Author Topic: Брз полнач / стартер за автомобил  (Read 4230 times)

Jove

  • Guest
Јас имам тестирано, акумулаторче од 12Ah може да даде максимум 120A но не подолго од 30 секунди, после тоа се топи внатрешно клемата. Мислам 30 секунди е сосема доволно но 120А за дизел не се доволни, за палење на дизел се потребни барем 200 до 250А, иначе за бензинец со помала кубикажа може и ќе завергла но напонот ќе биде многу мал (3-4 волти) така да мора да ја правиш „финтата“ со дополнување на големиот акумулатор од малиот (да чекаш) за да може после двата заедно да дадат струја за палење.
немозе така со 4екање затоа што тој малиот кога ке го оставис да го полни другиот за поласат тој малиот ке се истроси а другиот  пак нема да пиде пол и нема да запали едноставно ке си го турнес афтомобилот како сто каза девил

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
може така, но како што ти спомна борче за некој со помала кубикажа, нема да може за багер или грејдер, ама пегле сигурно ќе запали ;D
ахахах
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
немозе така со 4екање затоа што тој малиот кога ке го оставис да го полни другиот за поласат тој малиот ке се истроси а другиот  пак нема да пиде пол и нема да запали едноставно ке си го турнес афтомобилот како сто каза девил
Колега дај бре пишувај ги ш,ж,ч,ќ нека не те мрзи,ова го мислам добро намерно и за сите членови да важи. ;)

Еве преведено од моја страна:

Неможе така со чекање затоа што тој малиот кога ќе го оставиш да го полни другиот за поласаат тој малиот ќе се истроши а другиот пак нема да биде полн и нема да запали едноставно ќе си го турнеш аВто мобилот како што кажа девил. :)

Извинете за офф топик... ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не, баш убаво што спомна, и јас имам приметено ваква појава во последно време, дај корегирајте се за да нема после санкции!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Jove

  • Guest
ок одсега повеќе ќе внимавам на ова :-[

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
добро ајде по некогаш к и ќ се случува да се  помешаат за тоа нема многу да важи, ама избегнувајте бројки да пишувате наместо букви
имаме супер азбука не мора да ја расипуваме :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Jove

  • Guest
се е под контрола девил ахахаххах мислам со фонтот на азбуката

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
добро ајде по некогаш к и ќ се случува да се  помешаат за тоа нема многу да важи, ама избегнувајте бројки да пишувате наместо букви
имаме супер азбука не мора да ја расипуваме :)

ја ептен малце користам Ќ....зашто не сум сигурен кај се користи..  ::)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
малце одд топик оти во др теми не ми одговорија колку пари е лед диода од тие не со фарбано стакло тие со прозирно од внатре бојата со ја даваат во алфа електроник

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
А зошто да неможи дирекно на 220в,само две трафа од по 25-30А па сериски врзани  така при вергланје и до кај 70А ќе креват. Инаку за диоди имам 600А да можи да искрепи ќе сликам  и ке видите што диоди се :).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
пошто ако врзиш сериски ќе ти се крени напонот, паралелно се поврзува за струјата, ама проблем тоа што ако едно трафо за малку ти е појако од другото ќе го оштети :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
70А малце ти се за стартер...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мисла не може туку така да се врзуваат трафоа... остај тоа, грец за ова не ми се верува дека може со диоди, требаат тиристори и управувачки дел за нив сосе заштита. Башка тоа треба огромни кондензатори, мада ај на 15волти и не се многу скапи, ама сепак требаат минимум 10 по 10к ..Имаше во емитерон некој си таков исправјач со тиристори мада беше наменет за швајцапарат, поднесуваше 250 ампери, но може да се искористи и за трафо од 9 волти.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Брз полнач / стартер за автомобил
« Reply #28 on 07.03.2011, Monday, 08:06:34 (Edited 07.03.2011, Monday, 08:10:41) »
Нема потреба од кондезатрои доволно е само со диоди ако одиш преку акумулатор ако одиш дирекно на клеми без акумулатор тогаш ќе журниш се од електронка од новите коли што се, а за овие  постарите нема проблем.
Само паралелно ке се поврзат трансторматорите и за да се исти сам ке ги моташ ако имаш моталица нема да имаш проблем иако се со мала вредност различни нема да има проблем.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да не мора да има ама не се наодмет, зависи и акѕмулаторото ако е скроз заминат не е лосо да имат мислам.