Author Topic: Случајни муабети  (Read 828348 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2175 on 13.06.2011, Monday, 11:28:31 »
Добро бе делија кога пишуваш вакви пораки гледаш кај ги пишуваш ?
оваа порака требаше да ти ја избришам, ама еве ти ја преместив во случајни муабети да не биде дека само ти ги бришиме пораките ...
не ти одговараат со темата, многу заминуваш офф топик, ај да беше нешто со електроника поврзано признаваме, можеби ќе стоеше таму ама вака нешто што е 10000 пати поразлично што да му правиме ?!
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Re: Случајни муабети
« Reply #2176 on 13.06.2011, Monday, 13:17:55 »
абе оние мислам до кај 50е шо се ефтините по 3-4 потенциометри и џек за влез на него од гитара шо иди.
Не чинат тие од 50 евра него земи си од 100 до 200 евра многу се бољи, имаат бас, мид и високи, некои имаат у претојачалото лампа ЕЦЦ83 а појачалото е транзисторско, у поскапите има стварно добар гитарски звучник,не штеди за 50 евра, разлика у звук е огромна.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2177 on 13.06.2011, Monday, 14:20:12 (Edited 13.06.2011, Monday, 14:22:07) »
Здраво!
Форумисти голем поздрав!
Подрав до Грнчар и до неговите другари!!!
Кратово само напред! Македонија е со вас!!!
Ајде, администратори на форумов не бришете терајте САМО НАПРЕД!!!

П.С.
Што мислите другарчиња!!
Кој може да ја победи МАКЕДОНИЈА?!!!
Одговор: Никој,...Цела Македонија ја прошетав,...има многу добри луѓе, со нив  видов,....Македонија ја саакаат сите!
 Електро иниженери, машинци итн,....навистина сите!!!! ;)
Господ дава господ зема![/colСr]!!!!
Газди на форумов ништо не бришете,...поракава само дајтеја како таква,...
Пост: НИКОЈ НЕ УМРЕЛ СО МЕНЕ ??!! ;) ???

Јас признавам дека сум на моменти неразбирлив... ама тебе скоро никогаш не те разбирам...

И дај луѓе, ве молам, научете правилно да користите php кодови, па не е прекомплицирано, не е како да конфигурирате Layer 3 Gigabit Switch под Telnet или да пишувате програма во C.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2178 on 15.06.2011, Wednesday, 23:48:46 »
Дечки кажете некое филмче во стилот на „The Core“ ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2179 on 16.06.2011, Thursday, 11:04:21 »
The Cave мислам дека се викаше еден филм, интересен е така со една пештера, исто добри SF филмови Paycheck, Sunshine, The Box (овој е и малку психолошки, но интересен), The 13th Floor... не ми текнува уште ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2180 on 18.06.2011, Saturday, 20:38:24 »
ај брзо една програма за пресметка на трафо од ЕИ тип

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2181 on 18.06.2011, Saturday, 21:08:39 »
Еве една ама незнам за каков вид трафа е  ;D

Луѓе, дај не трошете за џабе простор на базата, веќе го имам upload-ирано на форум програмов. Само линк ставете и готово.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4532.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2182 on 19.06.2011, Sunday, 12:13:19 »
да не знае некој како се движат цените за стари користени исправни ATX напојувања :)
под хитно ми треба едно :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2183 on 19.06.2011, Sunday, 14:00:07 »
имам дома расклопено трафо.Јадрото има димензии со 26мм на 40мм. пресметав дека можам да добијам јако трафо од овие спецификации,но имам проблем.Немам касета за да ги намотам бакарните намотки.Дали знае некој каде можам да најдам со тие горе наведени димензии?
ПС.Дали можам на секундарот колку сакам волти да добијам,или пак треба да внимавам на нешто?На пример 24волти со 3ампери(2,5) дали треба да внимавам на нешто или самата програма ќе ми пресмета и нема проблем да ми прави нешто?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2184 on 19.06.2011, Sunday, 14:00:37 »
Кај мене репарирано напојување е 300 ден. со 1 месец гаранција,ново  500 W e 730 ден.( со вградување)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2185 on 19.06.2011, Sunday, 14:07:48 »
како можам да испитам трафо од УПС напојување?Имам дома едно,има 3 пара жици(2 по секој пар),ај ако може да објасните,исто така да ми кажете на горе наведеното прашање.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2186 on 19.06.2011, Sunday, 14:13:35 »
како можам да испитам трафо од УПС напојување?Имам дома едно,има 3 пара жици(2 по секој пар),ај ако може да објасните,исто така да ми кажете на горе наведеното прашање.
Па пробувај сериски со сијалица,и со инструментот мери напон на другата страна :).А за другово прашање немораш касетка да ставаш,намотај со селотејп некој круг,колку да не се гребе изолацијата на жицата од ќошевите.И да,можеш да добиеш колку сакаш волти.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2187 on 19.06.2011, Sunday, 16:39:21 »
епа ај така ќе пробам.Само дали има некој материјал како лискун или оној материјалон што го продаваат за изолација(за транзистори од ладилник да се изолира) па да направам од него како касетка?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2188 on 19.06.2011, Sunday, 16:53:59 »
епа ај така ќе пробам.Само дали има некој материјал како лискун или оној материјалон што го продаваат за изолација(за транзистори од ладилник да се изолира) па да направам од него како касетка?
Лискун-изолатор помеѓу транзистор и ладилник ;D.Земи А4 лист,исечи парче,намотај го на касетката,после со селотејп или изолирбан и готово ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2189 on 19.06.2011, Sunday, 16:57:28 »
SKOLS, касета можеш да направиш и од картони, картончињата че ги залепиш со суперлепак, а ќе ги вкрутиш (да станат тврфди) со лак, безбоен или во боја, не е битно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."