Author Topic: Случајни муабети  (Read 828505 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2160 on 11.06.2011, Saturday, 23:18:50 »
Не ставај Win7 штом е така ,ке те разочара >:( :( ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2161 on 11.06.2011, Saturday, 23:27:20 »
Не ставај Win7 штом е така ,ке те разочара >:( :( ;)

Знам, сум инсталирал на туѓи машини :S. Нема Classic skin... ц ц ц ц ц ц ц... колку се разочарааааааав, нема Classic Start Menu, не можеш да го намалиш taskbar-от, само голем може да биде (она, висок, колку два нормални taskbar-а на XP), еден тон непотребни работи има додадено, се е клик-клик... живи бруки, стабилен е и добро работи, ама има многу работи кои функционално му фалат, со XP имаше релативно голем степен на backward compatibility, кај Win7, катастрофа, се што е под 2002 или 2003 не работи како што треба на него, а колку софтвер имам што го користам што е од тој период, ехеееееееее...

Не знам, или ќе барам замени за а стариов софтвер, или ќе си останам на Server 2003/XP, барем за аудио продукција, а колку што имам забележено, истото го прават и многу луѓе кои имаат приватни студија и работат под Windows, сеуште се немаат префрлено на Win7, а па за 64 битен оперативен систем па, да не правам муабет, не им паѓа на памет такво нешто да направат. Ништо не е компатибилно па со тие 64-битните, мислам на драјверите за опремата која треба да ја поврзат со машината. Ништо.

Добар е Win7 за „обични корисници“, ама за некои посеризони работи, како на пример продуцкија или работа со електроника, сеуште му нема замена на XP, и мислам дека долго време ќе му нема замена ;). Со patch-ови, закрпи, ваму таму, некако ќе функционира ;D, ама на Win7 не се прфрлувам освен ако не морам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2162 on 11.06.2011, Saturday, 23:31:43 »
Абе поручеква, се зезавме 2 саата со нова машина дадена вчера .Имаше седмица,а баткава снимил игра Аладин од 2004 год. некоја верзија и драјвер од играта го рестартира нон-стоп оперативниот.Дури откривме од што е ... >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2163 on 11.06.2011, Saturday, 23:36:15 »
Абе поручеква, се зезавме 2 саата со нова машина дадена вчера .Имаше седмица,а баткава снимил игра Аладин од 2004 год. некоја верзија и драјвер од играта го рестартира нон-стоп оперативниот.Дури откривме од што е ... >:(

Знам, и мене ми се имаат случувано слични работи, не сака да се подигне, јавува error-и, не го подига како што треба оперативниот... само стави му нешто постаро и одма „се буни“, ма и compatibility mode и се сум ставал, џабе, едноставно софтверот не е наменет за него и крај.

А за XP/Server 2003 па, само ќе му додадеш некој patch, .NET 2.0, Visual C++ 20XX Runtime, и брка работа ;D. На понови машини е поспор, ама затоа па на постари му нема рамен ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2164 on 12.06.2011, Sunday, 00:48:25 »
A да не знае некој финта,да тргне VRT на windows 7?Нејќе да чуе да се уклучи VRT на 7-мицата,само еrror-и дава :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2165 on 12.06.2011, Sunday, 02:49:51 »
A да не знае некој финта,да тргне VRT на windows 7?Нејќе да чуе да се уклучи VRT на 7-мицата,само еrror-и дава :D

Да, стави си XP ;D.

Се зезам ;D. Пробај со Compatibility Mode, стави го со Win2000 Compatibility и види дали ќе „тргне“, ако тргне, ОК, ако не, префрли се пак на XP :S.

А си пробал некоја друга инсталација на Win7 освен таа што си ја инсталирал сега? И мене ми се има случено на две различни инсталации да ми прават проблеми со постари програми, но со една preactivated што ја симнав од piratebay немав многу проблеми со постари програми (барем не со повеќето ;)). Пиши ми PM, ќе ти дадам линк од инсталацијата, SP1 RC е, така да, не мора да правиш update на оперативниот систем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2166 on 12.06.2011, Sunday, 10:23:07 (Edited 12.06.2011, Sunday, 11:00:41) »
Aj eве сега ќе го инсталирам,ќе направам како што пиша со тоа compability mode :).Мислиш на Starter,Home,Ultimate?


EDIT: Гига ај види дали ти е ова тоа window blinds ;D
Code: [Select]
http://download.cnet.com/WindowBlinds/3000-2072_4-10026826.html
Споено мислење: 12.06.2011, Sunday, 11:00:41
GigaWatt,тргна работава ;D.Само што го инсталирав VRT и нормално си се уклучи,без никаков проблем ;D.А и темата ја инсталирав,таа ти што ја сакаше хаха ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #2167 on 12.06.2011, Sunday, 17:57:43 »
EDIT: Гига ај види дали ти е ова тоа window blinds ;D
Code: [Select]
http://download.cnet.com/WindowBlinds/3000-2072_4-10026826.html

Знам знам, си најдов јас пиратски верзии од софтверот (бидејќи се плаќа ;D), но не можев правилно да ја инсталирам темата, не работат како што треба верзиите под XP, гледав и по форуми, поновиве верзии се пред се наменети за Win7, а постарите пак не можам да ги најдам, односно ги најдов, ама бидејќи се „распар“ краковите, не функционираат :S. Како и да е, се откажав, одличен skin е, ама изгледа не ќе можам адекватно да го применам на XP/Server 2003 :S.

А, и уште една работа, сега ми текна, Server 2003 нема опција за themes и theme support, по default, он си ја има темата Windows Classic, но само со patch-увани библиотеки може да се инсталира theme support, плус нема fast user switching ability, а и тоа е потребно да го има за да работи како што треба WindowBlinds, така да, се откажав, многу работа за малку ќеиф, и онака ќе ми здосади темата за месец или два ;D.

ПС: Можеби ќе побарам нешто на net, случајно некој да не направил installer што инсталира fast user switching ability на Server 2003, но не верувам, ќе расчепкам, ако случајно најдам нешто, ќе пишам, и другите ако сакаат да знаат и да си инсталираат ;), нешто како туториалче најверојатно ќе биде ;).

GigaWatt,тргна работава ;D.Само што го инсталирав VRT и нормално си се уклучи,без никаков проблем ;D.А и темата ја инсталирав,таа ти што ја сакаше хаха ;D ;D


Да да, ептен е добра темата, не сум се „попалил“ толку по тема, ја има истава тема на MiniPE XT, ама не знаев која е, па морав малку да „копам“ по net-ов за да дознаам ;D.

ПС: Како успеа да го пуштиш VRT под Win7, нели не сакаше да се подигне?

ППС: Ова е уште побитно, може ли некако Win7 да се преправи да изгледа како класичната Windows тема? Има за Win7 Windows Classic, едно програмче кое се инсталира и ти го враќа назад класичното Start мени, класичниот изглед на Windows Explorer, ама не може да се намали Taskbar-от, да биде тенок, како на класичната тема, и да нема толкави икои и без текст, сакам да има мали икони и текст од програмата, значи вака да биде:

Code: [Select]
http://img862.imageshack.us/img862/2966/shot0019k.jpg
Барав нешто на net, ама не најдов некое корисно решение :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Re: Случајни муабети
« Reply #2168 on 12.06.2011, Sunday, 22:04:13 »
дечки извинете малце шо бегам од темата, ама прашањето ми беше дали некој знај шо има во гитарските појачала односно дали внатре има како еквилајзер(како предпојачало) и некое обично појачало?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2169 on 12.06.2011, Sunday, 22:07:35 »
зависи од појачало до појачало 
најчесто имаат и процесори за дистрозија на звукот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline mart11n

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 90
  • Gender: Male
  • What's up?
Re: Случајни муабети
« Reply #2170 on 12.06.2011, Sunday, 22:09:10 »
абе оние мислам до кај 50е шо се ефтините по 3-4 потенциометри и џек за влез на него од гитара шо иди.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #2171 on 12.06.2011, Sunday, 22:19:51 »
епа еквилајзерче, имаш за бас средни и високи, има и за јачина на звук плус мастер

а за до кај 12илјади имаш VOX појачало со дисторзи и со ламбаш предпојачало или хибрид не сум сигурен
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #2172 on 12.06.2011, Sunday, 23:09:12 »
ПС: Како успеа да го пуштиш VRT под Win7, нели не сакаше да се подигне?
Ни ја незнам ;D,само го инсталирав,го кракнав,пробав и се пушти,без никаков проблем :).А претходно,исто на 7-мицата нејќеше,даваше некој ерор...Пробав 2-3 пати го реинсталирав и не се пушти,а еве го сега супер си работи :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #2173 on 12.06.2011, Sunday, 23:31:47 (Edited 13.06.2011, Monday, 00:26:47) »
Еве една шема за мало појачалце  за гитара.Штета што ЛМ 386 дава 1-2 вати.Звукот е добар. Ако ти се бендиса шемата ,место 386 стави ТДА...2003,2030 2005 или појако излезно појачалце и свиркај

Еве ја шемата  ;D

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #2174 on 13.06.2011, Monday, 11:09:57 (Edited 13.06.2011, Monday, 11:23:45) »
Здраво!
Форумисти голем поздрав!
Подрав до Грнчар и до неговите другари!!!
Кратово само напред! Македонија е со вас!!!
Ајде, администратори на форумов не бришете терајте САМО НАПРЕД!!!

П.С.
Што мислите другарчиња!!
Кој може да ја победи МАКЕДОНИЈА?!!!
Одговор: Никој,...Цела Македонија ја прошетав,...има многу добри луѓе, со нив  видов,....Македонија ја саакаат сите!
 Електро иниженери, машинци итн,....навистина сите!!!! ;)
Господ дава господ зема![/colСr]!!!!
Газди на форумов ништо не бришете,...поракава само дајтеја како таква,...
Пост: НИКОЈ НЕ УМРЕЛ СО МЕНЕ ??!! ;) ???
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!