Author Topic: Случајни муабети  (Read 828551 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2925 on 29.11.2011, Tuesday, 20:47:21 »
има, ама нема да биде 100W ќе биде 10-30W
или ќе најдеш негде трафо, прашај го професорот дали имаат на школо да ти позајми едно
или ќе бараш негде по отпади :)

барај во делот за аудио техника
http://elektronika-mk.net/index.php?board=25.0

има еден куп шеми за помали засилувачи кој би можел да ги искористиш :)

кога јас правев проект за матура можевме да избериме што сакаме, еден од професорите кој ми предаваше ми даде добра идеа за проект, но за жал пошто не сум по аудио техниката го одбив, се работеше за PWM засилувач, не мора да правиш склоп, можеш теоретски да го разработиш па да добиеш добар проект, ова е прилично ретко нешто, ваквите засилувачи се користат како засилувачи на ниски тонови :)

мислам дека ќе имаш многу редок проект со кој подоцна доколку го изработиш добро можеш да составиш и некој склоп па да одиш на некој од овие натпреварите за електроника, ретко нешто ќе имаш и плус твое, а не украдено од некое списание :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2926 on 29.11.2011, Tuesday, 22:14:02 »
луѓе го има ли некој емитер 1/1999??? да ми прати нешто... (и некој број после него ке треба)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2927 on 30.11.2011, Wednesday, 02:28:41 »
Дали некој знае кај да најдам медицински скалпел
поточно повеќе ми требаат, или пак скаплпел со замена на врвот ми треба нешто налик на ова



Еве ги овие ножиња од циганскиот пазар за 50 денари, не се лоши ;)



Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2928 on 30.11.2011, Wednesday, 18:48:22 »
Дали некој ја има Microsoft Visio 2010 Pro, доколку ја има ако сака нека ми пушти линк по пп ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2929 on 02.12.2011, Friday, 02:01:13 »
Еве да ве почастам за роденденот ;D :) ;).


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2930 on 02.12.2011, Friday, 05:25:48 »
Благодаримеееееее ;D. А ракија нема? Хахахахахаахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2931 on 02.12.2011, Friday, 20:15:37 »
Барајќи делови од стар телевизор начекав стари ламби па сега сакам да прашам за што можам да ги искористам.Инаку се производство од Југославија.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2932 on 02.12.2011, Friday, 20:22:18 »
Напиши кои лампи се...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2933 on 02.12.2011, Friday, 20:34:36 (Edited 02.12.2011, Friday, 20:52:06) »
Напиши кои лампи се...
Големава е PL 504, од малите има PCF 802, PCH 200. другите PC 900, CF 200, PCL 84.

BTW гуглав и гуглав и гуглав :P и најдов дека овие се викале триоди, кој сега се заменети со транзистори и служат за појачала, радио предаватели ...

ПС: Баш сега ми текна дека лани отсуствував баш од часот кога се предаваше за триода и дека професорот рече да ја напишам лекцијата ама јас ја „напишав“ и тоа 2-пати :P
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2934 on 02.12.2011, Friday, 21:31:00 »
Можеш да направиш некој предзалсилувач или некој слаб засилувач со нив, до кај 2W. Само пази !!! Овие компоненти работат на висок напон, од 100V па нагоре, ако не си искусен, не почнувај, чувај ги за понатаму ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2935 on 02.12.2011, Friday, 22:10:38 »
Бидејќи не сум мн искусен ке ги чувам или ќе ги продадам во зависнот од цената.Гледав на e-bay онај големион 30 Доларчинња е :P. Ако е некој заинтересиран да прајме бизнис.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #2936 on 02.12.2011, Friday, 22:13:26 »
Бидејќи не сум мн искусен ке ги чувам или ќе ги продадам во зависнот од цената.Гледав на e-bay онај големион 30 Доларчинња е :P. Ако е некој заинтересиран да прајме бизнис.
треба да видиш која е реалната цена. На огласниците ставаат секакви цени и некогаш неразумни (пренапумпани) од друга страна во МК стандардот е низок па така да со тие цени тешко...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2937 on 02.12.2011, Friday, 22:15:30 »
шостори бе колку идиотски работи се случуваат не е можно

овие од т-хом или сите се ќори пијани или појма немаат што работаат, цел ден денес не ми работи ни телефон ни интернет
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2938 on 03.12.2011, Saturday, 00:42:51 »
шостори бе колку идиотски работи се случуваат не е можно

овие од т-хом или сите се ќори пијани или појма немаат што работаат, цел ден денес не ми работи ни телефон ни интернет


ке се јавиш од мобилен и ке прашаш што им е муката...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #2939 on 03.12.2011, Saturday, 00:52:43 »
шостори бе колку идиотски работи се случуваат не е можно

овие од т-хом или сите се ќори пијани или појма немаат што работаат, цел ден денес не ми работи ни телефон ни интернет


ке се јавиш од мобилен и ке прашаш што им е муката...

Работат на мрежата, и кај еден другар така немаше едно два до три дена и после му се јавија му кажаа дека работеле на мрежата и му пуштија три месеци неограничен нет ;D