Author Topic: PICkit2 Клон  (Read 205621 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #510 on 18.06.2011, Saturday, 21:42:46 »
и јас си се почастив со еден програматор....благодарност за сите тие што ми помогнаа за правење на програматоров...ке има слики кога ке го сместам во кутија ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #511 on 19.06.2011, Sunday, 00:09:49 »
Ај, со среќа да си го користиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #512 on 19.06.2011, Sunday, 00:18:55 »
ај фала...па ти на твоето поубаво кутивче да му направиш :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #513 on 19.06.2011, Sunday, 00:21:56 »
ај фала...па ти на твоето поубаво кутивче да му направиш :D

Море како е топ „скоцкано“, подобро не може да биде ;D... Добро, може, ама ме мрзи да му правам подобра кутија од таа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #514 on 19.06.2011, Sunday, 01:58:12 »
мојата кутија е екстра грда, ама па гајле ми е...за дома ми е така да нека е среќно што има и кутија за него... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #515 on 23.06.2011, Thursday, 19:43:27 »
Здраво дечки, ја прелистав темава, па сега би сакал да прашам...може ли оваа шемата на macoBT да се искористи за да се направи програматор за PIC 16F877A? колку што гледам изгледа дека важи само за 18F2550, како шемата така и плочката...? или пак се останува исто само што ги запазувам оние 5тте пина на PIC-от...?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #516 on 23.06.2011, Thursday, 19:53:10 »
Здраво дечки, ја прелистав темава, па сега би сакал да прашам...може ли оваа шемата на macoBT да се искористи за да се направи програматор за PIC 16F877A? колку што гледам изгледа дека важи само за 18F2550, како шемата така и плочката...? или пак се останува исто само што ги запазувам оние 5тте пина на PIC-от...?

Сакаш да го испрограмираш PIC18F877A или да направиш програматор со него?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #517 on 23.06.2011, Thursday, 20:07:44 »
јас него го програмирав со JDM, само запази си на 5-те пина, пробај со на мачо шемата ама пак пази на пиновите :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Alexander

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #518 on 23.06.2011, Thursday, 20:22:37 »
Планирав нешто со JDM програматор, меѓутоа немам компјутер со сериски порт, освен ако не може некако со онаков USB - RS232 кабел да се поврзи со лаптоп, што не верувам..?
Инаку да, сакам да направам програматор со тој PIC, значи да можам да го програмирам PIC-от и да го користам во одредени проекти..би можело да се искористи таа шема, нема да има проблем така?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #519 on 24.06.2011, Friday, 00:48:12 »
Инаку да, сакам да направам програматор со тој PIC, значи да можам да го програмирам PIC-от и да го користам во одредени проекти..би можело да се искористи таа шема, нема да има проблем така?

Па би тебало да може, до 18 серијата сите PIC-ови горе-долу се програмираат на тој начин ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #520 on 30.06.2011, Thursday, 11:23:11 »
луѓе мене чудово едноставно престана да ми работи, сменив нов пик да видам да не е до него да не се избагова нешто, сменив сите транзистори, диоди кондензатори.. калем нов скоро се ново, нова плоча за секој случај да не има грешка плочата ама пак не сака да работи не го препознава софтверот, вика дека немам ништо конектирано, земав нов усб кабел ама пак исто :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #521 on 30.06.2011, Thursday, 11:35:52 »
и мене истиот проблем ми го прави,незнам зашто тоа така? ::)

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #522 on 30.06.2011, Thursday, 11:50:02 »
луѓе мене чудово едноставно престана да ми работи, сменив нов пик да видам да не е до него да не се избагова нешто, сменив сите транзистори, диоди кондензатори.. калем нов скоро се ново, нова плоча за секој случај да не има грешка плочата ама пак не сака да работи не го препознава софтверот, вика дека немам ништо конектирано, земав нов усб кабел ама пак исто :(

Јесда дека незнам за што програмер се работи, но можеби е софтверски проблем (не верувам дека електрониката така сама од себе би откажала) ? Претпоставувам користиш windows, кој што е тиња кога доаѓа со работа со хардверските периферии на компјутерот, види некоја друга алатка/софтвер да не го користи портот додека пробуваш да програмираш (иако искрено незнам како се прави ова во windows, во ГНУ/Линукс се прави со една команда).

Истотака некој погоре спомна RS232-to-USB, овие се згодни мали алатчиња, али доколку не се од оние подобрите (над 600 денари), кои што имаат вграден напонски покачувач (RS232 протоколот работи на +/- 25V), нема да добиете саглам резултати (читај, нема да работи).

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #523 on 30.06.2011, Thursday, 12:01:52 »
не не, микроконтролерот си има УСБ порта така што директно со кабле се поврзува со компјутерот не се користи никаков конвертор или додатна електроника за комуникацијатта, претходно работеше без проблем на истиот компјутер на истиот порт, не го користи ништо друго пошто и немам што да приклучам на усб, многу ретко нешто уклучувам на портите
испробав на неколку рразлични компјутери на сите исто ми прави :(

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: PicКit2 Клон
« Reply #524 on 30.06.2011, Thursday, 13:53:34 »
не не, микроконтролерот си има УСБ порта така што директно со кабле се поврзува со компјутерот не се користи никаков конвертор или додатна електроника за комуникацијатта, претходно работеше без проблем на истиот компјутер на истиот порт, не го користи ништо друго пошто и немам што да приклучам на усб, многу ретко нешто уклучувам на портите
испробав на неколку рразлични компјутери на сите исто ми прави :(



Аха, можеби нешто е сје*ан кристалот на микроконтролерот. УСБ протоколот користи NRZI нотација, која што е многу осетлива на тајминзи и слично.