Author Topic: Проблем со CD-Player за во кола  (Read 2609 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #15 on 19.09.2012, Wednesday, 23:04:37 »
Ако нема CD во плеерот или ако плеерот не може да го прочита CD-то, тогаш не ја дава таа можност да одбереш CD. Инаку, и јас мислам дека треба да се очисти или замени ласерот.

А, ако е таква ситуацијата, тогаш да, најверојатно само треба да се зачисти ласерот ;). Извади го радиото од кола, зачисти го ласерот, „подштелни“ го (ако знаеш како ;D), пробај дали работи, ако работи, ОК, ако не, ништо... нов ласер...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #16 on 19.09.2012, Wednesday, 23:10:20 »
значи радоито истиот проблем го правеше пред 1 година татко ми го однесол на мајстор тој го направи и после некое време почна пак исто да прави ке го ставиш цд-то не го чита го ваѓа надвор пак стави го ке тргне и се така ама сега не сака уопште да го прочите цд-то инаку гига за да го рестартирам незнам колку пати пробав го исклучив од струја и повторно го вклучив неможам да ја најдам таа опција а за декодирањето не те сватив баш убаво пред некоја ден ја читав темата за декодирање ама не ја сватив убаво  :) :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #17 on 19.09.2012, Wednesday, 23:19:50 »
Мајсторот кога го поправал радиото, најверојатно го очистил ласерот. Штом повторно ги има истите симптоми, значи дека ласерот е дотраен и треба да се смени. Не верувам дека ќе помогне уште едно чистење.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #18 on 19.09.2012, Wednesday, 23:20:10 »
значи радоито истиот проблем го правеше пред 1 година татко ми го однесол на мајстор тој го направи и после некое време почна пак исто да прави ке го ставиш цд-то не го чита го ваѓа надвор пак стави го ке тргне и се така ама сега не сака уопште да го прочите цд-то инаку гига за да го рестартирам незнам колку пати пробав го исклучив од струја и повторно го вклучив неможам да ја најдам таа опција а за декодирањето не те сватив баш убаво пред некоја ден ја читав темата за декодирање ама не ја сватив убаво  :) :)

Највеорјатно не е проблемот до декодирањето, односно, не е проблемот во софтверот. Најверојатно ласерот е проблематичен, како што пишаа SaleSK и Zan. Исчисти го ласерот и наштелувај го, или, ако не повеќе, барем малку мрдни го потенциометарот за штелување (некогаш не фаќа како што треба лизгачот, па може и тоа да прави проблеми, потенциомтеарчето се наоѓа на самата глава, односно на главата на која се наоѓа ласерот заедно со отклонскиот систем за ласерскиот зрак, многу е малечко, SMD потенциометарче е ;)), можно е да проработи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #19 on 19.09.2012, Wednesday, 23:22:42 »
ако е ласерот зошто не сака да го врти цд-то тоа ме чуди  ;D инаку ако може помош како да го исцистам?  :) :)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Проблем со CD-Player за во кола
« Reply #20 on 19.09.2012, Wednesday, 23:29:06 (Edited 19.09.2012, Wednesday, 23:35:04) »
ако е ласерот зошто не сака да го врти цд-то
Прво ласерот мора да го "види" CD-то, па потоа го врти.

инаку ако може помош како да го исцистам?
Постојат специјални течности за таа работа, ама може и со чепкалка за уши и малку алкохол, помини нежно преку леќата.

Споено мислење: 19.09.2012, Wednesday, 23:35:04
PS3 Laser KEM-400A - Advanced Lens Cleaning
Жан

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Не алкохол...90% од чистење со алкохол нем вродува со плод (изразов е лудило  ;D вродува со плод)
Алкохолот остава замаглени траги, кои можат да го дефокусираат зракот...Или пак ако го чистиш со алкохол, ондак нека биде 70% а не 96...и одма после бришење со сува чепкалка...
Чепкалките за чистење на оптика се релативно скапи...100 комада јас ги купувам за 60~80 евра, во зависност од цената на пазарот...Во моментот немам како да ви покажам како изгледааат, но некој ден ке видите  ;D Првично тие се некакви си антистатик, со специјални мрежички и не оставаат ни тронка прашинка...Ниту замаглување...
Морам да ги имам заради специфичните ласери кој повремено морам да ги чистам, а се доста скапи (околу 3500 евра)  ;D

Значи прво пробај чистење, со 70% алкохол и после фино полирање со чепкалка за уши, а потоа проба...Или наместо алкохол можеш слободно со плунка!!! Ова навистина...Лижни ја чепкалката и зачисти...
Следно ако ти се губи време микронски поместувања на потенциометарот за фокусирање на зракот...+ претходно пробај реконектирај го флет кабелот на ласерот и плочата...Можно е да има лош контакт...
И на крај смени ласер ако баш мораш :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас ги чистам со обична вода ;) (по правило, треба дестилирана, ама па никогаш не ми текнало да купам ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Мислам дека не е до чистење,ласерот треба да се замени или штелува.И да се наштелува пак ке има проблеми..............
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека не е до чистење,ласерот треба да се замени или штелува.И да се наштелува пак ке има проблеми..............

Да, ама можно е некое време да тера без поголеми проблеми ;) (можби некое CD нема да сака да го прочита, ама поголем дел ќе ги чита без проблем ;)). Јас би „прогнозорал“, околу година дена по чистењето и штелувањето работа без проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
јас денес на 1 мој приател му го чистев ласерот на радиото (Sony) мислев дека нема да ми успее ама од кога го исчистив еве го нема мака радиото работи.. пред тоа кога ке ставиш цд ке го заврти и пиши error сега од кога го исчистив му ставив едно цд заникаде цело издраскано нема мака го прочита што не ми се веруваше  :) :)