Author Topic: Случајни муабети  (Read 828324 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4290 on 26.05.2012, Saturday, 16:09:19 »
Цените меѓу * професорските* 10 инчи и нормалниве 15,4 инчни е многу мала 1500-2000 денари некаде и повеке се исплати да си земеш * нормален * лап топ.

Не знам, јас имам гледано такви мали лаптопи за 10000 денари, некогаш и со попуст за 9000 денари, тоа е далеку од (апсолутен минимум) 20000 денари за лаптоп.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4291 on 26.05.2012, Saturday, 16:45:41 »
Не знам, јас имам гледано такви мали лаптопи за 10000 денари, некогаш и со попуст за 9000 денари, тоа е далеку од (апсолутен минимум) 20000 денари за лаптоп.
Ептен евтино. Пиши кај има толку евтино. Јас немам видено мал лаптоп под 13500 денари.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4292 on 26.05.2012, Saturday, 16:53:49 »
Ептен евтино. Пиши кај има толку евтино. Јас немам видено мал лаптоп под 13500 денари.

Ама не е ова лаптоп, ова се оние малечкине лаптопчиња, професорскине. Плус, ова беше пред нова година, тогаш имаше попусти. Како и да е, поентата ми е дека не се ни оддалеку толку сакапи како солидни лаптопи (20000 денари па нагоре). Од прилика, упола цена се (можеби малку повеќе од упола, ама далеку од 20000 денари ;)). Ги нема секогаш волку евтини, некогаш треба да „начекаш“ преку пријатели или на попусти, ама ако сакаш да го купиш, ќе почекаш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4293 on 26.05.2012, Saturday, 16:58:34 »
Оригинално име за *професорските* лаптопи е *notebook*
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #4294 on 26.05.2012, Saturday, 17:03:09 »
Стварно зависи од времето и комбинацијата што ке ти излезе, јас пред 2 месеца земав такво мало ново со 2 години гаранција за 5000 ден, а го гледав истото беше 13000

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4295 on 26.05.2012, Saturday, 17:14:05 »
Стварно зависи од времето и комбинацијата што ке ти излезе, јас пред 2 месеца земав такво мало ново со 2 години гаранција за 5000 ден, а го гледав истото беше 13000
од каде го зеде ново за 5000 ден?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4296 on 26.05.2012, Saturday, 17:22:06 »
јас во Струга гледав пред 3-4 месеци 7000 :)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #4297 on 26.05.2012, Saturday, 17:29:07 »
Стварно зависи од времето и комбинацијата што ке ти излезе, јас пред 2 месеца земав такво мало ново со 2 години гаранција за 5000 ден, а го гледав истото беше 13000
од каде го зеде ново за 5000 ден?

Другар го доби на поклон лаптопчето и му требаа ИТНО пари и ми го даде за 5000 :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4298 on 27.05.2012, Sunday, 21:04:06 »
според мене најисплатливо е поставување на метан, ама тоа е друга тема и нема врска со електроника

Моментално сега, да, но колку што знам, нема атест за тоа... барем не за обични возила (автобусиве на ЈСП, барем дел од нив, колку што знам, возат на метан).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4299 on 27.05.2012, Sunday, 21:09:00 »
абе лесто се решава проблемот со атестот ;D

некни гледав имаа германциве некоја репортажа за тоа, село од 10.000 народ има сопствена централа за метан, цело село има бесплатна струја (минимално нешто требаше да се плати) и цело село има бесплатна топла вода, сите работаат за производството на метан, плус имаат гасовод до секоја куќа и имаат шпориња на метан, за тоа мислам дека требало да се плаќа пошто инсталациите за тоа биле малку поскапи, ама сепак било поефтино отколку да купуваат од друго место, се струја што ќе произведеле продавале и имале некој профит :)

така да тоа му е решението, гледај на youtube во индија какви глупи системи користат, ни филтри ни ништо директно од резервар со цевка на плинското уклучено, ова германската беше барем хај тек што си немаше на неа вградено :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4300 on 28.05.2012, Monday, 00:13:27 »
Тоа што го кажуваш Кинезите го имаат одамна во секое село со 50 000 жители веке одамна!! ;D :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4301 on 28.05.2012, Monday, 00:16:27 »
не ова беше демек емисија за алтернативна енергија и меѓу другото спомна и за тоа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4302 on 28.05.2012, Monday, 00:24:07 »
Секое село во Кина има што би рекле голема септичка јама,како купола и внатре се слева сета канализација, се фрла оргаснски отпад и се добива метан!! Толку се практични што и малите деца во слободно време собираат и носат таму паднати плодови ,остатоци од храна ... Цело село функционира ( читај - готви, топли вода , се пере , се на енергијата од метанот.Во поново време дури и резервоари за метан поставуваат во квартовите на големите градови,каде се повеке уличното осветлување се заменува со гасно осветлување.Остатоците од храната се става во специјален контејнер и имате навечер ствуја на вашата улица,така би дошло! ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4303 on 28.05.2012, Monday, 03:09:53 »
абе лесто се решава проблемот со атестот ;D

Јас не знам некој лесен начин ???. Кај нас барем, нелегално е да возиш на метан (освен ако не си ЈСП ::)). А сега и со регистрациите не скрастрија, казни фрчат на секој чекор ако возиш кола со друга регистрација освен МК :S. Во Србија на пример има атест за метан... ама ако ја регистрираш таму, само таму можеш да ја возиш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4304 on 28.05.2012, Monday, 19:50:40 »
вчера вежбав механика, нешто чичко ми ми објаснуваше ова она некој задачи што не ми одеа...
ми вика механика ќе сум положел ко ќе најдам тежиште на бројот 2 ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!