Author Topic: Случајни муабети  (Read 828503 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #4005 on 11.03.2012, Sunday, 00:26:13 »
Знае ли некој кај има да се купат вакви кај нас?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #4006 on 11.03.2012, Sunday, 01:00:44 »
МИСЛАМ дека имав гледано во логин пред некое време...ама не ме фаќај за збор...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4007 on 11.03.2012, Sunday, 07:58:47 »
Знае ли некој кај има да се купат вакви кај нас?

Аууууууу... ова е многу корисно, и јас сакам да си купам едни вакви ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #4008 on 11.03.2012, Sunday, 17:38:34 »
Знае ли некој кај има да се купат вакви кај нас?

Аууууууу... ова е многу корисно, и јас сакам да си купам едни вакви ;) ;D.
за што поточно служат ?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #4009 on 11.03.2012, Sunday, 17:40:58 »
За брзо и едноставно испитување СМД компоненти.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4010 on 12.03.2012, Monday, 01:06:37 »
Да не знајте шо пари се LM3915 и CD4026 во алфа електроник?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #4011 on 12.03.2012, Monday, 01:11:31 »
1-то е околу 90денари (мислам) второто до кај 20-25 денари
само незнам дали го има, едно време имаше криза со него, тешко се наоѓаше :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4012 on 12.03.2012, Monday, 15:11:35 (Edited 12.03.2012, Monday, 15:28:48) »
Во Битола, наставничка по етика во основно училиште по име лидија продавала марихуана на малолетни ученици. Каменување за ваквите!
На вестите спомнаа дека треба да се гледа кого вработуваат како просветен работник да ги учи нашите деца вклучувајки ги и професорите од средните школи бидејки и тамо има такви "луѓе"

edit: јас сум крајно згрозен од овој звер, како може наставничка која треба да ги учи и воспитува децата. Пази, предава етика, како етички да се однесуваш. На таа жена, каде и е мајчинскиот инстикт и хуманост кон децата? Ова е класичен масовен убиец (злосторник) на деца и треба најстрого да се казни! Деца убива ѓубре! Замислете да сте родители на дете кое станало наркоман "благодарение" на оваа учителка, како ке постапите ?!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4013 on 12.03.2012, Monday, 17:01:00 »
Па марихуаната и не створува некоја зависност, само психичка зависност створува, не и физичка, така да, и не е баш толку страшно ова... барем според мене. Не требала да го прави тоа, со тоа се сложувам, но не и дека треба да се каменува... е ако има продавала „жуто“, тоа е веќе друг муабет... и онака сега жутово е дупло поевтино од трева, а створува „редовни муштерии“. Тоа и беше поентата на целиот нарко картел во Македонија, видоа дека со продавање на марихуана не се прават редовни муштерии, па ја дигнаа цената на тревата и ја спуштија на жолтото... тоа беше намерно и тактички направено.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4014 on 12.03.2012, Monday, 18:44:54 »
Кога цигарите убиваат па камо ли марихуаната :) и таа е штетна, може не како другите дроги ама пак е штетна, посебно кога уште на мали деца, од мали нозе им се сервира. Најлесно е да се манипулира со малите деца па затоа и најлесно е да се натераат на дрога, полов акт (педофилија) и било што друго. Од друга страна кога ке почне со марихуана, поголема е шансата да продолжи и понатака да ја користи таа дрога или пак да иде уште понапред и да зема и други страшни дроги, а минимална е шансата сосем да се откаже од марихуаната и да биде како порано. Немам ништо против возрасен човек да зема марихуана ако така решил, но имам мноогу против да се заведуваат безпомошни малолетни деца. Исто така целосно ја поддржувам изјавата дека треба да се гледа кого се вработува со основните а посебно во средните школи бидејки тамо не се сите искрени работници. Можеш да најдеш на пример професор по историја кој е тежок манијак и прихопат и предава во гимназија, подведува деца на полов акт за оцена и сл. одвратности. За таквите треба... (ај да не пишам)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4015 on 12.03.2012, Monday, 18:56:41 »
Дали некој знае каде во Скопје (или во останатите градови) има некои нови авто-радија само со USB ,без ЦД.Ми спомнаа некоја цена од 1400 денари.Наводно и во Куманово ги имало. ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4016 on 12.03.2012, Monday, 19:03:31 »
Па би требало да има нешто вакво... искрено, јас се надвевав на нешто вакво уште одамна, CD не ми треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4017 on 12.03.2012, Monday, 19:04:21 »
него да не дијде до забуна тоа што го пишав како пример со професор по историја, нема врска со случајот во Драчево кој 100% е наместен и тоа сите го знаме.... значи тоа го пишав како пример а после ми текна дека некој професор од Драчево го местеле.

Дали некој знае каде во Скопје (или во останатите градови) има некои нови авто-радија само со USB ,без ЦД.Ми спомнаа некоја цена од 1400 денари.Наводно и во Куманово ги имало. ;D
Ако е за твоја душа немој! За тие пари којзнае што кинески шкарт ке биде. Во Скопје немам забележано такво нешто, барем немаше во Нептун во ГТЦ... а кога тамо нема, што имаат може најголем избор, за друго место не знам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Re: Случајни муабети
« Reply #4018 on 12.03.2012, Monday, 19:25:51 »
Некој да ми каже каде да најдам и како се вика овој дел (брзо спојна увојница) Ознака има PG11 cable gland   и пластични колена 3/8 "  1/4"   1/2"  цел битпазар го свртев не неајдов

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4019 on 12.03.2012, Monday, 19:29:35 »
Стави слика да видиме на што мислиш