Author Topic: Ми треба шема за обртометар за дизел мотор  (Read 1872 times)

Offline danot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Значи овие шеми се за обртометар за бензински мотор, а мене ми треба за дизел мотор!
Имено ми падна една идеја у меѓувреме, па да ве прашам колку е тоа изводливо?

Да најдам некоја шема за фреквенцметар, и со него да ја мерам фреквенцијата директно на алтернаторот, со зголемување на вртежите на моторот се зголемуваат вртежите на синхрониот генератор т.е алтернаторот, со тоа се зголемува и фреквенцијата и тој фреквенцметар што ќе го направам да ги регистрира тие промени, фреквенцијата да се претвори во напон, да ставам аналогни волтметар и само да ја избаждарам скалата со помош на тахометар.
Исто може сигнализацијата да биде и со дисплеи или лед диоди, значи не ми е битно.
Кога барав на гоогле, има доста податоци и шеми, али ја незнам англиски ::)
Поздрав...

Offline danot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
  • Gender: Male
Значи ништо од обртометар за дизел мотор :(

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Одг: Обртометар за дизел мотор
« Reply #17 on 14.09.2011, Wednesday, 07:02:36 »
еве еден аналоген обртомер доста едноставен.и јас сум заинтересиран да правам иако колата ми е со бензински мотор поедноставно е кога тој се поврзува на алтернаторот.на страната има објаснето како да се  баждира обртомерот со програм инсталиран на лаптоп кој преку микрофонот ги брои вртежите
Code: [Select]
http://www.boatdesign.net/forums/onboard-electronics-controls/tachometer-diesel-engines-28134.html

Овој обртометар јас го имам направено, поврзан ми е на двофазен алтернатор, на Ломбардини индустриски мотор...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
врз основа на фрекфенцијата, можеби би можело да се направи следново: на изводите од алтернаторот, каде што ина наизменичен напон, преку кондензатор и грец да поврзиш ву метар.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
VU метар  :o, незнам како работи тој инструмент нити за што се користи, треба да побарам малку по старите Емитери, знам дека имаше еден со Лед диоди :-[

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не мора да е таков, значи обичен со стрелка, инаку ја мерат струјата, работи на пронцип на магнетно поле, иманку има по стари уреди, има и по ради предаватели, некој што не се исплака да го прајш. да побарам утре можда ќе најда па ако сакаш ќе ти го дадам.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Ќе ми треба помош од поискусните електроничари, на овој обртометарот голем дел од скалата ми останува неискористен, пробував нешто со потенциометар со помала вредност али скоро па ништо не се промени, па ако може некој да ми каже со кој отпорник да си играм, т.е да му ја менувам вредноста. Ја сакам да кога ке ја додадам гаста на моторот до крај, стрелката да биде  на крај десно, сега стрелката е до пола на скалата кога имам мах гас на моторот, значи втората половина од скалата ми останува неискористена!

Еве каква стрелка употребувам





Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не одговара инструментот веројатно,треба поголема вредност .Овој мери веројатно во микро ампери.

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Како мислиш поголема вредност, валда помала?
Зашто овака мислам дека електрониката нема доволма моќ да ја отклони стрелката до крај, па би одговарал инструмент(стрелка) со помалку "ампери"!
Што би се случило ако овој отпорникот од 2.2килоома сериски со потенциометарот го ставам со помала вредност?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво операциониот појачувач треба да дава доволно напон и струја за погон на инструментот од 1 мА,колку стои на шемата.Второ,таму стои 100К тример,а не 2к2.Трето овој инструмент од унимер е многу неефикасен и не знам дали е погоден за ова намена( треба да се види колку мери).Истестирај го со некој универзален инструмент во серија и ке видиш која му е максималната пропусна моќност ( во микро или милиампери!).Пробај со некој поефикасен инструмент.
Можеш да пробаш со универзален инструмент поврзан во подрачје до 1 мА.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
клај му едно транзисторче  кај ваквото...