Author Topic: Бесплатна енергија,кој се плаши да вози на вода за пиење,може да оди пешки  (Read 26539 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
вишакот не  е проблем, ама да не испадне мањак ми беше зборот.
problemot povrzan so proizvodsto na gas e da se proizvede dovolno za da moze kako dodatok se mesa so veke postojanoto gorivo koga nie probavme vlecese 15 amperi na 12 volti samo so edna kelija vo poranesnite napisi ima kolku
litri na minuta treba da se stvorat za uspesna rabota na postavkata ne e lesna rabota

Во овој случај обична ода користевте, 12в беше напонот...?

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Z33MK

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па ќе пробам утре вода кох ќе побара во аптека, модул со не555 има... вие до кај сте со проектов?
на 12 в работи така? патем колку ја зедовте кох?

Offline ljup4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 155
Да ве прасам јас го имам направено чудово имам две тегли кои заедно влецат негде 15А го имам ставено и на кола го имам пробано само колку да видам како рабти.Прашањето ми е зошто му се импулси немие јасно што дава тоа подобра електролиза зошто јас немам ставено такво нешто ?

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
pri elektroliza se stvra toplina se zagreva elektrolitot so impulsno istoto se postiga namesto so 15 amperi so 2amperi ise smaluva zagrevanjeto na kletkata

Z33MK

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да ве прасам јас го имам направено чудово имам две тегли кои заедно влецат негде 15А го имам ставено и на кола го имам пробано само колку да видам како рабти.Прашањето ми е зошто му се импулси немие јасно што дава тоа подобра електролиза зошто јас немам ставено такво нешто ?

ljuo40 ти во водата што стави ?

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
јас малку надвор од темата  ;) но ова ми изгледа премногу едноставно за да е вистинито а плус и не се потребни многу пари за да се направи и секој може сам да го изведе на крајот ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
problemot e sto vodorodot e eksploziven stom se proizveduva i treba odma da se potrosi vo Japonija vodorodot sam eksplodira vo atomskite reaktori
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
значи неможе да се чува водород во боци туку мора веднаш да се троши по неговото произвотство?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
sekade sto tie vozat na voda vo svetot go trosat vo ist cas cim se proizvede za cuvanje amateri nemaat uslovi treba da se napravi tecen a zatoa treba posebni boci za cuvanje,
Yull Brown ili Ilija Velbov koj doaga vo Avstralija 1958 godina i raboti 30 godini na problemot potrosuva 30 milioni dolari ina krajot uspeva na mesanje na atomsko nivo vo odnos eden prema dva taa mesavina se vika i deneska po negovo ime Brown gas naucnoto ime na toa se vika stokiometrisko mesanje toa e negov pronajdok toa e najsigurno mesanje bez opasnost za eksplozija,mozebi ima rodnini vo Makedonija Ilija Velbov -Yll Brown
Z33MK

Offline dragan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
значи неможе да се чува водород во боци туку мора веднаш да се троши по неговото произвотство?

водород може да се чува во боци, така вози половина исланд..проблемот при електролизата на водата е што има и присуство на кислород...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да се чува, ама и покрај екстремната топлинска излолација, за еден месец сам ќе испаи, поради пти врие на ниски температури.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
zatoa izmislil Ilija Velbov(Yll Brown) i patentiral 1978 nacin na koj moze da se vozi bezbedno
Z33MK

Offline dragan

  • Нов член
  • *
  • Posts: 10
да се чува, ама и покрај екстремната топлинска излолација, за еден месец сам ќе испаи, поради пти врие на ниски температури.

..i mercedes i volvo, a najverojatno i drugi proizveduvaat avtomobili koi rabotat na vodorod, kako sto kazav vo island najveke se koristat, ni ima i vo USA pumpi nakoi se toci vodorod isto kako i kaj nas LPG... pa stom e toa taka - ne ke e nesto mnogu tesk za odrzuvanje vodorod vo rezervoarot pa kako i da e napraven