Author Topic: Случајни муабети  (Read 828560 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3030 on 11.12.2011, Sunday, 19:59:10 »
Не купувајте зеленчук или овошје од битпазар или отворете ги очите 16, ама најдобро не купувајте оти веројатноста да ви продадат снешто скапано а маскирано е голема. Кога мислам голема, не од се што ке купите, се да не чини, туку може да треба да фрлите 2-3kg од еден производ. Дали ова го прават само за нас или за сите не знам...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3031 on 11.12.2011, Sunday, 20:00:30 »
Х7 серијата мауси се прецизни ,имаат цел куп копчиња ,се програмираат и до 10 потези на едно копче ( за наоружување,за не знам криење,за маскирање...) Има некои со вграден кулер за ладење на чаката(да не ти се поти летно време).Е сега подлогите за Кантер се отприлика 50х30 цм гумирани и на нив се постигнува брзина и прецизност во однос на конкурентите и не знам што уште - цена 350-500 ден зависи од материјалот и големината. Ласерските (овие Х7 не се ласерски!!) добро работат на шарена површина,на мазна- стакло- и тоа е предноста.

јас имам mouse pad за 150 денари од АМЦ.Баш за оваа намена го земав,играм COD ама одлично се покажа.Уште го користам овој mouse pad.А каде е 350-500 денари?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3032 on 11.12.2011, Sunday, 20:16:35 »
Не купувајте зеленчук или овошје од битпазар или отворете ги очите 16, ама најдобро не купувајте оти веројатноста да ви продадат снешто скапано а маскирано е голема. Кога мислам голема, не од се што ке купите, се да не чини, туку може да треба да фрлите 2-3kg од еден производ. Дали ова го прават само за нас или за сите не знам...

И онака не одам на битпазар, барем не зимно време ;D. Летно време одам, ама бирам, секој патлиџан, пиперка, што и да е, прво оди на инспекција кај мене пред да отиде во ќесето ;D.

Х7 серијата мауси се прецизни ,имаат цел куп копчиња ,се програмираат и до 10 потези на едно копче ( за наоружување,за не знам криење,за маскирање...) Има некои со вграден кулер за ладење на чаката(да не ти се поти летно време).Е сега подлогите за Кантер се отприлика 50х30 цм гумирани и на нив се постигнува брзина и прецизност во однос на конкурентите и не знам што уште - цена 350-500 ден зависи од материјалот и големината. Ласерските (овие Х7 не се ласерски!!) добро работат на шарена површина,на мазна- стакло- и тоа е предноста.

Епа пак излгеува така како што кажав, треба на „жими мајка“ да верувам на тој што ќе ми го продаде маусот дека ќе ми фати на моите „чкљ“ подлоги, а да менувам цела маса или да ја пребојувам само поради тоа што маусот на ми фаќа на неа, не планирам.

Муабетов е, најди некои гејмери и замоли ги да ти ги позајмат маусите на неколку часа, пробувај и кој ќе фати, тој купи го ;D. Само што и до сега сум позајмувал, и искрено, овој маус кој моментално го користам најдобро фаќа (иако и овој е далеку од добар, најдобро ми се фаќале track-ball, ама па треба да ги чистам, ова она ::)), а далеку е од гајмерски маус, ласерски е, ама не е гејмерски (ми го даде некој муштерија, као демек расипан бил, само кабелчето беше прецвикано, си го средив и си терам со него ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3033 on 11.12.2011, Sunday, 20:58:21 »
Косово има за претседател жена, ова не сум го знаел до сега. Денес дознав одкако беше објавено дека косовската претседателка има фалсификат диплома од босански факултет >:(
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3034 on 11.12.2011, Sunday, 21:31:33 »
Косово има за претседател жена, ова не сум го знаел до сега. Денес дознав одкако беше објавено дека косовската претседателка има фалсификат диплома од босански факултет >:(

Што не е фалсификат на косово ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #3035 on 11.12.2011, Sunday, 21:38:04 »
Косово има за претседател жена, ова не сум го знаел до сега. Денес дознав одкако беше објавено дека косовската претседателка има фалсификат диплома од босански факултет >:(

Што не е фалсификат на косово ;D.

И луѓето се фалсификат т.е. клонирани, лошо клонирани. Му фалит по некој кондензатор и отпорник ;D
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #3036 on 11.12.2011, Sunday, 21:42:39 »
заборави да кажеш, софтвер :D... бидејки сега работат со некоја експериментална верзија на амерички (поточно од циа) софтвер наменет за граѓаните од нови држави кои се вештачко создадени од америка
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #3037 on 12.12.2011, Monday, 00:25:16 »
јас имам mouse pad за 150 денари од АМЦ.Баш за оваа намена го земав,играм COD ама одлично се покажа.Уште го користам овој mouse pad.А каде е 350-500 денари?

јас имам маус пад од 30 денари (толку е во продавница да го купиш, а јас го користам тој што ми го дадоа со првиот компјутер пред 9-10 години) и ме банираат од COD демек сум играл со хакови (сега малце затапен сум, одамна немам играно)

Епа пак излгеува така како што кажав, треба на „жими мајка“ да верувам на тој што ќе ми го продаде маусот дека ќе ми фати на моите „чкљ“ подлоги, а да менувам цела маса или да ја пребојувам само поради тоа што маусот на ми фаќа на неа, не планирам.

Муабетов е, најди некои гејмери и замоли ги да ти ги позајмат маусите на неколку часа, пробувај и кој ќе фати, тој купи го ;D. Само што и до сега сум позајмувал, и искрено, овој маус кој моментално го користам најдобро фаќа (иако и овој е далеку од добар, најдобро ми се фаќале track-ball, ама па треба да ги чистам, ова она ::)), а далеку е од гајмерски маус, ласерски е, ама не е гејмерски (ми го даде некој муштерија, као демек расипан бил, само кабелчето беше прецвикано, си го средив и си терам со него ;D).

гига ке ти дадам 30 денари да си купиш маус пад еден и да си немаш гајле...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3038 on 12.12.2011, Monday, 00:38:00 »
гига ке ти дадам 30 денари да си купиш маус пад еден и да си немаш гајле...

Е ај иди кај мене во работилница стави mouse pad ;D. Јас имам ставено, ама „оваа работта не е работта“ ;D ;D ;D. Се лизга, па мести го, па држи го со рака за да може да го мрдаш курсорот, абе циркузи ;D. И при секое преместување на тастатурата и маусот, мораш да го носиш и mouse pad-от на локацијата на која се истите ::). А track-ball не можам да ставам, има калај и секакви прашини од уреди насекаде, инаку одамна ќе ставев track-ball, ама не е околината за track-ball :S.

Ништо, кој има некој маус кој мисли дека му фаќа на секоја површина, може да се договориме преку PM, побивам теории за мауси кои се фаќаат на секоја површина ;D, имам дома мебел кој (изгледа ::)) е специјално направен да ниуеден ласерски или оптички маус да не може да работи како што треба на нивната површина ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3039 on 12.12.2011, Monday, 00:42:36 »
оти толку комплицираш, стави си тач скрин :)
нема да те кошта повеќе од 100-200 евра да си купиш некој подобар монитор со тач
и плус имаш нешто налик дигитална табла, па полесно ќе црташ ова она :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3040 on 12.12.2011, Monday, 00:49:39 »
оти толку комплицираш, стави си тач скрин :)
нема да те кошта повеќе од 100-200 евра да си купиш некој подобар монитор со тач
и плус имаш нешто налик дигитална табла, па полесно ќе црташ ова она :)

Јас ти личам ли на чоек што ќе фрли 100 или 200 евра за монитор ;D ;D ;D? Цело време се бафтам со видео опрема која во принцип луѓе ја фрлаат, јас ја репарирам (повеќе од сентиментални причини одколку од практични) и ја препродавам или ја давам (зависи, како за кого), и ти мислиш дека ќе фрлам 100 евра за touch screen монитор ;D. Да, ќе фрлам ако треба и 1000 денари за маус, ама да знам дека ако не ми работи маусот на подлогата на која сакам да работи, да не ми тутнуваат во рака од фирмата која сум го купил mouse pad, туку да се потрудат да ми најдат друг маус кој ќе ми работи на таа полога ;). Затоа не се ни трудам да барам маус, нитуедна фирма нема да се потруди да го направи тоа (и јас исто би постапил кога би имал фирма ;)), едноставно пробувам различни мауси од различни луѓе, ако функционираат на подлогата, веднаш ќе ги прашам од каде го купиле, не е битна цената, битно работи како што треба ;D.

Плус не можам да се замислам себеси како допирам екран, затоа не сакам да работам со телефони кои се на touch, имам touch-phobia, хахахахаахах ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3041 on 12.12.2011, Monday, 01:15:51 »
епа имаше за до кај 1000 денари
има од оние што се како мауси ама со кугла одозгора и со кликчиња, тоа ти е обратен маус со кугла, ти со рака треба да ја движиш куглата за да се движи курсорот, а не да го движиш цело глувче, тоа ти е добра работа, кога имаш малку простор и треба да е статичко, едноставно заштрафи го за работна маса и ќе немаш проблем :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3042 on 12.12.2011, Monday, 01:17:36 »
епа имаше за до кај 1000 денари
има од оние што се како мауси ама со кугла одозгора и со кликчиња, тоа ти е обратен маус со кугла, ти со рака треба да ја движиш куглата за да се движи курсорот, а не да го движиш цело глувче, тоа ти е добра работа, кога имаш малку простор и треба да е статичко, едноставно заштрафи го за работна маса и ќе немаш проблем :)

Е тоа е веќе добра идеја ;). Да не знаеш каде можам да најдам такви обратни track-ball мауси?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #3043 on 12.12.2011, Monday, 01:20:41 »
абе се најдува, ама не се погодни пошто не можеш брзо да работиш на ним малку се така незгодни додека се навикнеш
има по компјутерите што ги ставаше владата за бесплатен интернет, тоа шкафовите што се, такви користат, има и самостојни верзии, сега гледам има и едни за напрст се ставаат и одозгора има кугла и 2 копчиња од страна е скролот, и си вртиш со палец на куглата хахах :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #3044 on 12.12.2011, Monday, 01:24:38 »
Ќе видам, сеуште не сум ги исцрпил сите можни ласерски мауси, пред некое време земаа двајца другари такви гејмерски мауси, па ги замолив да ми ги дадат на неколку часа, ама се некако заборавам да ги потсетам да дојдат на „работна посета“ ;D. Прво ќе гледам да исцрпам се што е можно од гејмерски мауси, па ќе прејдам на ова ако ептен гледам дека немам друго чаре ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."