Author Topic: Контролер кај Автобус  (Read 1818 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Контролер кај Автобус
« Opened on 09.12.2010, Thursday, 22:38:02 (Edited 08.09.2019, Sunday, 07:36:17) »
Мислам дека би можело тука да го поставам моето прашање. Ако сум погрешил, модератори слободно сменете го местото.

Значи се работи за еден уред во автобус. Мислам дека може да се каже дека е контролер. Има функција да ја пишува релацијата на екраните на автобусот и бројка на линијата. Види слика.



Барав за моделот BROSE ZB 100 по Google, ама не најдов ништо корисно. Ги разгледував неговите копчиња, ама немаше некое мени туку само веќе внесени имиња на релации и можеше само да се избере едно од тие веќе ставени. Еве слика од него.



Барав да видам како да внесам нова информација, ама не најдов. Потоа го видов следниот кабел.



Ми заличи на некој податочен кабел па помислив дека преку него се програмира т.е. се внесуваат информациите.

Ако некој знае да ми каже преку што се програмира и на што се приклучува. Дали на компјутер или нешто друго ?


Ваква тема имам отворено и на it.com и добив ваков одговор

Quote
ова не се ЛЕД панели т.е. не се програмираат за да прикажуваат текст

Сепак тоа не е доволно бидејќи ми побара да го растурам, а јас не сум сигурен дали ќе сум во можност за такво нешто. Дали некој од тука знае за вакво нешто?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #1 on 10.12.2010, Friday, 00:28:28 »
Сепак тоа не е доволно бидејќи ми побара да го растурам, а јас не сум сигурен дали ќе сум во можност за такво нешто. Дали некој од тука знае за вакво нешто?

Тоа е најдобро решение, но како што кажа, ако не си во можост, најверојатно нема да можеме многу да дознаеме за уредот :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #2 on 10.12.2010, Friday, 09:12:47 »
Jas barav po Google i najdov deka se raboti za Led paneli (tie sto go prikazuvaat tesktot) i ima spomnato nekoj softver so koj se kontrolira, no nema spomnato nikakvo ime.
Inaku za rasturanjeto e "predizvik" bidejki i najmala greska ja isklucuva glavnata sklopka na avtobusot i toj e nepodvizen sledni 2 ipol casa. Cel e elektronika.

Se izvinuvam za latinica, no vo skolo sum, a tamu nema MK podrska.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #3 on 10.12.2010, Friday, 14:36:05 »
Jas barav po Google i najdov deka se raboti za Led paneli (tie sto go prikazuvaat tesktot) i ima spomnato nekoj softver so koj se kontrolira, no nema spomnato nikakvo ime.
Inaku za rasturanjeto e "predizvik" bidejki i najmala greska ja isklucuva glavnata sklopka na avtobusot i toj e nepodvizen sledni 2 ipol casa. Cel e elektronika.

Se izvinuvam za latinica, no vo skolo sum, a tamu nema MK podrska.
Побарај на интернет да симнеш MAN Mantis v.440, тоа е прирачник за сите видови Ман автобуси во него ќе го најдеш моделот на твојот (А21 претпоставувам дека е) годината и од таму ќе прочиташ што се ти треба за твојот проблем, па ќе споделиш искуства со нас!
R135
└┼┼┤
  246

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #4 on 10.12.2010, Friday, 14:43:34 (Edited 10.12.2010, Friday, 14:53:42) »
Jas barav po Google i najdov deka se raboti za Led paneli (tie sto go prikazuvaat tesktot) i ima spomnato nekoj softver so koj se kontrolira, no nema spomnato nikakvo ime.
Inaku za rasturanjeto e "predizvik" bidejki i najmala greska ja isklucuva glavnata sklopka na avtobusot i toj e nepodvizen sledni 2 ipol casa. Cel e elektronika.

Se izvinuvam za latinica, no vo skolo sum, a tamu nema MK podrska.

Вака сега, ќе го извадиш кабелот од акумулаторот на автобусот и после ќе работиш (за да не работи останатата електроника во автобусот, за да не се исклучи електрониката, па после да не може да запали автобусот 2 сати ;D). Ако каблите се директно залемени за плочката преку која се контролира уредот, задолжително сликај ги местата каде се залемени за да може после да ги залемиш пак назад (да знаеш кој каде е). ако имаат конектори, пак сликај ги за да знаеш кој конектор каде оди (ако има повеќе конектори со ист број на изводи/пинови). Потоа провери ги контролерите (чиповите) кои ги има на плочката (провери ги на net, симни datasheet-ови за нив) и види као функционираат и како се програмираат. Побарај дали има посебен софтвер за програмирање на EPROM-от (ако има EPROM на плочката, можно е EPROM-от е интегриран во некој од контролерите, не мора да е во засебен чип). Кога ќе бараш, пиши го кодот на главниот чип/контролер и после него пиши software (јас барем вака барам сервисни шеми или само шеми за шасии за некои не можам да најдам кој број е шасијата или некоја кинеска копија е од некоја друга шасија, па ознаките се интерни, само кинеската фабрика која ги произвела знае од која шасија е копирана нивната, обично ги пишувам само кодот на процесорот, видео процесорот и аудио декодерот, и најчесто вади која шасија е еквивалентна на оваа која моментално ја имам за сервисирање, можеби да не е идентична, ама ептен е слична, така да врши работа ;)). Ако извади нешто на Google, post-ирај на форум, па можеби ќе најдеме како работи и како треба да се програмира и кој софтвер треба да се користи ;). Најверојатно и нема да мора да се отвора и вади секој пат кога ќе треба да се менуваат автобуските линии, ама потребно е да дознаеме кој софтвер се користи и како се врзува со уредот за да може да се репрограмира ;).

EDIT: И тоа што го има спомнато Sajko не е лоша идеја, искрено, не се разбирам во автобуси, но ако по default од фабрика кога илегуваат се вградени овие LED панели, можно е во самиот service manual или user manual за автобусот да пишува што софтвер се кристи за програмирање на LED дисплеите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #5 on 10.12.2010, Friday, 15:00:44 »
Го најдов и е големо 1.2 ГБ. Кога симнам ќе пишам дали ќе најдам нешто.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #6 on 10.12.2010, Friday, 17:44:18 »
Quote
EDIT: И тоа што го има спомнато Sajko не е лоша идеја, искрено, не се разбирам во автобуси, но ако по default од фабрика кога илегуваат се вградени овие LED панели, можно е во самиот service manual или user manual за автобусот да пишува што софтвер се кристи за програмирање на LED дисплеите ;).

Панелите им се од фабрика ама овие автобуси се увезени од Германија најчесто, и тука има 2-3 сервиси кои ја поправаат само неопходната механика која служи за виталните делови на автобусот, сеуште нема стручен кадар кој би работел се и сешто!
R135
└┼┼┤
  246

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #7 on 10.12.2010, Friday, 17:50:27 »
Да од Германија се увезени и не знам дали се работи за моделот E21. Не ја гледајте првата слика. Таа е од интернет земена само за пример.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #8 on 10.12.2010, Friday, 18:29:59 »
Панелите им се од фабрика ама овие автобуси се увезени од Германија најчесто, и тука има 2-3 сервиси кои ја поправаат само неопходната механика која служи за виталните делови на автобусот, сеуште нема стручен кадар кој би работел се и сешто!

Можеби ќе бидеме првите, од кај знаеш ;D. Зошто да не ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #9 on 10.12.2010, Friday, 20:03:07 »
мора да има некој начин преку RS232 или RS485
да се конектира на компјутер
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #10 on 10.12.2010, Friday, 20:23:53 »
мора да има некој начин преку RS232 или RS485
да се конектира на компјутер

А тоа да, сигурно не иде преку USB ;D, ама кои пинови се и кој софтвер се користи за програмирање ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Sajko

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
  • Gender: Male
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #11 on 10.12.2010, Friday, 21:27:45 »
Да од Германија се увезени и не знам дали се работи за моделот E21. Не ја гледајте првата слика. Таа е од интернет земена само за пример.
Ти го симна ли програмот?
R135
└┼┼┤
  246

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #12 on 10.12.2010, Friday, 21:30:03 »
мора да има некој начин преку RS232 или RS485
да се конектира на компјутер

А тоа да, сигурно не иде преку USB ;D, ама кои пинови се и кој софтвер се користи за програмирање ;).
може и да иде преку паралелниот порт!Не само од серискиот и РС485! :-\ :)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #13 on 10.12.2010, Friday, 23:56:59 (Edited 11.12.2010, Saturday, 00:08:01) »
Во овој текст се спомнуваат тие 2 порта.

Code: [Select]
http://www.infobus.com.pl/blog.php?id=229
Програмот го симнав и го инсталирав. Кога го стартувам ми покажува Error 7:Hardlock Not Found.
Решение ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Контролер кај Автобус
« Reply #14 on 11.12.2010, Saturday, 00:03:27 (Edited 11.12.2010, Saturday, 00:08:18) »
Во овој текст се спомнуваат тие 2 порта.

Code: [Select]
http://www.infobus.com.pl/blog.php?id=229
Програмот го симнав и го инсталирав. Кога го стартувам ми покажува Error 7:Hardlock Not Found.
Решение ?
Кодирај го линкот,ќе те караат од администрација ;D.Само селектирај го линкот и кликни на тоа тарабата горе што е,испод тоа А(со стрелки)
If you're good at something, never do it for free... -Joker