Author Topic: MИ ТРЕБА Помош со лед диоди.  (Read 2166 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
би требало да ги има

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
во Зец нема,тоа е продавница за звучници,видео,ДВД,системи итн.Оди во Логинг,ГАЦ,БТ електроник.

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: MИ ТРЕБА Помош со лед диоди.
« Reply #17 on 03.01.2011, Monday, 12:26:05 (Edited 03.01.2011, Monday, 17:17:03) »
Оф неам ништо тоа овде :(

Споено мислење: 03.01.2011, Monday, 17:17:03
Во зец нема како што рече  8). Најдов во прнц соунд кај нас, и сеа како треба да повржам, само ако може да ми појасните да не биде само со шема, заш немам поима со тие работи. Фала позз

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
lm317 нема ?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Оф неам ништо тоа овде :(

Споено мислење: 03.01.2011, Monday, 17:17:03
Во зец нема како што рече  8). Најдов во прнц соунд кај нас, и сеа како треба да повржам, само ако може да ми појасните да не биде само со шема, заш немам поима со тие работи. Фала позз
па знам дела нема :D
шема ќе се најде/нацрта некоја :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
... и сеа како треба да повржам, само ако може да ми појасните да не биде само со шема, заш немам поима со тие работи. Фала позз

Епа тогаш прво прочитај ги туториалите, научи барем основни термини и како да прочиташ шема и после полесно ќе ти биде ;). Шемите се универзалниот јазик на електрониката, ако не знаеш да ги читаш, малку потешко ќе се снајдеш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Ок, се снајдов со оваа, работни, но сега ме интересираше и тоа дали ќе можам директно на мотор да го вржам?? и ако може некој туториали да ми дадеш за „читање“ шеми..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ок, се снајдов со оваа, работни, но сега ме интересираше и тоа дали ќе можам директно на мотор да го вржам?? и ако може некој туториали да ми дадеш за „читање“ шеми..

Па прочитај ги туториалите во секцијата Туториали ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?board=55.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: MИ ТРЕБА Помош со лед диоди.
« Reply #23 on 03.01.2011, Monday, 23:36:59 (Edited 05.01.2011, Wednesday, 13:20:53) »
ок, фала  ;D
Фала ви на сите, ги прочитав туториалите и сега ми е јасно како ден  ;D сека почнав и да експериментирам, фала што ми покажавте каде да почнам и да завршам, дали би можел вака да ставам еден променлив отпорник наместо обичниот или и обичниот и променливиот, и да штелувам +, - отпор. позз

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
ке може земи некој тример до 500 оми и штимај кога како ке светат само не ги оставај на најјако(помалку од 100оми) брзо ке ти прегорат ;) позз

Offline sini6a

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Како мислиш ќе може, нели диодите работаат само на еднонасочна струја?  ???

Offline borce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: MИ ТРЕБАА Помош со лед диоди.
« Reply #26 on 05.02.2011, Saturday, 02:35:09 (Edited 05.02.2011, Saturday, 02:41:55) »
sini6a друг пат пиши добар насов (види го тоа со голему букви)
а што ке ти е друга кутија, кога можеш само да ја отвориш и да ги прелемиш лед диодите....
Најдобро е секоја диода да има свој сериски отпорник бидејќи сите диоди немаат исти карактеристики па со еден отпорник за повеќе диоди диодите кје светат различно