Author Topic: Случајни муабети  (Read 828527 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1965 on 23.05.2011, Monday, 21:06:13 »
Репрограмирај го firmware-от на 18F2550, би требало да се среди проблемот, можно е да е некој проблем со firmware-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1966 on 23.05.2011, Monday, 21:10:01 »
Репрограмирај го firmware-от на 18F2550, би требало да се среди проблемот, можно е да е некој проблем со firmware-от ;).
И мене ме влече дека до тоа е :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1967 on 23.05.2011, Monday, 21:12:52 »
а ај пиши таму 3440,кај осцал

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1968 on 23.05.2011, Monday, 21:17:56 »
@Малечко :  Ај пробај со овој хекс програмирај го ПИЦ12Ф675

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1969 on 23.05.2011, Monday, 21:57:59 »
@Малечко :  Ај пробај со овој хекс програмирај го ПИЦ12Ф675
Нејќе маме му еб*м,сега па ми вика дека хексот е поголем од меморијата на пикот...Пробав и со тоа оскал што си пишал 3447,ама и со тоа нејќе >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1970 on 23.05.2011, Monday, 22:09:39 (Edited 24.05.2011, Tuesday, 16:35:58) »
а ај пиши таму 3440,кај осцал
Пробав ама нејќе со овие 629/675...Сега па проработе,еве успешно испрограмирав еден 628А,го избришав,па го програмирав пак и се ок,не ми јавува проблеми...Нема шанси 6 пикови да се со изместени/избришани калибрациони битови...

Споено мислење: 24.05.2011, Tuesday, 16:35:58
Репрограмирај го firmware-от на 18F2550, би требало да се среди проблемот, можно е да е некој проблем со firmware-от ;).
Eве со програматорот испрограмирав еден друг 2550,го сменив,ама пак истото ми вика invalid osccal >:(
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1971 on 24.05.2011, Tuesday, 00:47:12 »
хах како е можно? Оваа шема ниту е моја ниту сум ја конструирал јас, кодот го немам како ASM бидејки не го имам јас пишано. Едино го имам направено ова и 100% работи!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1972 on 24.05.2011, Tuesday, 04:13:56 »
Добро, секој си има свои сваќања, јас си имам мои ;). Не дека имам нешто против радиото, едноставно е еднонасочна комуникација, исто како TV-то, според мене, јас немам право да бирам во донос на изборот на материјалот што се презентира. За разлика одтоа, ако доволно знам (или научам ;)), изборот на интернет содржините е мој, никој не ми влијае во мојот избор. Така да, сметам дека за правото да бирам што да гледам и што да чујам/видам, треба определен надоместок да се наплати ;) (не преголем се разбира, а како што веќе реков, интернет конекциите веќе се далеку од скапи, па дури и бесплатни, ако знаете да се „снајдете“ ;)).

За разлика од тој принцип каде што нешто плаќам и зобивам за возврат нешто, јас сепак морам да плаќам радиодифузна такса, а не гледам телевизија (без разлика која, навистина не гледам, гледам само филмови кои сам си ги симнувам од net, друго ништо не гледам, сметам дека тоа е труење на мозок со непотребни информации, освен определни каналчи Discovery Science и уште некои други... добро, и цртани гледам, онака за релаксација ;D). Е каде е правдата тука? Разбирам, барем да правеа некои интересни емисии или серии, како порано, когха бев помал од пред околу 10-тина години, ама моментално, на нитуедна телевизија нема ништо интересно, се е кич и ископирано од некоја странска телевизија, веќе видено, чуено... Зошто да плаќам радиодифузна такса, не гледам МТВ (морам да признаам дека порано ја гледав МТВ, да, кога бев дете, имаа многу добри и едукативни емисии, но со порастот на глобалните комуницкации и префрлувањето на луѓето на други медиуми, као на пример интернетот, сите телевизии, вклучувајќи ја и МТВ, беа приморани да емитуваат кич материјали со надеж дека ќе ги задржат своите гледачи, што се разбира не се случи, особено со МТВ, едноставно, што и да пласираат веќе е видено или било некаде на интернетр, а да не сборувам за сите reality shows, шпански серии, и што ти уште не што се најде на фреквенциите на МТВ, не ги обвинувам, мораа да направт нешто што е во тек со „светските трендови“, но тоа е реалноста), не гладам нитуедна телевизја, нема причина да плаќам, но сепак, според определени закони, јас морам да ја плаќам. Е нема правда (Калимеро ;D, да не беше МТВ најверојатно немаше да знам кој е, но МТВ која беше на времето е далеку од тоа што е сега, да бидеме реални ;)).

Не критикувам, едноставно тое е мое мислење, секој си има свое, MAKEDONIA си има негово, се разликува од моето... секој си има право да си го каже својот став ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1973 on 24.05.2011, Tuesday, 11:13:23 »
мене на програматорот(PIC FLASH) вика дека има грешка во битовите за осцилаторот.
А на мене и на Малечко хекс кодот не ни го прифаќа програматорот.Го отвараме и ни вади грешка.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1974 on 24.05.2011, Tuesday, 11:18:24 »
Хаххах не ми е јасно зашто правите трепкач за само една лед , кога пикот не е ефтин а за тие пари може да направите трепкач за 10-20 лед со две Ne 555  :D  Eдноставно не се исплати  :D :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1975 on 24.05.2011, Tuesday, 12:35:19 »
GW, не не, други е чуството, значи не од аспект на програмата туку интересно е слушаш сигнал кој поминал толку киломентри, тоа е јакото. Програмата е друга работа. Имам прочитано на еден друг форум, има ентузијасти по долги бранови и пуштаат радио секој ден само за да го слушнат звукот на предавателот а бидејки не ги интересира програмата по кратко време гасат. Тоа е некое убаво чувство кое го исполнува човек. Ако збориме за програмата мене ми се допаѓа Радио Скопје, иако едно раководство (2002-2006та) речиси и ја уништи МРТВ, иначе до пред тоа МТВ имаше голема гледаност, кој памти нека каже. Вестите им беа гледани, едукативните и документарните емисии исто така. Скоро во сите држави државната телевизија има најголема гледаност, пример во Хрватска најгледана е HRT, во Србија најгледана е RTS, во Бугарија БНТ, во Албанија TVSH и сл. Што мислите, кога МТВ беше најгледана, немаше приватни телевизии? Имаше, но немаа таков рејтинг. Факт е дека МТВ беше уништувана безмилосно од одредени луѓе, за кои денес се дознава дека тоа било политика за да се крене рејтингот на една приватна телевизија со национално покривање...мислам знаете која е таа... се води истрага.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1976 on 24.05.2011, Tuesday, 12:38:53 »
мене на програматорот(PIC FLASH) вика дека има грешка во битовите за осцилаторот.
А на мене и на Малечко хекс кодот не ни го прифаќа програматорот.Го отвараме и ни вади грешка.
Добро знам, ми кажа погоре. Малечко има проблем со 5-6 пикови (сам кажа во друга тема) Јас најнормално го испрограмирав и немав проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1977 on 24.05.2011, Tuesday, 13:03:51 »
Хаххах не ми е јасно зашто правите трепкач за само една лед , кога пикот не е ефтин а за тие пари може да направите трепкач за 10-20 лед со две Ne 555  :D  Eдноставно не се исплати  :D :D
ова е само експеримент на развоен систем,не правиме плочки.Само го вметнуваме микроконтролерот на лежиштето,го програмираме и готова работа.Се си работи :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1978 on 24.05.2011, Tuesday, 13:38:12 »
SKOLS ако сакаш донеси да се договориме да се најдеме некаде, ке го земам програматорот и ке ти испрограмирам колку сакаш пикови за трепкачот. нема никаков проблем. фајлот е тој, шемата е проверена од мене лично и гарантирам дека 100% работи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1979 on 24.05.2011, Tuesday, 13:39:41 »
а дали можеш да го презакачиш хексот.Мене не ми требаат многу микроконтролери,само еден колку да имам за пример нешто