Author Topic: Случајни муабети  (Read 828364 times)

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3165 on 26.12.2011, Monday, 16:02:59 »
јас си имам неограничен нет од каблетел, сега за сега е коска :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3166 on 26.12.2011, Monday, 17:02:20 (Edited 26.12.2011, Monday, 17:04:18) »
најмал пакет 30 гига е инаку, 4Mbps/768 kbps

Аууууу, премалку е тоа :S. Сега за 850 денари (со кабелска заедно) имам 9Mbps/512Kbps со 100GB лимит. Конекцијата и не е така лоша (не ми пречи да е 4Mbps, и онака најчесто не го користам цел bandwidth, а таа брзина и онака може да се дигне само преку peer-to-peer), ама лимитот... убива :S. Плус, ако на тоа додадам и дека морам да бидам достапен на телефонската линија, а тоа се уште околу 250 денари месечно, пакетот ми се фаќа околу 750 денари, а за 850 имам кабелска и интернет :S. Телефон статичен веќе не ни користам, така да, не гледам поента пакетот да има и статичен телефон заедно со него. Плус и не напишале дали брзината од 256/256 по поминување на лимитот важи за сите пакети или само за сегашната „3 месеци без лимит“ промоција :S.

Значи ова со GB лимит мислам дека го има само уште кај нас ::). Секаде веќе се натпреваруваат само во брзина и цена (пакети со ова она, ТВ, телефон статичен, мобилен, што и да е), само кај нас уште ставаат лимит на сообраќај ::). И тоа не им е ни финансиски оправдано тоа, веќе секаде линковите од страна на провајдерите (оние кои им даваат net на провајдерите) се изнајмуваат само на база на брзина (TB, GB, што и да е), колкав bandwidth ќе биде искористен од страна на провајдерите, тоа е веќе нивна работа, фирмите кои ги изнајмуват линковите (кај нас TeleSmart, 90% ако не и повеќе од линковите на сите провајдери во МК се од нив) не ги интересира тоа, они им изнајмиле толкав и толкав bandwidth и чао пријатно, ти колку сакаш користи од него. Бруки...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3167 on 26.12.2011, Monday, 20:50:59 »
најмал пакет 30 гига е инаку, 4Mbps/768 kbps

Најмал пакет за интернет е:

MaxADSL Start

Интернет со брзина до 6 Mbps/768 Kbps
Вклучен месечен сообраќај од 30 GB
24 часа техничка поддршка на 0800 12345
Можност за попусти на компјутери и телвизори
Месечно 599 ден.
Цената е со вклучен ДДВ и се однесува на договор на 1 година.

Најмал пакет за телефон и интернет е:

Call & Surf Basic

Интернет со брзина до 4 Mbps/768 Kbps
Вклучен месечен сообраќај од 15 GB
100 бесплатни минути разговори
Уред за безжично поврзување
Подготвеност за MaxTV
24 часа техничка поддршка на 0800 12345
Месечно 471 ден.
Цената е со вклучен ДДВ. Претплатата во првите 3 месеци изнесува 471 ден. месечно, по што месечниот надомест е 899 ден. месечно.

За овие и за било кој друг пакет важи:

По надминувањето на вклучениот сообраќај (download + upload), брзината на пристап се намалува на 256/256 Kbps (download/upload).

Сега за 850 денари (со кабелска заедно) имам 9Mbps/512Kbps со 100GB лимит.

Никогаш неможе кабловскиот интернет да се рамни со ADSL, одсекогаш користам ADSL (Call & Surf од T-Home) и до сега сум немал никаков проблем. Никогаш до сега не е паднал, а знам кај луѓе кои користат кабловски интернет, секојдневно имаат проблеми. Џабе е тој лимит кога конекцијата не вреди. Инаку сега поради воведувањто на новата IP-телефонија, 3 месеци интернетот ми е неограничен и е со брзина од 6Mbps/768Kbps и денски и ноќно време брзината секогаш е како наведената, а не како кај кабловскиот интернет да ми варира во текот на денот. Јас сакам квалитетен и стабилен интернет и поради тоа го користам ADSL-от и покрај тоа што е поскап, но барем знам дека во секое време имам интернет, а не да ми снемува и да го чекам да дојде како што се случува кај кабловскиот интернет.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3168 on 26.12.2011, Monday, 20:57:20 »
кај кабелскиот интернет, ако снема струја во било кое место меѓу најблискиот нод и вас, ке немате интернет, а тоа се чести случаеви.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Re: Случајни муабети
« Reply #3169 on 26.12.2011, Monday, 21:02:30 »
каде има кај нас ласерско счење на челик 2мм дебел или апкан ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3170 on 27.12.2011, Tuesday, 00:39:54 »
Никогаш неможе кабловскиот интернет да се рамни со ADSL, одсекогаш користам ADSL (Call & Surf од T-Home) и до сега сум немал никаков проблем. Никогаш до сега не е паднал, а знам кај луѓе кои користат кабловски интернет, секојдневно имаат проблеми. Џабе е тој лимит кога конекцијата не вреди. Инаку сега поради воведувањто на новата IP-телефонија, 3 месеци интернетот ми е неограничен и е со брзина од 6Mbps/768Kbps и денски и ноќно време брзината секогаш е како наведената, а не како кај кабловскиот интернет да ми варира во текот на денот. Јас сакам квалитетен и стабилен интернет и поради тоа го користам ADSL-от и покрај тоа што е поскап, но барем знам дека во секое време имам интернет, а не да ми снемува и да го чекам да дојде како што се случува кај кабловскиот интернет.

И ADSL и кабелските модеми користат исти алгоритми за размена на податоците, DMT модулација, само што им се разликуваат протоколите за пристап (DOCSIS кај кабелските и „не знам како“ кај ADSL), така да, теоретски, би требало да бидат исти, практично, не се поради многу полошата инфраструктура на кабелските оператори :S. Ова не е случај само кај нас, ситуацијата е слична и на запад.

И јас знам луѓе што се жалеле дека нема конекција ова она, ама јас до сега сум го немал тој проблем. Да, знае да снема конекција, но реално гледано, навистина ретко, еднаш во неколку месеци.

Значи, повторно, прашањето се сведува на тоа дали се исплати да имаш стабилна конекција или конекција со огромен лимит. Мене, во моментов, повеќе ми одговара да имам конекција со огромен лимит ;). Се знам себеси, 30GB нема да ми траат ни 10 дена ;D, јас и тие 50GB ги трошев по максимум 20-тиот ден од месецот, често и по 15-тиот веќе бев на лимит ;D. Симнувам многу lossless музика и DVD филмови, и ете кај одат GB-ите ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3171 on 27.12.2011, Tuesday, 01:02:46 »
дали кај нас може да се најде паста за лемење (solder paste) поточно ми треба за SMD лемење
по можност да е од пастата со олово пошто за таа без олово е малку зафркнато лемењето после :)
бара малку поинакви услови за разлика од таа со олово што е :)

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #3172 on 27.12.2011, Tuesday, 01:33:02 »
таа проводна ли е ? мислам само пастата како паста без олово

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3173 on 27.12.2011, Tuesday, 03:14:27 »
дали кај нас може да се најде паста за лемење (solder paste) поточно ми треба за SMD лемење
по можност да е од пастата со олово пошто за таа без олово е малку зафркнато лемењето после :)
бара малку поинакви услови за разлика од таа со олово што е :)



пиши им мејл на ГАЦ, логинг, aswo (последниве ако одговорат)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3174 on 27.12.2011, Tuesday, 08:09:30 (Edited 27.12.2011, Tuesday, 08:11:10) »
таа проводна ли е ? мислам само пастата како паста без олово
пастата содржи тинол и флукс, така да проводна е, кога ќе ја загрееш доволно се топи/гори/парее тоа флуксот и се растопува и тинолот, што е многу добро за лемење на смд, има таму на нет еден куп видеа ќе видиш за што се работи :)
таа без олово е слична, само што смесата не е калај олово флукс туку е калај флукс, со што лемењето е малку позафркнато, повисоки температури, подолго време за да се растопи калајот...
и плус на крај кога ќе се залеми не баш тоа тоа, малку бледо изгледа, како да е ладен лем и најважно од се има мала временска граница, околу 30-50 години по што има можност да тоа место што е лемено со таа жица без олово се распадне/попуште или слично и да настани ладен лем
е тоа ви е онај RoHS стандардот :)

DX-er
ќе прашам, најдов на интернет кошта околу 600-700 денари 250 грама, ама ај да не биди се од нет порачано ако имаат некоја разумна цена нашиви во тие граници за таа количина ќе купам од тука, инаку не ми се исплаќа :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3175 on 27.12.2011, Tuesday, 11:13:48 »
кога инсталирам на ПЦ-то програма(МПЛАБ) ми вади грешка ПЦ-то,оваа грешка: Error 1935.Како може да ја поправам и што да правам?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3176 on 27.12.2011, Tuesday, 11:28:22 »
види тука има нешто околу тој ерор
Code: [Select]
http://support.microsoft.com/kb/902330
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3177 on 27.12.2011, Tuesday, 11:37:37 »
види тука има нешто околу тој ерор
Code: [Select]
http://support.microsoft.com/kb/902330
го видов тоа,ама таму бара да симнам друг антивирус со антиспајваре.Јас го имам овој ESET NOD32.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3178 on 27.12.2011, Tuesday, 11:45:56 »
пробај стопирај го антивирусот, па така инсталирај
пробај рестартирај компјутерот и пробај пак да преинсталираш

види тука точка
11.2.1 Windows Vista OS
Code: [Select]
http://ww1.microchip.com/downloads/en/devicedoc/readme%20for%20mplab%20ide.htm
барај на гугл
MPLAB installation Error 1935
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3179 on 27.12.2011, Tuesday, 17:20:14 »
bosko_sk, прочитај ги правилата на форумот!
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."