Author Topic: Случајни муабети  (Read 828523 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2385 on 22.07.2011, Friday, 15:45:15 »
а овде види што пишува:линк види
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/57108/CALOGIC/2N5458.htmlисто така ај видете ја шемава,дали може на излез,односно кај потенциометарот за јачина на звук,дали може наместо од 100к да се стави од 20коми потенциометар?
види шема:
Code: [Select]
http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=89

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2386 on 22.07.2011, Friday, 15:56:58 »
а овде види што пишува:линк види
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/57108/CALOGIC/2N5458.html

JFET е за генерална употреба, во принцип, било кој JFET за генерална употреба може да му биде замена. Тие замени што погоре ги пишав се замени од VRT каталогот ;).

исто така ај видете ја шемава,дали може на излез,односно кај потенциометарот за јачина на звук,дали може наместо од 100к да се стави од 20коми потенциометар?
види шема:
Code: [Select]
http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=89

Не ја гледам шемата каде е, само шемата стави ја, па ќе видиме дали смее или не смее ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2387 on 22.07.2011, Friday, 17:43:22 »
ете ја шемата.Само кажете ми дали може да се стави наместо тој од 100кило оми потенциометар,да се постави 20кило оми(таков имам)?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2388 on 22.07.2011, Friday, 17:49:01 »
ете ја шемата.Само кажете ми дали може да се стави наместо тој од 100кило оми потенциометар,да се постави 20кило оми(таков имам)?

Не, не би ти препорачал, со тој потенциометар се дефинира gain-от на сигналот, односно дисторзијата и колкава ќе биде. Ако ставиш помал потенциометар, најверојатно нема да може да се постигне истиот ефект како со оној со поголема вредност.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2389 on 22.07.2011, Friday, 18:09:49 »
ете ја шемата.Само кажете ми дали може да се стави наместо тој од 100кило оми потенциометар,да се постави 20кило оми(таков имам)?

Не, не би ти препорачал, со тој потенциометар се дефинира gain-от на сигналот, односно дисторзијата и колкава ќе биде. Ако ставиш помал потенциометар, најверојатно нема да може да се постигне истиот ефект како со оној со поголема вредност.

газда кај виде со него gain-от да се контролира, он мислеше (јас како што го сватив) за тоа потенциометарот од 100К што е за volume контролата, скроз десно на шемата :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2390 on 22.07.2011, Friday, 18:11:31 »
да,така за јачина на звукот да ставам 20кило омски наместо 100 кило омски.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2391 on 22.07.2011, Friday, 18:58:59 »
газда кај виде со него gain-от да се контролира, он мислеше (јас како што го сватив) за тоа потенциометарот од 100К што е за volume контролата, скроз десно на шемата :)

Епа бидете попрецизни, има и еден 100K со кој се дефинира gain-от ;D. На средина од шемата е ;) (горе на средина).

Ако мислеше на тој за output што е, да, може да го замениш со 20K, не би требало да има проблеми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2392 on 22.07.2011, Friday, 19:24:33 »
газда кај виде со него gain-от да се контролира, он мислеше (јас како што го сватив) за тоа потенциометарот од 100К што е за volume контролата, скроз десно на шемата :)

Епа бидете попрецизни, има и еден 100K со кој се дефинира gain-от ;D. На средина од шемата е ;) (горе на средина).

Ако мислеше на тој за output што е, да, може да го замениш со 20K, не би требало да има проблеми ;).


а овде види што пишува:линк види
Code: [Select]
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/57108/CALOGIC/2N5458.htmlисто така ај видете ја шемава,дали може на излез,односно кај потенциометарот за јачина на звук,дали може наместо од 100к да се стави од 20коми потенциометар?
види шема:
Code: [Select]
http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=89

:) ти газда не си прочитал убаво или си заборавил :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2393 on 22.07.2011, Friday, 23:15:22 »
колку ќе биде 1мили фарад?Тоа дали ќе биде илјада микрофаради или пак?

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Re: Случајни муабети
« Reply #2394 on 22.07.2011, Friday, 23:40:52 »
колку ќе биде 1мили фарад?Тоа дали ќе биде илјада микрофаради или пак?

Code: [Select]
https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/SI_prefix#List_of_SI_prefixes

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2395 on 23.07.2011, Saturday, 10:35:07 »
:) ти газда не си прочитал убаво или си заборавил :)

Сум рипнал дел од текстот, извинување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2396 on 23.07.2011, Saturday, 11:59:01 »
Дали некој знае каде се продаваат БНЦ конектори,и која е цената за еден?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2397 on 23.07.2011, Saturday, 12:02:24 »
во Алфа електроник во Битол аимаш,  ама точно која е цената незнам до кај 30 денари би била
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2398 on 23.07.2011, Saturday, 14:01:15 (Edited 23.07.2011, Saturday, 14:03:07) »
Колега да не знае некој каде по продавнициве за електроника или по порачка некој човек да ми намота торусно трафо со напон 2x67 волти и моќност 1,2 KW и колку би чинело одприлика ? ;D :D ;D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2399 on 23.07.2011, Saturday, 16:15:13 »
би чинело скапо, точна цена не знам, мислам околу 100-150 еу. Инаку барај по винклери, тешко по продавници.