Author Topic: Помош за автозасилувач Clarion 802HA  (Read 1045 times)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
потребна ми е помош околу поврзувањето на засилувачов.Има нормални две подебели жици +- и еден џек со повеќе пинови.Во него ги пронајдов влезовите бидејќи се со коаксијално кабле,но покрај нив има  уште 7 други жичина.Го поврзав на напон и му уклучив влезови.Во појачувачот за напон има реле кое не се активира.Му донесов 12в од + изводот и добив излезен напон од smps-от,али на излез имам само незасилен сигнал.На google не успеав да најдам ништо поконкретно па затоа ако имал некој искуство со овој појачувач нека пиши. Утре ќе ставам и слики.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош за автозасилувач Clarion 802HA
« Reply #1 on 31.05.2013, Friday, 12:37:48 (Edited 31.05.2013, Friday, 12:41:35) »
Можеби тоа го бараш.


Quote
I got old enough to fall in the power amplifier / amplifier Clarion.
wanted me to hook it up to your car, but first it is not connected and thus do not have to go check it out. This model does not have any switches or knobs too, it is only the power output to the speakers and the ... thick cable from the socket at the end. I found something on the page. The colors are correct except purple, because have not, is in the beam. Pin Signal - Wire Color 1 SI / SO - red thin 2 SCK - purple thin 3 RELAY - brown fat 4 SQR - light blue thin 5 nc - orange fat mass 6 audio screen for 7 and 8 7 Audio L - green on the screen 8 audio R - gray screen 9 nc - black thick 10 BU 12 V - red thick 11 ACC-CONT - green thin 12 GND - to screen for 1, 2, 4, 11, 13 - screen - display the weight of the cable and an additional 6, 7, 8 have a Kenwood radio with access to the amplifier and ask for some guidance as to what I have to connect to it played. thank you very much

   
Dostałem w spadku dość starą końcówkę mocy/wzmacniacz Clarion.
Chciał bym go podłączyć w swoim samochodzie, ale po pierwsze nie go podłączyć a co za tym idzie nie mam jak go sprawdzić. Model ten nie posiada żadnych przełączników czy tez potencjometrów, jest tylko zasilanie, wyjście na głośniki oraz ... gruby kabel z gniazdem na końcu. Znalazłem na stronce coś takiego. Kolory się zgadzają oprócz fioletowego, bo takowego nie ma we wiązce.



Styk Sygnał --Kolor przewodu
1 SI/SO --czerwony cienki
2 SCK --fioletowy cienki
3 RELAY --brązowy gruby
4 SQR --jasnoniebieski cienki
5 n.c. --pomarańczowy gruby
6 masa audio ekran dla 7 i 8
7 audio L --zielony w ekranie
8 audio R --szary w ekranie
9 n.c. --czarny gruby
10 BU +12V --czerwony gruby
11 ACC-CONT --zielony cienki
12 GND --ekran dla 1, 2, 4, 11
13 - -
ekran --masa ekran całego kabla i dodatkowo 6, 7, 8

posiadam radio KENWOOD z wyjściem na wzmacniacz i proszę o jakieś wskazówki co mam podłączyć do czego żeby to zagrało.

bardzo dziekuje
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!