Author Topic: USB свич или Хаб, што е подобро ?  (Read 1377 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
USB свич или Хаб, што е подобро ?
« Opened on 18.01.2012, Wednesday, 19:05:56 »
Ми треба совет од тие што имаат искуство со USB свич или Хаб, што е подобро од овие двете и дали на еден USB свич или Хаб можам да приклучам глувче, тастатура и USB Wifi, но притоа да не го преоптеретам USB портот и се да работи добро ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ми треба совет од тие што имаат искуство со USB свич или Хаб, што е подобро од овие двете и дали на еден USB свич или Хаб можам да приклучам глувче, тастатура и USB Wifi, но притоа да не го преоптеретам USB портот и се да работи добро ?

Јас не би преорачал да поврзуваш повеќе од маус и тастатура, WiFi можеби и ќе работи како што треба, но не мора да значи. Ако веќе го приклучуваш вака, приклучи го на задните порти од компјутерот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Зависи до квалитетот на хабот, матичната и напојувањето.
Ако се ова е ОК, тогаш комбинацијата ќе работи 100%
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
a само тастатура и Wifi ке може ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: USB свич или Хаб, што е подобро ?
« Reply #4 on 18.01.2012, Wednesday, 20:52:23 (Edited 11.07.2012, Wednesday, 01:24:55) »
Да ќе може. Е сега треба да провериш дали USB Wi-Fi-то ќе работи на продолжен кабел. Имам сретнато неколку кои кога се приклучени на продолжен кабел, компјутерот не ги препознава.

Еве го мојот пример.
Матична ASUS Sabertooth P67 B3, напојување Cooler Master Silent PRO M 700W и USB Hub од Anhoch. Подолу има линк.

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=5461
На него има диоди и hub за 4 USB 2.0 Во USB-то го имам приклучен следниов Card Reader

Code: [Select]
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?pid=3900
Сега пробав на него да копирам од една картичка на друга, а во меѓувреме копирам и од едно УСБ на друго кои во исто време се вклучени на HUB-от. Работи без проблем со 4mb/s копирање. Исто така имам приклучено Wireless Recevier за тастатура и глувче.

Имам и Wireless USB, ама не можам сега да го инсталирам, бидејќи искрено да ти кажам, поима немам каде е :)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Имам пробувано со 3m кабел и wifi стикот работеше без проблем, е сега имислам дека со 5m кабел ме зезаше. Ама знам дека ги споив двата кабли и добив 8m ама не работеше ;D Фала за одговорите.
Ако некој знае што е разликата меѓу USB Hub и USB свич и кое е подобро нека пише
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Одг: USB свич или Хаб, што е подобро ?
« Reply #6 on 19.01.2012, Thursday, 00:11:25 (Edited 19.01.2012, Thursday, 07:20:02) »
Епа мислам дека USB HUB ти е уред со повеќе USB портови на него (горе наведениот), а USB Switch е уред за распределување на една УСБ врска.

Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/USB_hub
Code: [Select]
http://www.iogear.com/usb-switch.htm
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Steff_Maja, линковите треба да ти бидат кодирани, а не цитирани!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Друже, дај навистина, по втор пат грешиш, ај вториот пат ти корегирав, ама корегирај си го првиот пат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ако е исто како кај мрежните, хаб би требало....

Offline Dekimkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 21
УСБ свич моја препорака  ;)