Author Topic: Случајни муабети  (Read 828397 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3090 on 16.12.2011, Friday, 23:06:40 »
фала лорде :)
ќе пробам да побарам, ама не ми се верува дека ќе најдам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #3091 on 16.12.2011, Friday, 23:10:19 »
А зошто да не најдеш, јас користам такви спрејови со години наназад, не се десило до сега да побарам а да нема.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3092 on 17.12.2011, Saturday, 01:00:41 »
вчера на електроника учевме за насочувачи и професоркава збори збори пола саат за трансформатори и грецови и часот дојде при крај и прашува професоркава некој да не сака нешто да праша и еве го прашањето

“зашто потрошувачот се врзува на секундарот од трансформаторот“

и ај сега иди види што инжињер ке ти биде човекот кога пола семестар се збори за трансформатори..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #3093 on 17.12.2011, Saturday, 02:08:21 »
Па одговорете и:
*Затоа што на секундарот се врзува извор на напон*

Ако рече - * не е така *
Следи : * Така е - за да има секундар и потрошувач мора да има примар и извор на напон*

Ако каже :*Дали потрошувачот зависи од изворот на примарот - одговорот е - може да зависи,ама и не мора!
                 Честопати изворот на напон го одредува потрошувачот,бидејки е во предност - најчесто потрошувачот           прегорува ,ако не е врзан на вистинскиот напон!

И така до недоглед! ;D ;D

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3094 on 17.12.2011, Saturday, 13:11:13 »
Да не знае некој која цена е трансформатор со два излези од по 9 волти и некаде околу 20 - 30 вати?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3095 on 17.12.2011, Saturday, 14:34:47 »
Да не знае некој која цена е трансформатор со два излези од по 9 волти и некаде околу 20 - 30 вати?

Не би требало да биде повеќе од 300 или 400 денари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #3096 on 17.12.2011, Saturday, 14:58:28 »
Мене ми треба за ESR метарот, не знам дали е доволно јако, да не грее? Кажете колкава јачина треба.

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #3097 on 17.12.2011, Saturday, 15:54:10 (Edited 17.12.2011, Saturday, 15:57:18) »
Дали некој ќе може да ми го претвори (конвертира) фајлот од LAY во некој фајл во Microsoft Office за да можам да го испечатам во некоја книжарница.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3098 on 17.12.2011, Saturday, 16:18:17 »
Мене ми треба за ESR метарот, не знам дали е доволно јако, да не грее? Кажете колкава јачина треба.

И со многу слабо трафо ќе работи без прбоблеми, не троши многу струја ;). Јас имам ставено трафо од околу 5VA, супер си работи ;).

Дали некој ќе може да ми го претвори (конвертира) фајлот од LAY во некој фајл во Microsoft Office за да можам да го испечатам во некоја книжарница.

Повели ;).

Code: [Select]
http://www8.zippyshare.com/v/90062228/file.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #3099 on 17.12.2011, Saturday, 16:20:16 »
фала многу

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3100 on 21.12.2011, Wednesday, 12:17:33 »
Вака, ми треба софтвер од оние што снимаат што моментално е прикажано на екранот (мислам дека ме свативте што ми треба, ако не, прашајте, ќе ви дообјаснам ;)). Не сум користел до сега ваков програм, така да, ако може некој кој користел различни да ми пренесе некое искуство, кој е добар, кој има многу опции, итн. Значи ми треба програмот да има многу опции, да може да ги зачувува фајловите во различни формати (контејнери, avi, flv, mpg, swf, итн.), да може да се промени резолуција, да може да се промени сатурација на снимката, да може да снима и аудио, итн. За warez верзии од програмите, не е проблем, ќе си се снајдам сам, не мора и тоа ;).

Некои предлози ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3101 on 21.12.2011, Wednesday, 12:35:26 »
Јас ги користам HyperCam 2
имаш повеќе опции за избор, ама ако снимаш на мала резолуција малку глупо изгледаат виедата после (има мала fps)

друга која ја користам која да ва многу убав квалитет (ама е за видео туторијали) е
Instant Demo
во ова има 2-3 можности за излезен фајл, SWF (тоа туторијалот за Sprint Layout e од оваа програма) AVI и уште  нешто мислам дека имаше, ама резолуцијата е прилично големка и прави прилично големи фајлови после
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3102 on 21.12.2011, Wednesday, 12:51:45 »
Не ми е битна големината на фајловите, потоа ако треба јас ќе си удрам компресија ;). Само ми требаше некое мислење околку овој тип на софтвери ;).

Значи Instant Demo да ја барам ;). Фала ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3103 on 21.12.2011, Wednesday, 13:00:45 »
мали се двете (по 10MB ) симни ги и види со која ќе можеш да работиш која ти е поедноставна, Hyper Cam е добра, ако работиш на висока резолуција, имаш таму еден куп кодеци формати шо ти знам јас
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3104 on 21.12.2011, Wednesday, 13:04:33 »
мали се двете (по 10MB ) симни ги и види со која ќе можеш да работиш која ти е поедноставна, Hyper Cam е добра, ако работиш на висока резолуција, имаш таму еден куп кодеци формати шо ти знам јас

Ај ќе ги пробам и двете, ќе видам која вади најдобри резултати ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."