Author Topic: Случајни муабети  (Read 829497 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4485 on 07.08.2012, Tuesday, 18:11:15 »
Quote
Дали е возможно државниот завод тоа да го стори на сите внесени броила ?

Quote
Од кај знам дека државниот завод за метеорологија и EVN немаат направено некој нивни интерен договор, или барем дел од вработените во држаниот завод за метеорологија (оние кои ги баждарат струјомероте) дека не се на некоја интерна платежна листа на EVN? Ова никој не може да ми го гарантира, па друи ни државата и судскиот систем. Правдата е толку извитоперена во денешно време со капиталистичкиов систем, во принцип, никогаш не можеш да бидеш сигурен дали е нешто вистина или лага.

Секако дека можна е таква работа, мада јас лично не верувам. Доколку, како што кажавте имало некакви корумпирани вработени во заводот, тогаш проблем нема да бидат само струјомрите на ЕВН. Што правиме со водомерите, калориметрите на Топлификација, па дури и вагите во супермаркети, и незнам,,.. бензински пумпи??? секаде можна е злоупотреба и погрешно мерење.

Quote
Кога ќе се расипа броилото кој го поправа и кој го “баждари“ . Дали тоа го прави државниот завод?
Броилата не се поправаат. Се заменуваат со нови, пошто се електронски и ретко се расипуваат освен ако не се запали  :) :)

Quote
ПС: сега кога ќе се менуваат состојбите со скапа-евтина ел-енергија кој ќе го менува софтверот дали тоа пак ќе го прави државниот завод или вработените во EVN ?

Не сум сигурен, мислам ЕВН, ама тоа нема врска со точноста на мерењето. Тоа е колкав дел од измерената енергија ќе оди во евтина, а колкав во скапа струја.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #4486 on 07.08.2012, Tuesday, 18:53:25 »
MarkoMK. Ако си вработен во EVN би било добро да не ги браниш туку гледај си ја работата да добиваш редовно плата и уживај, зашто EVN како монопол прави како сака и што сака се разбира со амин на било која влада од причина што и таа добива 10% дивидента од колачот.

Quote
Не сум сигурен, мислам ЕВН, ама тоа нема врска со точноста на мерењето. Тоа е колкав дел од измерената енергија ќе оди во евтина, а колкав во скапа струја.
Хипотетично, дали вработените нема да го променат софтверот , нели треба да се променат временските интервали и кој сега ќе гарантира дека вработените нема да го сменат комплетниот софтвер посебно на тема !
Quote
1 KWh е навистина потрошено 1 KWh а не да речеме 0.9 KWh а плаќаме 1 KWh !!

ПС:Донеси го телевизорот кај мене, ќе го дотерам така за една година да купуваш нов екран или телевизор, а ти нема да забележиш ништо ненормално на сликата !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4487 on 07.08.2012, Tuesday, 20:23:01 »
Добро, не сакам да се инатиме сега, ама такви „завери“ од страна на ЕВН се невозможни затоа што сепак ЕВН е сериозна компанија, а ако некој сака може да ангажира стручни лица и многу едноставно можат да се откријат евентуални неправилности.

Наместо со наводно „крадење киловати од граѓаните“ ЕВН тежнее кон подобрување на наплатата и спречување на неовластено приклучените - изразено особено кај албанците.
ЕВН би била презадоволна кога би успеала да ја наплати целата струја што ја продава, затоа што за таа струја се дадени пари, кои не можат да се наплатат.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #4488 on 07.08.2012, Tuesday, 20:49:12 »
Ниту јас сакам да се “инатиме“ далеку од тоа.Немам намера со некого да се надмудрувам, ама сакам да си го платам онаа што ќе го потрошам. Ако EVN има проблем со наплата и “НЕ НАПЛАТУВА“ тогаш би требало да е во големи загуби (а таа е во добивка, чудно нели). А што се вели дека 
Quote
сепак ЕВН е сериозна компанија
Колку е таква еве ти еден пример.
На сметката за струја издадена на 01 во месецот а поштарот ја носи на 13 или14 во месецот, а сметката треба да се плати до 15 во месецот (зашто потоа следува камата)- одговорот е дека за тоа крива била поштата и кај нив треба да се жалат граѓаните што не ги добиваат сметките на време. Ако парите треба да се платат на сметка на пошта тогаш е во ред, ама кога парите треба да легнат на сметка на EVN тогаш чиј проблем е тој. Нека EVN и пошта се испокараат ама јас сакам сметката да ми пристигне најдоцна 5 дена од датумот на издавањето како би можел да соберам пари да платам онаа што сум потрошил.
Го парафризирав одговорот од вработените од EVN !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4489 on 07.08.2012, Tuesday, 21:32:26 »
Quote
Ниту јас сакам да се “инатиме“ далеку од тоа.Немам намера со некого да се надмудрувам, ама сакам да си го платам онаа што ќе го потрошам. Ако EVN има проблем со наплата и “НЕ НАПЛАТУВА“ тогаш би требало да е во големи загуби (а таа е во добивка, чудно нели). А што се вели дека 

Од кај знаеш дека ЕВН е во добивка ??? Дај ми извор?

Наједноставно ќе ти докажам:
Еве ти линк од 200 најголеми и најуспешни компании во МК.
Code: [Select]
http://www.eurobc.com.mk/utd_200_mk.htmlЕВН е трета по големина, а на листата од 200 најуспешни ЈА НЕМА ЕВН!
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #4490 on 07.08.2012, Tuesday, 23:02:30 »
Дали EVN е во добивка а да ти посочам линк немам.
Секако дека пазарната економија е немилосрдна и ако EVN не е во добивка досега ќе си ги собереше “парталите“ и правец Австрија, (логиката и пазарната економија го велат тоа). Ниедна приватна компанија во капитализам неможе да опстојува ако е во загуба- се знае оди на “тапан“ , се продава или било кој друг економски механизам.
А сега ти дај доказ дека EVN е во загуба, само не линк туку црно на бело со што ќе ме негираш во моите размислувања(и да се глупави).
Тоа верувам дека нема да го најдеш, зашто според мене тоа не е за јавност инаку EVN од петни жили, со хартија од завршна сметка ќе го убедува секој граѓанин дека вистината е на нејзина страна (моја слободна интерпретација и размислување на лаик на кого му е потребно црно на бело а не линкови, зашто секоја фирма може да се фали или да се жали ама треба докази).
Еве толку од еден редовен плаќач на сметките од кои сите во EVN земаат плата и тоа “дебела“ за наши македонски прилики.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4491 on 08.08.2012, Wednesday, 01:54:39 »
а бе тома...марко да, работи во ЕВН ама ако каже нешто во нивна одбрана што е точно незначи дека не е во право, он работи таму што значи он знае повеќе од тебе за работењето на таа компанија...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4492 on 08.08.2012, Wednesday, 04:43:23 »
Од кај знаеш дека ЕВН е во добивка ??? Дај ми извор?

Па ако е во загуби компанијата, би требало да пропадне, нели ::). По некоја логика, така би требало да одат работите. Но, колку што знаеме, далеку е од пропаѓање. Автоматски следува дека EVN има ќар од нејзиното работење.

Дека не е во загуби, покажуваат и платите кои ги земаат вработените во EVN. Конкретно, знам луѓе кои работат во EVN и знам која пара ја земаат за тоа што го работат... ретко кој плаќа толку пари за таа работа и тој квантум на работа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4493 on 08.08.2012, Wednesday, 17:03:34 »
денес,а и пред неколку дена почнаа да копаат од Телеком за поставување на фибер оптички кабел до секоја куќа.Целата улица ни е лом.Сакам да знам дали низ другите општини се копа и поставуваат кабли како и кај мене?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4494 on 08.08.2012, Wednesday, 17:26:19 »
прво требаше да се започне во скопје, центарот на скопје, скоро до секоја општина до секоја последна станица има оптички кабел пуштено, останаа да се поврзат корисниците со станиците со оптички кабли, но не верувам дека тоа ќе се случи за брзо пошто корисничката опрема за таа намена е прилично скапа, не верувам дека секој би посакал на таа некоја цифра да постави оптика до дома.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4495 on 08.08.2012, Wednesday, 18:24:56 »
мене ми се чини дека моево маало,дел од Црниче ќе го поврзат со оптички.Бидејќи веќе во нашите дворови има дупки од кои ѕирка еден оптички кабел.А како што викаш,може за џабе ги прекопаа улиците.Нема да не поврзат  :P :'(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4496 on 08.08.2012, Wednesday, 18:53:05 »
денес,а и пред неколку дена почнаа да копаат од Телеком за поставување на фибер оптички кабел до секоја куќа.Целата улица ни е лом.Сакам да знам дали низ другите општини се копа и поставуваат кабли како и кај мене?

Цело Скопје е градежна зона, дали од приватни компании или владини проекти, не е ни битно. Битно, не можеш да не поминеш 10 метри без да се симнеш од точак за да поминеш низ некои дупки... или што и да се ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4497 on 08.08.2012, Wednesday, 20:55:04 »
Во Штип,поточно во моето маало на секој спрат од зградата има такво сандаче и внатре има такви оптички кабли и си пишува на него убаво T-Home само не знам ги немам видено да ставаат кај некој
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #4498 on 08.08.2012, Wednesday, 23:33:17 »
денес,а и пред неколку дена почнаа да копаат од Телеком за поставување на фибер оптички кабел до секоја куќа.Целата улица ни е лом.Сакам да знам дали низ другите општини се копа и поставуваат кабли како и кај мене?

Цело Скопје е градежна зона, дали од приватни компании или владини проекти, не е ни битно. Битно, не можеш да не поминеш 10 метри без да се симнеш од точак за да поминеш низ некои дупки... или што и да се ::).

Во Скопје само се гради и тоа се гради на некој глупав начин. Првин кај мене копаа за водовод и асфалтираа се средија улиците, сеа одат сечат за одвод ке копаат. Мислам дека ова го има само во Македонија, никаде на друго место.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4499 on 08.08.2012, Wednesday, 23:43:25 »
Во Скопје само се гради и тоа се гради на некој глупав начин. Првин кај мене копаа за водовод и асфалтираа се средија улиците, сеа одат сечат за одвод ке копаат. Мислам дека ова го има само во Македонија, никаде на друго место.

Хахахахахаха ;D ;D ;D... нели? И кај мене е исто ;D. Едни ќе раскопаат, ќе средат се, ќе се асвалтира, по неколку месеци, ајдееееееее, пак исто, некој друг кпопа за иста или слична работа ;D. Дури еднаш преправаа се бидејќи (колку што разбравме) бекатонот не му се допаѓал на градоначалникот, хахахахахаах ;D ;D ;D, и навистина, само бекатон плочките ги сменија, друга боја ставија, се друго остана исто ;D... божеееееееее... навистина да не ти се верува... хахахаахахахха ;D ;D ;D. Работава „кад не би било тужно, било би смешно“, хахахаахахахах ;D ;D ;D.

Еве, пред околу половина година, ја средија улицата, се убаво, високо ги поставија тротоарите, за да не може да се паркираат коли половина на улица, половина на тротоар... одлично беше, немаше паркирана кола со месеци на тротоар не видов ;). И убаво, само на едно место оставија понизок тротоар за полесно качување на пешаци, колички, точаци, ама па затоа, таму ставија столбчиња, да не случајно и текне на некоја кола преку тој понизок дел да си се паркира половина на тротоар, половина на улица. И му текна сега на некој, не знам на кого, оп, уште еден слој асвалт стави врз веќе постоечкиот асвалт... и што направија ;D. Нивото на тротарот се симна и сега пак може да си се паркираат коли по тротоарот... ајдееееееееее... една добра работа направија и таа ја за*баа ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."