Author Topic: Случајни муабети  (Read 828281 times)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3855 on 13.02.2012, Monday, 20:51:22 »
нека спреми она за мене!  ;D

Споено мислење: 13.02.2012, Monday, 20:52:25
баш би било прејако да ја видам како излемила средила еден компресор за мене :))) по можност лампаш на пример Universal Audio La2a clone :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3856 on 13.02.2012, Monday, 20:55:24 »
jaс не сум го прифатил ниту ке го прифатам католичкиот празник (не се покатоличувам :) ) за мене утре е Св. Трифун, тоа го знаат сите и никој не бара ништо од мене утре  :) За роденден тек ке има срце со високосјајни црвени ЛЕД  ;) Не знам дали постојат розеви ЛЕД иначе ке биде по кул ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3857 on 13.02.2012, Monday, 21:17:10 »
Дали има некој случајно да продава вакво нешто или слично но со исти карактеристики ?
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/2-PORT-KVM-SWITCH-2-SET-3-IN-1-PS-2-KVM-CABLES-PC-/330559460029?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4cf6e112bd#ht_1706wt_952

Хмм. ако не се лажам со вакви "Tенди" се поврзани компјутерите во школо илии слични на овие али тие се со еден излез имаат само за еден маус една тастатура и еден монитор..

Споено мислење: 13.02.2012, Monday, 21:18:25
Мене ми личи на тоа, а може нема врска xD

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3858 on 13.02.2012, Monday, 22:57:28 »
Ај да прашам нешто ;D.Вака имам реле што издржува 10А на контактите,е сега дали може да издржи 6KA ама само 3mS,или ќе ојдат контактите ;D?

аман бе, што ке правиш со тие 6КА...печка во железара ли ке контролираш  ;D иначе може да ти отидат контактите...тоа не му е важно колкава струја колку време тече, контактите обично се лепат при спојување, а и контактите што му се за спојување ке му се стопат...6КА не се малце..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3859 on 13.02.2012, Monday, 23:06:36 »
Ај да прашам нешто ;D.Вака имам реле што издржува 10А на контактите,е сега дали може да издржи 6KA ама само 3mS,или ќе ојдат контактите ;D?

аман бе, што ке правиш со тие 6КА...печка во железара ли ке контролираш  ;D иначе може да ти отидат контактите...тоа не му е важно колкава струја колку време тече, контактите обично се лепат при спојување, а и контактите што му се за спојување ке му се стопат...6КА не се малце..
Хах,не ;D,coil gun ке правам ;D.Знам тоа ама 3мили секунди,не ми се верува толку брзо да се зае*ат.Дај некоја идеја како да го изведам „прекинувачот“,мислев со многу моќен тиристор,оние како штраф што се што издржуваат големи струи ама тикви што ќе најдам таков кај нас,ама и да најдам испод 1000-ка неверувам дека е :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3860 on 14.02.2012, Tuesday, 00:18:05 (Edited 14.02.2012, Tuesday, 05:30:56) »
земи барем од онакви што се релиња за коли, 30А што се па пробај...ти сакаш со суф г*з риби да јадеш...ке изгориш некое делче, па ке си научиш лекцијата...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #3861 on 15.02.2012, Wednesday, 17:08:46 »
Code: [Select]
ATmega8
Code: [Select]
ATmega48Кои од овие 2 ги има во алфа, и колку пари се ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3862 on 15.02.2012, Wednesday, 19:23:46 »
Колеги денеска приклучив еден комјутер на сисем за  музика Sony. Од звучната карта на копјутерот го поврзав на влезот од системот на Phonо на тој влез имаше шум, а на влезот CD се слушаше перфектно, кога го отворив системот таму каде што е пчочката од Phono немаше ниту еден електролит оштетен, а имаше исто и све интергрални кола. Е сега дали е можно да тој влез Phono од системот нема иста импеданса со звучната карта на комјутерот или пак е некој друг проблем?

Тој влез не е за линеарен сигнал, тој е за многу мали сигнали, од редот на mV-ти. Плус, на тој влез има RIAA конверзија. Приклучи си го на CD влезот и нема да имаш проблем ;).

светци не постојат. Да би имале некоја моќ сами себе би си помогнале нели, ама пошто немаат умреле и логика малку како мртовец би ти помогнал

???
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3863 on 15.02.2012, Wednesday, 19:33:24 »
Знае ли некој каде има да се купат кај нас многу јаки диоди, над 150-200А, или да поврзувам паралелно грецови :(

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3864 on 16.02.2012, Thursday, 20:43:53 »
Дали доколку во кутијата на звучникот се напраи лавиринт кој е затворен од горе има само еден излез за басот  се до излезот на басот дали би имал поголем ефект басот и дали би се задржал долго време .. ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3865 on 16.02.2012, Thursday, 20:46:43 »
Дали доколку во кутијата на звучникот се напраи лавиринт кој е затворен од горе има само еден излез за басот  се до излезот на басот дали би имал поголем ефект басот и дали би се задржал долго време .. ?

Јас ништо не сватив ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3866 on 16.02.2012, Thursday, 20:52:26 »
Офф... боже господе :D  Значи доколку во кутијата на звучникот се направи лавиринт од даски за да се распореди и за да не бега басот по кутијата дали би имал поголем ефект и дали би се задржувал подолго време басот..? се надевам разбравте ако не нема везе :D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3867 on 16.02.2012, Thursday, 21:03:46 »
ми треба помош,одговорот дајте го од "ракав".Значи имам PIC микроконтролер,кога ќе го поставам на плочата одма грее стабилизаторот за напон.Микроконтролерот е празен,па заради тоа не влече некоја голема струја,ова го пишувам(за дали влече) да не ме прашате да не е до PIC-от,но не е.Исто така на повеќе микроконтролери испробав и сите грејат(на стабилизаторот сакам да кажам).Кога го нема микроконтролерот,т.е. кога е изваден не грее стабилизаторот.Исто така со жица премостувам и гледам дека околните елементи(диоди,транзистори за релеа,бузер) работат,значи не прават краток спој.Па ако може помош.Што мислите,каде да проверувам бидејќи ми пукна филмот,ќе ја фрлам цела плочка.Исто така,помеѓу маса и +5волти мерам со инструмент,дава некој отпор.Дали овој отпор треба да го има тука(мерено на минус и плус)?

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Re: Случајни муабети
« Reply #3868 on 16.02.2012, Thursday, 21:09:23 »
Си ставил некој елемент обратно 100 % провери некој транзистор да не му имаш утнато нозете..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3869 on 16.02.2012, Thursday, 21:18:05 »
Офф... боже господе :D  Значи доколку во кутијата на звучникот се направи лавиринт од даски за да се распореди и за да не бега басот по кутијата дали би имал поголем ефект и дали би се задржувал подолго време басот..? се надевам разбравте ако не нема везе :D

Како тоа „да не бега басот по кутијата“, мислиш да ја вкрутиш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."