Author Topic: Дали сте за: Скратен курс за учење како да програмирате PIC- микроконтролер ?  (Read 10128 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
имате за PICBASIC бесплатна програма Swordfish BASIC се вика, плус го поддржува PicKit 2 програматорот
а се останато е исто
ај те молам линк постави од таа програма

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Code: [Select]
http://www.sfcompiler.co.uk/swordfish/плус имате нешто книга пдф за работа со програмат и нешто туторијал краток
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
утре,сабајле ќе поставам линк,од каде што може се да се симне.
И нова програма ќе поставам за ЛЕД диоди,може и за што било.
И ако може да почнеме од она основното како на пример за Ц е вака
#include <stdio.h>
main()
{
     наредби;
     наредби;
}

Од кои секоја пишана програма во Ц започнува вака
#include <stdio.h>
main()


А пак во заградите е најбитното (нередбите)
{
     наредби;
     наредби;
}


Значи нешто во тој стил, како од 0 да почнеме, па ако тргне се добро ке се покажуваме кој што направил :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
мислев на Ц за програмирање на ПИК микроконтролери

Споено мислење: 22.02.2011, Tuesday, 00:27:29
дали може кодот од PICBASIC да се користи на mikroBasic од микроелектроника ?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Деофрант,ГигаВат дали може да посочите некоја книга за да се почне да учиме во Ц,гледам една има
PIC C,сакам да започнам.Што викате?Јас не за џабе учам во Бејзик и секој ден,може секој 3 час сум пред ПЦ и пишувам програми.Исто така имам и Easy PIC6,на него чим програмата ја напишам и компајлирам одма на него ја тестирам.Па потоа си иде плочка и готов склоп. ;D Еве скоро една година го имам развојниот систем,а учам во PICBasic од септември.Што викате,дали е добро да се учи во повеќе јазици,или не е добро,може да се збуниме?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве од каде може да го симнете Micro Code studio програмот за подршка на компајлерот PICBasic,исто така симнете го и MPLAB IDE,ви треба за да асемблира.Еве линк
Code: [Select]
http://melabs.com/resources/win_ide.htmоткако ќе го симнете,следи инсталација на програмата,па потоа нагодување.Нагодувањата се погодни за работа на програмата,односно да може да компајлира и да асемблира.Откако се ќе нагодите(наместите) следи да почнете да напишете некоја мала програма(треперење на ЛЕД диода) и да ја компајлирате истата во Хекс код и програмирате во микроконтролерот.
Еве една мала програма за треперење на ЛЕД диода/и.(пример колку да видите дали се работи добро ;D)
Code: [Select]
TRISB = %00000000  'Site pinovi na portata B se izlezi(output = 0)
Glavna:
   HIGH PORTB  
   pause 500    
   LOW PORTB  
   Pause 500    

   Goto Glavna  'vrati se na glavnata programa(Glavna)
End  
истата програма во MikroC
Code: [Select]
void main()  {
TRISB = 0;

do {
   PORTB = 1
   delay_ms(500)
   PORTB = 0
   delay_ms(500)
   } while(1);
}

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
фала за објаснувањето и што го скрши мразот. Само пиши за кој микроконтролер е оваа програма и како да го поврзам во коло за да работи како што треба. Сега ке ги симнам програмите и ке се обидам да го конвертирам твојот код во hex и да пробам :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
така колеги само позитивно расположени и напред јуриш денес се радувам како мало дете  ;D ;D ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
фала за објаснувањето и што го скрши мразот. Само пиши за кој микроконтролер е оваа програма и како да го поврзам во коло за да работи како што треба. Сега ке ги симнам програмите и ке се обидам да го конвертирам твојот код во hex и да пробам :)
па таа програмата,Micro Code Studio има листа за подршка на микроконтролери.Таму си одбираш за кој микроконтролер да се направи хекс кодот.Исто така кога ќе отидеш compile тој ти одбира каде да го компајлираш,асемблираш и каде да биде сејвуван хексот.
така колеги само позитивно расположени и напред јуриш денес се радувам како мало дете  ;D ;D ;D
само така :D

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Само јас не си ги гледам постовите или стварно исчезнале? :)
За Ц на интернет има колку сакаш и што сакаш, има и многу туторијали и свашта. Јас ви предлагам да почнете пишување на конзолни апликации за РС, за да ја научите синтаксата и некои основни работи, а за тоа според мене најдобра околина е DevCpp а имав и еден многудобар видео туторијал ама не беше баш мал, и кога ке имам малку повеке време ке го закачам негде да можат сите да го пројдат, од иницијализација на променливи до функциски покажувачи, се имаше. Ама пак ке напоменам, архитектурата на микрконтролерот мора да се знае.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
што се тоа конзолни апликации за на ПЦ?
И каква е таа околина,ако може слика да видиме.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Code: [Select]
http://www.bloodshed.net/devcpp.html
Конзолни апликации се програми кои се извршуваат на компјутер, а како стандарден влез и излез се користи конзола (познатиот црн екран).

Кодирај линкови!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Јас од ова програмирањево ништо не го сваќам  >:(   :-[ Не знам како да почнам..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
па ти треба да си симнеш програмата,таа се вика Micro Code Studio,MPLAB исто така.Откако микрокод студио ќе ја инсталираш ќе треба да направиш нагодувања,значи треба да наместиш компајлер(PBP-PICBasic PRO)потоа треба да наместиш асемблирање(MPLAB-IDE).Откако се ќе наместиш ќе напишеш некој мал код,на пример оној горе,за палење и гасење на ЛЕД диодите на портата Б,што помал тоа е подобро,бидејќи ако има грешка а да напишеш некој огромен програм ќе биде тешко да ја најдеш грешката.Затоа таа програма првин ќе ја направиш,откако ќе ја компајлираш во хекс ти на нешто треба да ја испиташ дали работи.јас имам Easy PIC6 и на тој систем испитаувам тоа што ќе го напишам ;D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
А додека го вршам нагодувањете, треба да биде приклучен програматорот со ПИКот?