Author Topic: Случајни муабети  (Read 828250 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4275 on 21.05.2012, Monday, 18:48:05 »
daniel spasovski не поставувај стручни прашања во темава! Да не се повторуваме.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #4276 on 22.05.2012, Tuesday, 12:09:50 (Edited 22.05.2012, Tuesday, 12:11:48) »
Чим американците вака поминаа, што ли останува тогаш за нас?
Code: [Select]
http://off.net.mk/vesti/svet/amerikancite-ja-otkrija-amerika
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4277 on 22.05.2012, Tuesday, 17:56:30 »
за нас ке останат „оригиналите“ од бт, гац...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4278 on 24.05.2012, Thursday, 21:36:26 »
Што мислитe Intel Pentium D 945 за 1500ден,се исплати?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4279 on 24.05.2012, Thursday, 21:38:36 »
јас би присобрал пари и би купил некоја понова генерација, иако преферирам AMD, до сега сум немал никаков проблем во последниве 8+ години
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4280 on 24.05.2012, Thursday, 22:33:23 »
Што мислитe Intel Pentium D 945 за 1500ден,се исплати?

За 100 евра се наоѓаат Core2Duo конфигурации со 2GB или повеќе RAM, HDD и режач. Не гледам поента да го купуваш ова :S. За разлика од Devil, јас преферирам Intel, но нема везе, AMD конфигурациите еквиваленти на оваа што ја пишав се уште поевтини (може и за 5000 да начекаш ;)). Почекај до летово, луѓе одат на одмор, им требаат пари, најчесто ги продаваат PC-њата за прилично ниски суми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4281 on 24.05.2012, Thursday, 22:43:44 »
Незнам,мене прилично ефтин ми изгледа процесоров,3.4GHz e има 4MB cache 800MHz FSB и е двојадрен...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4282 on 24.05.2012, Thursday, 23:22:42 »
Ајде влезе и Македонија во финалето на евровизија, конечно по 4 години  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4283 on 24.05.2012, Thursday, 23:46:53 (Edited 25.05.2012, Friday, 00:01:40) »
Што мислитe Intel Pentium D 945 за 1500ден,се исплати?

За 100 евра се наоѓаат Core2Duo конфигурации со 2GB или повеќе RAM, HDD и режач. Не гледам поента да го купуваш ова :S. За разлика од Devil, јас преферирам Intel, но нема везе, AMD конфигурациите еквиваленти на оваа што ја пишав се уште поевтини (може и за 5000 да начекаш ;)). Почекај до летово, луѓе одат на одмор, им требаат пари, најчесто ги продаваат PC-њата за прилично ниски суми ;).

Да не си правам реклама, види на
Code: [Select]
www.trend@con.mk имаш конфигурација за 14.600 комплет (или за 9500 ден без монитор само кукиште со 3 г. гаранција).Веке не се исплати половно да купуваш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4284 on 25.05.2012, Friday, 01:08:36 »
Незнам,мене прилично ефтин ми изгледа процесоров,3.4GHz e има 4MB cache 800MHz FSB и е двојадрен...

Верувај, на старо моментално се исплати да купуваш само цели конфигурации. Посебно делови не. Само делови за лаптопи се исплати (не ради друго, ги нема каде на друго место да ги купиш или се многу сакпи), друго не.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4285 on 25.05.2012, Friday, 01:44:15 »
Малецко,не се исплати само процесор да земаш ако немаш соодветна матична.Проблем се матичните кои многу повеке горат од процесорите:Ако немаш матична и купиш процесор ,тешко ке најдеш половна матична ( и тоа е голем ризик!).Во многу случаи,кога ке им прегоре матичната луѓето или ги продаваат останатите делови,ги искористуваат HDD,RAM (ако може!) или купуваат нова конфигурација.Има нови конфигурации со двојадрен процесор,2 GB DDR III,500 GB HDD за некои 9000 ден ( само ХДД е 4500 -5000 ден,а каде е процесор,матична,РАМ,напојување,ДВД...).И тоа со гаранција го купуваш.
Дури и на старо е ризик да купуваш цека конфигурација,поготово за себе.Треба добро да ја провериш и тестираш.Барај оригинал документи ( гарантен лист,ако е истечен!).Види ја оригиналната конфигурација и ке уочиш што е менувано.Ако е сменета скоро матичната,голема е веројатноста дека при крај е и хардот,РАМ-от , а се повеке има дефектни и ДВД режачи ,пред се затоа што со месеци не се користат и * зарѓуваат* од прашина!Ако избираш лап топ или десктоп,за дома десктоп ,а лап-топ само ако имаш навистина потреба за транспорт ( факс,работа и сл.),инаку добиваш скапа играчка која се расипува многу побрзо од десктопот!!!! И кваровите се поскапи -1500 ден нова тастатура,2-3-4000 ден батерија нова,ЛЦД екран да не ти кажувам...Лап-топ купувај што поевтин да ти * брка* работа!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4286 on 25.05.2012, Friday, 02:02:08 »
За десктоп ми е,неможам веке со celeron-ов на 478 и рамот што работи на 166мхз,да да,на 166 крш е све...На секои 15мин freeze-ува компјутерот и мора рестарт,повеќе од три програми уклучени крш се прави.Нормална температура му е 56степени малце оптеретување скока 60-65 и крашува.Планирам рам и матична на ново,а само процесоров на старо...хдд,напојување,цдром имам.За графичка се снајдов,другар ми даде 8400GS...Процесоров ќе биде овој D945,матична ASUS P5G41T-M,рам 4гб, подоцна може да додадам и уште 4гб,ако затреба (што неверувам).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #4287 on 25.05.2012, Friday, 02:08:27 »
топ тие комбинацијата не се замарај :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4288 on 25.05.2012, Friday, 15:31:03 (Edited 25.05.2012, Friday, 15:32:55) »
Нормална температура му е 56степени малце оптеретување скока 60-65 и крашува.

Друже, само една работа ќе ти кажам, не ти е одржувано PC-то ;D. Не иде така работата, треба да се чисти целосно еднаш годишно, особено ако работиш често на него. Еве, и јас имав некој проблем со PC-во, ако малку се оптеретат HDD-ињата, почнуваа да „кликаат“. Јас си мислев, готово отидоа податоците. Ај, викам, можеби ќе можам да ја оправам ситуацијата, почнав да се сомневам во напојувањето бидејќи имам прилично голема плоча и Core2Duo на неа кој е клокан, така да, си реков, можеби прилично многу струја влече од напојувањето, па паѓа напонот, а напојувањето ми е некое SP Power, Кинеско, така да, почнав да се сомневам во него. Ги приклучив HDD-ињата на надворешно напојување (само нив) и рачно го пуштав, за да установам дали е тоа проблемот. На почетокот, ситуацијата се подсреди, веќе не паѓаа HDD-њата, не се кочеше PC-то. Но, по некое време, пак почна така да прави :S. Почнав да се сомневам во самите HDD-иња се повеќе и повеќе, ама некако „не ми штимаше“ оваа „теорија“ бидејќи и двата почнаа во од прилика исто време вака да прават. Шансите да се случи и двата да почнат да откажуваат во исто време се прилично мали. Па фатив и ги извадив, ги отворив, ги разгледав плочките со електроника, гледам, нема ништо сомнително, само што беа полни прашина од озгора бидејќи и на двата имам ставено кулери (по неколку изгорени HDD-иња од топлина, веќе не ризикувам ;D). Ги изчистив од озгора плочките, гледам, пак нема ништо сомнително. За секој случај ги прелемив контактите за SATA напојувањето и SATA кабелот за податоците. Ги извадив плочките плочките од лежиштето и што да видам ::), контактите за главата преполни прашина ::). Тоа го правело проблемот ;). Контактите почнале да зезаат поради многу прашина, па главата не можела толку брзо да мрда кога е оптеретена ;). Како и да е, ја исчистив прашината и за секој случај, пак ги врзав за екстерното напојување, ама еве, сега за сега, да чукнам во дрво, веќе не ми се јавил проблемот ;). Кај и да е, ќе ги префрлувам на напојувањето од PC-то ;).

Е сега, неколку совети како да не ви фаќа PC-то многу прашина ;). Ако може да го поставите некаде на повисоко место, не на земја ;). Целата прашина паѓа на земја, па кулерите од PC-то први неа ја собираат ;). Исто така, оставете го отворенокуќиштето. На овој начин, нема каде место да се створат dust bunnies бидејќи куќиштето не е затворено, а прашината циркулира низ целата соба ;). Ова не е баш најздраво за вас ;D, но дефинитивно помалку прашина ќе фаќа самото куќиште ;). А, да, и дефинитивно побучно е куќиштето (нели, отворено е ;D), но во принцип нема совршена ситуација. Или ќе се навикнете на буката, или ќе го чистите куќиштето еднаш годишно, трета опција нема ;). Со отворено куќиште поставено високо (на рафт на пример), најверојатно ќе треба да го чистите еднаш во три или четири години ;).

Лап-топ купувај што поевтин да ти * брка* работа!

Моја лична препорака, ако веќе купуваш лаптоп, купи од овие малецкиве, „професорските“ што ги вика batka ;D. Имаат помалку подвижни делови и полесни се, па ако се случи да падне, шансите да се оштети се помали отколку со големиве лаптопи ;). CD/DVD режач можеш да приклучиш преку USB екстерно ;). И онака не режеш дискови секој ден ;). А плус, сите такви малечки лаптопчиња имаат и VGA излез, така да, комотно можеш да приклучиш и монитор на нив, ако веќе многу ти е мал екранот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4289 on 26.05.2012, Saturday, 11:36:23 »
Цените меѓу * професорските* 10 инчи и нормалниве 15,4 инчни е многу мала 1500-2000 денари некаде и повеке се исплати да си земеш * нормален * лап топ.Поголем екран,ДВД... Ама.велам лаптоп се зема ако имаш потреба да го разносуваш.Земав I5 DELL latitude само заради потребите за озвучување,пуштање ДВД,осветлување ...,проекции на филмови. Го платив скапо,ама ми брка работа.Иначе не би купил толку скап лап топ ни на сон!