Author Topic: Случајни муабети  (Read 828469 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2265 on 05.07.2011, Tuesday, 15:27:10 »
зависи за која струја ти треба, стави 1мм ако имаш стави и 1.5мм не е лошо и да е подебела :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2266 on 05.07.2011, Tuesday, 15:55:58 »
дали некој забележал дека на оние постарине матични(2000 година) имаат 78Л05?Вчера извадив 2 комада,и работеа  ;D ;D

Ама тие издржуваат до 0.5A струја, не и повеќе од тоа :S. И да може трансформаторот да даде повеќе струја, стабилизаторот нема да може да даде :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan1984

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 116
Re: Случајни муабети
« Reply #2267 on 06.07.2011, Wednesday, 03:10:49 »

[/quote] хаха муабетот ме потсети со ова клипчето од К-15 со албанецот ;D
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=J_SGH8BRDjI[/quote]
Не треба да се крсти не е ни христијански

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2268 on 06.07.2011, Wednesday, 03:43:33 »
дали некој забележал дека на оние постарине матични(2000 година) имаат 78Л05?Вчера извадив 2 комада,и работеа  ;D ;D

Ама тие издржуваат до 0.5A струја, не и повеќе од тоа :S. И да може трансформаторот да даде повеќе струја, стабилизаторот нема да може да даде :S.

гига да не си грешка бе...78L05 0.5А струја да даде??? јас како што знам до 100мА може да дадат тие...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2269 on 06.07.2011, Wednesday, 12:11:39 »
Грешка е! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2270 on 06.07.2011, Wednesday, 23:15:45 »
дали некој забележал дека на оние постарине матични(2000 година) имаат 78Л05?Вчера извадив 2 комада,и работеа  ;D ;D

Ама тие издржуваат до 0.5A струја, не и повеќе од тоа :S. И да може трансформаторот да даде повеќе струја, стабилизаторот нема да може да даде :S.

гига да не си грешка бе...78L05 0.5А струја да даде??? јас како што знам до 100мА може да дадат тие...

Грешка е! ;D

Да, во право сте, сум се збунил ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #2271 on 07.07.2011, Thursday, 09:38:16 »
Иако има и за 0,5А... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Re: Случајни муабети
« Reply #2272 on 07.07.2011, Thursday, 12:02:30 (Edited 07.07.2011, Thursday, 13:56:38) »
дали некој забележал дека на оние постарине матични(2000 година) имаат 78Л05?Вчера извадив 2 комада,и работеа  ;D ;D
Направив пресметка за трафо,сега ми вели дека треба да најдам бакарна жица од 1,1мм. каде да барам таква или да намотам од 1мм повеќе намотки од даденото?

Што бе 78L05?

Слабо е тоа. Јас имам матична пентиум 1 од која извадив 7805.  :) :) ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2273 on 07.07.2011, Thursday, 15:38:28 »
Слабо е тоа. Јас имам матична пентиум 1 од која извадив 7805.  :) :) ;D ;D

Па новите IC-иња помалку струја трошат, затоа и не им треба поголем стабилизатор од 78L05, на постарите им требаше повеќе струја, па поради тоа иамаа 7805 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2274 on 07.07.2011, Thursday, 19:36:45 (Edited 07.07.2011, Thursday, 21:19:45) »
ај дајте некој предлог за што да се има во работилница,сакам да направам уреди некои,односно инструменти.Го обновив(денеска) стариот дел од мојата работилница и сакам некој предлог што да правам.Какви инструменти да поставам.До сега имам 4 напојувања од кои се две со непроменлив напон другите со променлив.Имам ЛЦР метар,сега правам ЛФЦ метар и оној тестер за диоди,ФЕТови и транзистори.Ај ако може да ми дадете некој предлог дека имам ептен многу неискористени кутии, дури немав место да ги ставам во новиот дел(се снајдов и ги сместив на крај ;D).Слики ќе поставам од утре натаму,дека сега ќе искачам :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2275 on 07.07.2011, Thursday, 21:28:34 »
ај дајте некој предлог за што да се има во работилница,сакам да направам уреди некои,односно инструменти.Го обновив(денеска) стариот дел од мојата работилница и сакам некој предлог што да правам.Какви инструменти да поставам.До сега имам 4 напојувања од кои се две со непроменлив напон другите со променлив.Имам ЛЦР метар,сега правам ЛФЦ метар и оној тестер за диоди,ФЕТови и транзистори.Ај ако може да ми дадете некој предлог дека имам ептен многу неискористени кутии, дури немав место да ги ставам во новиот дел(се снајдов и ги сместив на крај ;D).Слики ќе поставам од утре натаму,дека сега ќе искачам :)

Почни нешто да поправаш, одма ќе видиш што ти фали ;D.

На пример ESR метар, можеш да мериш ESR на кондензатори доколку ги вадиш од стари уреди или да измериш ESR на кондензаторите на уреди кои ги поправаш или слично ;). Исто можеш да си направиш и едно такво ситно (зо зборовите бна LordZi ;D) „универзално адаптерче“ ;D. Исто можеш да направиш генератор на висок променлив напон, на пример од 20V до 380V (и јас сум во план нешто вакво да правам ;), некогаш е потребен, колку за поларизација е доволно да се има некој ваков генератор на висок напон, инаку немора да дава некоја многу голема јачина на струја ;)). Можеш да направиш посебни испитно сонди со челични игли на врвовите (имам вакви направено, поточно една, другата е штипка, за врзување на маса), при дизајнирање и сервисирање на уреди се покажуваат како доста практични ;), одлично се „врзуваат“ за лемните места, за разлика од другите купечки сонди кои некогаш може и да не направат баш добар контакт, особено кога плочката е лакирана од долната страна, или ако станува збро за SMD компонента ;). Исто така се доста корисни за мерење на анпони низ кабли кои не смеете да ги „огулите“ ;),. само ја брцнувате иглата низ кабелот и мерите ;). Само пазете, овие сонди се одлични, но само за мерење на напони, за мерењена струи, особено струи со јачина над 1A, не се препорачливи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2276 on 09.07.2011, Saturday, 13:46:12 »
фала Гига на предлозите.Ај ако можеш постави шема за генератор на висок промелив напон.
До колку ампери струја можам да извлечам од компјутерско напојување,12волти без да ги оптоварувам излезите(како 3.3волти и 5волти)?сакам да правам стабилизатор и да се напојува од компјутерско напојување.Да напоменам дека напојувањето е 400вати.И дали има шема да направам некој стабилизатор(со променлив напон) а за влез исто ќе го користам ова напојување за ПЦ.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #2277 on 09.07.2011, Saturday, 13:52:53 »
Еве ти променливо напојување за висок напон
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=452.0
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #2278 on 09.07.2011, Saturday, 16:25:17 »
фала Гига на предлозите.Ај ако можеш постави шема за генератор на висок промелив напон.
До колку ампери струја можам да извлечам од компјутерско напојување,12волти без да ги оптоварувам излезите(како 3.3волти и 5волти)?сакам да правам стабилизатор и да се напојува од компјутерско напојување.Да напоменам дека напојувањето е 400вати.И дали има шема да направам некој стабилизатор(со променлив напон) а за влез исто ќе го користам ова напојување за ПЦ.

неможеш којзнае колкава струја да извадиш од тоа напојување....6-7-8А дали ке можеш да извадиш...а и не верувај многу на тоа 400W...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2279 on 09.07.2011, Saturday, 17:22:26 »
ама мене ми е за просто напојување.Сакам според оваа шема да го правам ова напојување види слика
Code: [Select]
http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2009/12/desktop-power-supply-by-lm317.jpg  Па многу е добро поради тоа што оди од 1,2волти до 9волти,а ќе си поставам и буксна директно од напојување кое ќе биде со непроменлив напон(12волти) исто и со 5волти и 3,3волти.Мене ќе ми треба за напојување на микроконтролер,а до колку мислите ќе можам да го оптоварувам(струја)?