Author Topic: Случајни муабети  (Read 828551 times)

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3375 on 10.01.2012, Tuesday, 23:07:55 »
имаш воркбенч, таа е нај проста
имаш labview нај сложената од сите
и имаш измеѓу програми, како оваа на гига што ја посочи, јас користам ISIS 7 од протеус пакетот и ги има мал милион други

Дај ако можеш преку ПП прати ми линк од некоја од овие, зашто на нет ништо не најдов.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3376 on 10.01.2012, Tuesday, 23:15:30 »
барај на sonsivri таму има еден куп варез електроника :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3377 on 10.01.2012, Tuesday, 23:30:01 »
Дечки ако имате девојки натерајте ги да си го избришат facebook профилот, а ако навистина ве сака ке го направи тоа, а ако ја заболе за вас и е со вас онака заради провод нема да го направи тоа. Целата работа е што, бројката на разводи и раскинати врски е огромна поради неверство остварено преку фејсбук. Гледајте на сител вестите.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3378 on 10.01.2012, Tuesday, 23:49:37 »
Jовче немој да ставаш скенирани  шеми од Емитер директно на Форум! Таа шема е комбинација со трепкач со ЛЕД .Штом е ставена во часописот  значи е испитана. Појачувачот можеш да го врзеш на излезот на сирената.Ако се колебаш еве уште некој предлог

Батка јас знам дека шемата од емитер е исправна но јас прашував дали е исправна таа што јас ја нацртав, за сирената и за засилувачот.

Патем ја избришав сликата :)
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3379 on 11.01.2012, Wednesday, 00:43:01 »
Дечки ако имате девојки натерајте ги да си го избришат facebook профилот, а ако навистина ве сака ке го направи тоа, а ако ја заболе за вас и е со вас онака заради провод нема да го направи тоа. Целата работа е што, бројката на разводи и раскинати врски е огромна поради неверство остварено преку фејсбук. Гледајте на сител вестите.

не е до фејсбукот, него до дечкото/девојката е...ако те сака и ти нејзе да ја сакаш нема да шетате и глупости да правите...со фејсбук само комуникацијата е олесната, а тоа дали женската твоја ке те изневерува тоа е до нејзе...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3380 on 11.01.2012, Wednesday, 00:49:23 »
Дечки ако имате девојки натерајте ги да си го избришат facebook профилот, а ако навистина ве сака ке го направи тоа, а ако ја заболе за вас и е со вас онака заради провод нема да го направи тоа. Целата работа е што, бројката на разводи и раскинати врски е огромна поради неверство остварено преку фејсбук. Гледајте на сител вестите.

не е до фејсбукот, него до дечкото/девојката е...ако те сака и ти нејзе да ја сакаш нема да шетате и глупости да правите...со фејсбук само комуникацијата е олесната, а тоа дали женската твоја ке те изневерува тоа е до нејзе...
Статистиката кажува дека до пред фејсбук браковите биле постабилни и имало многу помалце разводи и раскинувања за разлика од сега кога злото е онлајн :)
p.s. нели ке ја рушеа машинеријата на ФБ ама ништо...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3381 on 11.01.2012, Wednesday, 00:50:40 »
не дека се зголемил, ама сега полесно може да ја фатиш женската (или она тебе) ако некој изневерува...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3382 on 11.01.2012, Wednesday, 00:52:10 »
не дека се зголемил, ама сега полесно може да ја фатиш женската (или она тебе) ако некој изневерува...
да, каде каде
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3383 on 11.01.2012, Wednesday, 02:05:38 »
Се тоа стои во log-ови, луѓево не се ни свесни што се пишуваат и upload-ирааат на FB ::), алоооооооо, се тоа може да се примени и против вас ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3384 on 11.01.2012, Wednesday, 02:05:44 »
не дека се зголемил, ама сега полесно може да ја фатиш женската (или она тебе) ако некој изневерува...
да, каде каде

Знаеш што е лошо кај социјалните мрежи (во случајов што сме го земале facebook), кога на девојка ти ќе и кажеш дека ја сакаш преку чет, не е она истото те сакам како кога би ја видел, зашто може лесно да се манипулира, се губат чуствата и емоциите ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3385 on 11.01.2012, Wednesday, 02:06:47 »
Знаеш што е лошо кај социјалните мрежи (во случајов што сме го земале facebook), кога на девојка ти ќе и кажеш дека ја сакаш преку чет, не е она истото те сакам како кога би ја видел, зашто може лесно да се манипулира, се губат чуствата и емоциите ;)

Тоа е башка муабет, затоа гледам да избегнувам социјални мрежи ;). И од оваа, но и од многу други причини ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #3386 on 11.01.2012, Wednesday, 11:57:41 »
Знае ли некој дали има кај нас 3D принтери и која цена се?
Искрено, едвај чекам кога ќе почнат кинезите масовно да ги прават и ќе им падне цената :).

Кај нас немам слушнато дека има и дури дали некоја фирма поседува таков принтер. Оваа технологија е толку нова што и на запад ретко кој слушнал за нејзе. Цената не верувам дека ќе и падне во брзо време, оти за вакви novelty и cool технологии таа е секогаш висока.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Re: Случајни муабети
« Reply #3387 on 11.01.2012, Wednesday, 12:19:45 »
Знае ли некој дали има кај нас 3D принтери и која цена се?
Искрено, едвај чекам кога ќе почнат кинезите масовно да ги прават и ќе им падне цената :).

Кај нас немам слушнато дека има и дури дали некоја фирма поседува таков принтер. Оваа технологија е толку нова што и на запад ретко кој слушнал за нејзе. Цената не верувам дека ќе и падне во брзо време, оти за вакви novelty и cool технологии таа е секогаш висока.

Машински факултет поседува 3д принтер

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3388 on 11.01.2012, Wednesday, 15:28:31 »
Машински факултет поседува 3д принтер

Во анексот е?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Re: Случајни муабети
« Reply #3389 on 11.01.2012, Wednesday, 15:47:37 »
Колку што знам во новата зграда кај атестот е(барем јас пред година дена тамо го видов), а во анексот најново нешто што има и власта што се сликаше со него пред некое време е од Сименс некоја машина за вбризгување под притисок(не сум сигурен дека е баш тоа машината ја немам видено)