Author Topic: Проблем со мотор од машина за перење садови  (Read 6178 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
овај врти 2h без престан, во зависност од програмата.

Сигурен си? Бидејќи не мислам дека вртат постојано, имаат паузи кога не вртат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Паузите се 5 секунди. Машина за садови е ова колку што разбрав.

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Поздрав дечки,
Се е испробано, сега убаво го испитав, на некој места на намотките има гребнатини, убаво ги одделив да не се допираат.. опед исто.
П.с застанав убаво со унимер, и заклучив дека, на конекторите кои го уклучував кабелот за во штекер има 0 отпор односно воопшто нема никаков контакт, од кое мислам дека би требало да биде околу 50 оми?
Веројатно е пробијан некој калем?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
0 отппр е спротивно на немање контакт. Да не е скинат негде калемот ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мада, ако е навистина скинат... нема воопшто да врти... ниту пак да се подобрува ситуацијата за старт ако се стави кондензатор со поголема капацитивност.

Можно е унимерот да не ти мери како што треба. Да не е аналоген? Ај измери со дигитален, ама некој асален, би требало барем 7, 8, 10 Ohm-и отпор да има.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Не е никаде скинат калемот, напротив, на некои места јас ги подгребнав калемите да да проверам дали има контакт до клемата калемот, и нормално има.
Иначе, сите мултиметри ми се дигитални, вклучувајќи го и денес што ми стигна новиот од Амазон... Специјално го порачав за вакви заебанции..
Сум се маткал со мотори, ама вакво нешто и ваква заебанција до сега не сум имал и не сум видел...
Утре ке се потрудам да направам некоја фотка или некој гиф...за да ја доуловам ситуацијата.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Мада, ако е навистина скинат... нема воопшто да врти... ниту пак да се подобрува ситуацијата за старт ако се стави кондензатор со поголема капацитивност.

Можно е унимерот да не ти мери како што треба. Да не е аналоген? Ај измери со дигитален, ама некој асален, би требало барем 7, 8, 10 Ohm-и отпор да има.

Слаб контакт ако има, може на унимер да покажи отворено коло, на повисок напон да шмелца и да киниса.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Утре ке се потрудам да направам некоја фотка или некој гиф...за да ја доуловам ситуацијата.

Видео сними и стави го на некој сајт, YT, било кој ;).

Слаб контакт ако има, може на унимер да покажи отворено коло, на повисок напон да шмелца и да киниса.

Да, ама па... ова што сака да тргне со кондензатор со пониска капацитивност, ама не може ???. Не ми изгледа на таква ситуација, ако шмелцува наеднаш се оправа ситуацијата, ако го удриш или ако го завртиш сам роторот и веднаш ќе осетиш разлика во повлекување.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #38 on 24.10.2021, Sunday, 19:50:52 (Edited 25.10.2021, Monday, 12:34:11) »
Еве една фотка како се конекторите..

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Проблем со мотор од машина за перење садови
« Reply #39 on 24.10.2021, Sunday, 19:52:33 (Edited 25.10.2021, Monday, 12:39:19) »
П.с еве и некоја фотка од моторот..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Сликај го моделот на машината.
Сликај го целиот мотор и налепницата со податоци на моторот.
Сликај ги конекторите од машината што се уклучуваат на моторот.
Дали го пробуваш моторот поврзан на машината или надвор од машината со други кабли?
Жан

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
И на машината, и со кабел..
Истото се дешава.
Убаво ги истестирав сите жици во машината, кое е што и како.. за да дојдам до финално уклучување на моторот во штекер директно.
П.с моторот, изгледа не е с.
мо на Горење, туку го има и во Бош и во Сименс машини.
Сега во следниот пост ке пишам сериски број на моторот (односно број на модел)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
5600.051401 впиши го бројчево на гугл срч... Ке ти излезе одма еден милион слики од моторот ..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Да, ама па... ова што сака да тргне со кондензатор со пониска капацитивност, ама не може ???. Не ми изгледа на таква ситуација, ако шмелцува наеднаш се оправа ситуацијата, ако го удриш или ако го завртиш сам роторот и веднаш ќе осетиш разлика во повлекување.
кородиран контакт да има лош спој, односно висок отпор ми беше идејата

Кај што одат жиците в штекер имаш бесконечен отпор ?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
5600.051401 впиши го бројчево на гугл срч... Ке ти излезе одма еден милион слики од моторот ..
Се кладам дека погрешно го поврзуваш моторот.
Жал ми е, но не можам да ти понудам поголема помош со тие информации што ги даде до сега.
Жан