Author Topic: Случајни муабети  (Read 828432 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4665 on 05.02.2013, Tuesday, 23:48:05 »
...прво имаш чест да ти се обрати професионалец со 30 г работно искуство во електрониката...

...не си ми е репер да дискутирам со тебе повекe

batka и уште нешто , сега те разбирам . твоите јадни 96 посети на темата со бузерцињата  неможе ни приближно да се споредат , со моите 1211 посети на темата за цнц технологија сетеперите , колку луге со моите совети направија цнц машини ,дали знаеш или подобро да не знаеш,  тоа се величини кои ти со твојата сомнителност можеш само да ги сонуваш...

Не знам кој си има комплекс на висока вредност ::). Но добро, од друга страна, оној кој е нападнат, има право да се брани.

Инаку, околу CNC машините ;D. Чисто се сомневам дека баш „многу луѓе“ имаат направено ;D. Тоа е цел процес, не е „плукни залепи“ таа работа, па неколку post-ови во тема за продавање на step мотори да бидат доволно за правење на CNC машина... освен тоа, повеќето post-ови беа околу цената на step моторите, само последните неколку post-ови беа за градба, и тоа општа дискусија... ништо конкретно.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4666 on 06.02.2013, Wednesday, 16:08:34 (Edited 06.02.2013, Wednesday, 16:11:28) »
Едно прашање: Сеуште го имам проблемот при најавување, па да си прашам, ке се среди некогаш то, или ке си остани така, чисто информативно. И уште нешто, каде можам да најдам книга за ладилна техника, ладење, фрижидери, системи за ладење на вода итн. ....  таа област, во тех факултет прашав имале една на српски, ама на македонски мене ми треба  ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4667 on 06.02.2013, Wednesday, 17:32:40 »
И уште нешто, каде можам да најдам книга за ладилна техника, ладење, фрижидери, системи за ладење на вода итн. ....  таа област, во тех факултет прашав имале една на српски, ама на македонски мене ми треба  ?

На Македонски најверојтано нема да најдеш, ако сакаш имам нешто малку ситно материјал за проверка на исправност на мотори на фрижидери, на Англиски, но толку :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4668 on 06.02.2013, Wednesday, 19:57:04 »
Навистина,не постои на македонски некоја книга или барем скрипта на ова тема,па мораш да се снаоѓаш од српски и хрватски изданија или часописи.Имаше нешто во САМ-свој мајстор порано,ама треба да се најде и преведе.

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4669 on 06.02.2013, Wednesday, 21:39:34 »
Абе на мак да бидам покоректен има книга, кога бев на тех фак, таму во библиотеката ми рече има книга ама некој профф ја зел. Ке го барам даму ја зеам, а иначе то шо имаш на англиски гига можи да ми го пуштиш ?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4670 on 06.02.2013, Wednesday, 21:43:13 »
Дали некој може да ми помогне, барам во Скопје каде има да се продава и по која цена е смола, ама проѕирна, каде што одев на пракса користевме полневме едни калапчиња со неа, а по неа беше електрониката, во конкретниот случај тоа беа диоди којшто требаше да стојат под вода и на тој начин ги заштитувавме да не навлезе вода, па ако некој има било каква информација нека пиште каде можам да најдам  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4671 on 06.02.2013, Wednesday, 21:44:36 (Edited 06.02.2013, Wednesday, 21:48:13) »
Ако знаеш пиши автор или барем како се вика книгата.Чие издание е ? Баш ме интересира,јас македонско издание не сум сретнал.Да не се работи за некоја интерна скрипта во вид на учебник?

Споено мислење: 06.02.2013, Wednesday, 21:48:13
Да не се работи за полиестерска смола која се меша со забрзувач? Се користи за стаклопластика: од поправка на крила,делови од автолимарија,до поправка на чамци ,се лие во калапи итн.Барај во продавници за бои и лакови ,во Ск во ХУБО маркет имам гледано во помали пакувања за поправка на авто-лимарија.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4672 on 06.02.2013, Wednesday, 21:52:38 »
Ама треба да е проѕирно :o

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4673 on 07.02.2013, Thursday, 06:47:57 »
Абе на мак да бидам покоректен има книга, кога бев на тех фак, таму во библиотеката ми рече има книга ама некој профф ја зел. Ке го барам даму ја зеам, а иначе то шо имаш на англиски гига можи да ми го пуштиш ?

Нема проблем, еве ;).

Code: [Select]
https://www.box.com/s/45mtbk6ghftyia2z4hsy
Ако знаеш пиши автор или барем како се вика книгата.Чие издание е ? Баш ме интересира,јас македонско издание не сум сретнал.Да не се работи за некоја интерна скрипта во вид на учебник?

Да, искрено, и мене ме интересира за која книга се работи ;).

Инаку, професорите знаат така да си ги држат книгите со години и да не ги вратат назад во библиотека, знам, и јас сум се нашол во слична ситуација.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4674 on 07.02.2013, Thursday, 15:34:41 »
Ако знаеш пиши автор или барем како се вика книгата.Чие издание е ? Баш ме интересира,јас македонско издание не сум сретнал.Да не се работи за некоја интерна скрипта во вид на учебник?

Споено мислење: 06.02.2013, Wednesday, 21:48:13
Да не се работи за полиестерска смола која се меша со забрзувач? Се користи за стаклопластика: од поправка на крила,делови од автолимарија,до поправка на чамци ,се лие во калапи итн.Барај во продавници за бои и лакови ,во Ск во ХУБО маркет имам гледано во помали пакувања за поправка на авто-лимарија.

Ама проѕирна треба да биде кога ќе се стегне да не е некоја темна???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4675 on 07.02.2013, Thursday, 17:02:47 »
Има и таква стаклопластика,само се додава уште нешто и станува прозирна! Прасај во тие специјализирани продавници за бои и лакови,

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4676 on 07.02.2013, Thursday, 20:37:23 »
Кога прашвав таму та библиотекарката ми го кажа авторот, ама го заборајв, ко ке одам ке прашам пак па ке ви кажам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4677 on 07.02.2013, Thursday, 20:39:38 »
Кога прашвав таму та библиотекарката ми го кажа авторот, ама го заборајв, ко ке одам ке прашам пак па ке ви кажам.

Па пиши и книгата како се вика ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline AMPER

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Re: Случајни муабети
« Reply #4678 on 07.02.2013, Thursday, 22:53:25 (Edited 07.02.2013, Thursday, 23:15:34) »
Batka, дали може дами кажеш што си по професија или титула, јас сум инженер по електроника и телекомуникации и имам 36, сега усте малку 37 г. работно искуство во електроника и телекомуникации ме интересира како член на форумот чисто професионално , направив преглед на целиот форум и гледам дека си по функција модератор - топ експерт

ПОЗЗ,  

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4679 on 08.02.2013, Friday, 02:47:51 (Edited 08.02.2013, Friday, 02:50:08) »
Колеги , дајте помагајте ме утепаа од замарање на фб со лажни профили .. заморен сум од блокирање и други зафрканции .. дајте ве молам кажете како да наместам никој да неможе да ми праќа понуди за пријателство и никој освен пријателите да неможе да ми праќа пораки .. Дајте ве молам , чепкав нешто околу пораките и сега наместо пораките од тие што не ги знам , ми стигаа во инбокс како досега туку ми стигаат во other :S Несакам воопшто од никој што ми е пријател да ми стигаат било какви пораки .. :) И за праќањето понуди за пријателство , никој да неможе да ме адне .. Фејсбукот ми е на македонски па очекувам детални објасувања колеги .. Поздрав и помагајте против замарањево ..  :-X  :-\