Author Topic: Случајни муабети  (Read 828223 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3075 on 14.12.2011, Wednesday, 20:07:51 »
Не е вистинска,само е добра уметничка творба.

Претпоставував, само ме интересираше ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Re: Случајни муабети
« Reply #3076 on 14.12.2011, Wednesday, 21:36:34 »
па ти ќе пуштатш тоа што сакаш да има на телевизорот, на монитор работиш тоа ти што сакаш
а на телевизор ќе се прикажува она што ќе избериш ти да се прикажува :)
нема да се гледа што работиш ти
ахм значи тоа се подесува од графичка. Јас мислев она дуал скрин е нешто друго... моја глешка, фала инаку

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3077 on 15.12.2011, Thursday, 03:50:33 (Edited 15.12.2011, Thursday, 03:53:10) »
што мислите дали овој PIC е оригинален производ од Микрочип ?

иди на линкот
Code: [Select]
http://www.alibaba.com/product-gs/423835584/PIC12F675_I_P_PIC12F675_12F675_I/showimage.html


Искрено јас не знам, но знам дека вакви се продаваат во Логинг.

Што тука ми е чудно? Ептен тенките линии со кои се испишани буквите во самиот натпис, кај други пикови па е со подебели букви
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3078 on 15.12.2011, Thursday, 14:02:25 »
Фуш е,од далеку се гледа и не само што се буквите и бројките со помал фонт и по тесни што се,него и со друг распоред се...И плус гледај како нозете им „светат“,кинеско ср*ње.Среќа уште што не донеле кај нас вакви...ама кај и да е ќе донесат :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3079 on 15.12.2011, Thursday, 14:10:12 »
немора да значи дека е кинеска копија, во големите компани кај што се произведуваат големи количини на одредени делови, може да додјде и до грешка при што цела серија излегува пореметена, ова посебно се истакнува откако микрочип го воведен онај системот за корисникот да може да си порача веќе испрограмирани пикови кој се рид онли, не може да се препрограмираат или бришат :)

вакво нешто се има случено и со една компанија за LCD дисплеи (баш некни тоа читав) цела серија ја згрешили, пиновите за позадинското осветлување ги поставиле обратно, и ги продаваа по некоја смешна цена (0.5-1.9$)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3080 on 15.12.2011, Thursday, 15:39:25 »
вакво нешто се има случено и со една компанија за LCD дисплеи (баш некни тоа читав) цела серија ја згрешили, пиновите за позадинското осветлување ги поставиле обратно, и ги продаваа по некоја смешна цена (0.5-1.9$)

Дај ако не да купиме ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3081 on 15.12.2011, Thursday, 17:01:38 (Edited 15.12.2011, Thursday, 17:04:33) »
Фуш е,од далеку се гледа и не само што се буквите и бројките со помал фонт и по тесни што се,него и со друг распоред се...И плус гледај како нозете им „светат“,кинеско ср*ње.Среќа уште што не донеле кај нас вакви...ама кај и да е ќе донесат :D ;D
Што збориш, па вакви јас лично купив од Логинг Електроникс од Т.Ц. Беверли
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3082 on 15.12.2011, Thursday, 17:09:48 »
Фуш е,од далеку се гледа и не само што се буквите и бројките со помал фонт и по тесни што се,него и со друг распоред се...И плус гледај како нозете им „светат“,кинеско ср*ње.Среќа уште што не донеле кај нас вакви...ама кај и да е ќе донесат :D ;D
Што збориш, па вакви јас лично купив од Логинг Електроникс од Т.Ц. Беверли
Затоа се изгледа и толку ефтини...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3083 on 15.12.2011, Thursday, 17:13:20 »
а бе луѓе сега се е made in china, така да помирете се со тоа и молете се да ви работат сите делови :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3084 on 15.12.2011, Thursday, 21:42:54 »
Дечки дај кажете некоја финта,освен со брусење и шмирглање да исчистам алуминиумски лим кој е елоксиран (en.Anodized) ,поцрнет е и не ми се свиѓа како шлапнат со нафта да е :D :D.Гледав нешто на нет за вадење на тоа црното,или било која боја,да се стави во онакво средство за одзатнување одводи(Mr.Muscle ;D) aма не ми изгледа како добра идеја ;D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3085 on 16.12.2011, Friday, 01:15:59 »
Фуш е,од далеку се гледа и не само што се буквите и бројките со помал фонт и по тесни што се,него и со друг распоред се...И плус гледај како нозете им „светат“,кинеско ср*ње.Среќа уште што не донеле кај нас вакви...ама кај и да е ќе донесат :D ;D
Што збориш, па вакви јас лично купив од Логинг Електроникс од Т.Ц. Беверли
Затоа се изгледа и толку ефтини...
па не мора да е тоа бидејки претходно продаваа пикови со добар натпис како оригиналните а цената беше иста...

Еве уште еден пример

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Re: Случајни муабети
« Reply #3086 on 16.12.2011, Friday, 03:07:44 »
Дечки дај кажете некоја финта,освен со брусење и шмирглање да исчистам алуминиумски лим кој е елоксиран (en.Anodized) ,поцрнет е и не ми се свиѓа како шлапнат со нафта да е :D :D.Гледав нешто на нет за вадење на тоа црното,или било која боја,да се стави во онакво средство за одзатнување одводи(Mr.Muscle ;D) aма не ми изгледа како добра идеја ;D.

мене ми треба таков алуминиум не го чисти :)))

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3087 on 16.12.2011, Friday, 12:05:03 (Edited 16.12.2011, Friday, 12:07:07) »
па не мора да е тоа бидејки претходно продаваа пикови со добар натпис како оригиналните а цената беше иста...

Не знам што да ви кажам, им се може и ќе го направат тоа, исто како што Google сега прават со Gmail и со the New Look ::). Не бараше од нив никој такво нешто (патем, the New Look е за никаде, немојте да сте го смениле, изгледа како играчка, мене барем така ми изгледа ::)), ама знаат дека како бесплатен mail сервис се најдобри и знаат дека може ако сакаат на овој начин да ги злоупотребуваат корисниците. Исто е и со Microchip и со еден куп други фирми кои стигнале определено ниво на „популарност“. Ако ти си навикнат да ги правиш или дизајираш твоите проекти со нивни микроконтролери, они знаат дека (горе-долу) што и да направат, ти пак ќе ги купуваш. Тоа е тоа... ова не е нова работа, ја има од кога постои капитализмот, истото се случува и со McDonald's, бараше некој од нив до воведат чаши за Кока Кола со големина на фиќо? Не, ама они го направија тоа. Зошто? Кока Колата створува зависност ако се пие во големи количини, а тоа е поентата, да станеш зависен од нивната услуга. Нели сваќате дека се се врти околу тоа ;). Нив баш им е гајле ако вие умрете од шеќер или ако ви откаже џигерот, иако знаат дека се директно одговорини за тоа. Истото е и со Microchip, баш им е гајле ако нивните микроконтролери не се како што биле порано, ако ви изгори микроконтролерот, ќе си купите нов, и готово ;). Они знаат дека вие пак кај нив ќе се вратите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3088 on 16.12.2011, Friday, 22:59:25 »
Дали е можно да се најде прозирен лак во спреј, како онај лакот што е за дрва, значи чист бел прозирен не мора да е некоја посебна боја ( и да е во боја да е некоја што откако ќе излакирам се познава тоа под него) ама да е во спреј :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #3089 on 16.12.2011, Friday, 23:03:45 »
Безбоен лак во спреј имаш во секоја (подобра) продавница за бои и лакови, и тоа да бираш мат или сјаен. ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio