Author Topic: Купувам DC мотор  (Read 2137 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Купувам DC мотор
« Opened on 13.07.2015, Monday, 22:26:20 »
Купувам DC мотор од 800W. Кој има нека понуди тука во темата или нека пиши во ПП.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #1 on 14.07.2015, Tuesday, 12:18:02 »
Што ќе правиш со него ако не е тајна?
Hams do it! With Frequency

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #2 on 14.07.2015, Tuesday, 12:28:38 »
Ќе го вградам на велосипед. Тоа ми е во план, е сега собирам информации, правам пресметки.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #3 on 15.07.2015, Wednesday, 06:49:02 (Edited 15.07.2015, Wednesday, 06:50:57) »
Одлична идеја - имам прашање не се разбирам во е. мотори? дали може да се направи нешто со мотор од перална (идејава со точакот) сигурно оди преку шајмни за да регулира обртај,DC-AC не е проблем конверторот (мислам) може прашањето не е во соодветна тема но Атанас сигурно би одговорил,се извинувам и фала.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

TeslaBt

  • Guest
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #4 on 15.07.2015, Wednesday, 14:14:19 »
Абе не е проблем мотор ама регулацијата како ќе ја напрајш ?

Offline Ajduk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #5 on 15.07.2015, Wednesday, 16:50:24 (Edited 15.07.2015, Wednesday, 17:19:49) »
Да ви ја олеснам работата

Code: [Select]
http://www.artas.hr/vozila/elektricna_vozila.htm

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #6 on 16.07.2015, Thursday, 22:50:35 »
Одлична идеја - имам прашање не се разбирам во е. мотори? дали може да се направи нешто со мотор од перална (идејава со точакот) сигурно оди преку шајмни за да регулира обртај,DC-AC не е проблем конверторот (мислам) може прашањето не е во соодветна тема но Атанас сигурно би одговорил,се извинувам и фала.

Моторите од машина за перење обично се гломазни а имаат мала моќност така да не би ти препорачал..
Иначе технички би можело да го движат велосипедот - мислам дека моќноста им беше околу 250 вати на намотките за центрифуга... Е сега како ќе ја направиш редукцијата на обртаи.. најдобро би било дирекно на тркалото со „фрикционене пренос“ за да се намалат доволно обртаите што ги има моторот од машина... (принципот на солекс точаците)


иначе и јас експериментирав доста на ова поле  :)... со алансер од југо, па после тоа со мотор од батериска бормашина... имаше некаков ефект, ама овие мотори не се предвидени за трајна работа (континуална) него времено.
На крај најдов, (каде ако не на бувљак:) )мотор од некој кинески скутер за ефтини пари, 250 вати беше, па сега треба тој да го уградам на точакот.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #7 on 17.07.2015, Friday, 09:16:21 »
Барањето ДЦ мотор не е дискутабилно,туку намената.Не бидува било каков мотор.Она што Ајдук го постираше,набавено во КИТ форма би требало да заврши работа.Но,се е врзано со малку повеќе пари.Сепак велат *скржавиот и џомерот исто плаќаат* ;D,па можеби треба да се размисли за тоа бидејќи крајниот резултат треба да биде позитивен.Освен електроника,тука треба и добро познавање механика,преноси,а богами и алат.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Купувам DC мотор
« Reply #8 on 18.07.2015, Saturday, 12:34:34 »
Целиот офтопик од оваа тема е префрлен во Случајни Муабети, продолжете со дискусијата таму...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio