Author Topic: Случајни муабети  (Read 828515 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1080 on 11.01.2011, Tuesday, 17:18:54 (Edited 11.01.2011, Tuesday, 17:21:53) »
побарав со search-от,и ми најде едно со место во Windows-от на компјутерот.Дали на тоа така да му направам?Го отворив со Нотепад,и има некои букви арапски т.е. мислам дека не е тоа тоа што го барам >:(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1081 on 11.01.2011, Tuesday, 17:50:36 (Edited 11.01.2011, Tuesday, 17:52:58) »
побарав со search-от,и ми најде едно со место во Windows-от на компјутерот.Дали на тоа така да му направам?Го отворив со Нотепад,и има некои букви арапски т.е. мислам дека не е тоа тоа што го барам >:(

Има ли екстензија .ini или некаков друг тип на екстензија има? Ако е .inf, не е тоа што ти треба, провери дали екстензијата е .ini ;). Ако не е, не го чепкај.

Значи вака сега, прво го инсталираш Eagle. Потоа го инсталираш Eagle3D.

Code: [Select]
http://prdownload.berlios.de/eagle3d/eagle3d_20110101.exe
Потоа ги симнуваш сликите. Спакувани се во .zip архива. Најверојатно се ставаат во некој images или IMG фолдер во оргиналниот инсталационен директориум на Eagle3D. Тој дел баш не го сватив ;D.

Code: [Select]
http://download.berlios.de/eagle3d/eagle3d-img-20110101.tar.zip
Потоа го инсталираш POV-Ray.

Code: [Select]
http://www.povray.org/redirect/www.povray.org/ftp/pub/povray/Official/Windows/povwin362-32bit.msi
Прво, ќе го најдеш инсталациониот директроиум на Eagle3D и ќе го побараш во него фолдерот POV-Ray. Сите фајлови од тој фолдер ќе ги ископираш во фолдерот include кој се наоѓа во инсталациониот фолдер на POV-Ray.

Отвораш некое PCB правено во Eagle. Потоа бараш каде е локацијата на ULP фајловите од Eagle3D. Кликаш File-->Run на Eagle и ги бараш ULP фајловите. Ако користиш верзија на Eagle 4.1X, го отвараш 3d41.ulp фајлот, ако е постара верзијата, го отвораш 3d40.ulp фајлот. Стисни Open и ќе ти се отвори нов прозорец кој треба да го генерира фајлот (скриптата) кој му е потребен на POV-Ray за да може да направи 3D модел од плочката. Потоа кликаш Create POV file and exit. Потоа го отвораш POV-Ray, го отвораш со него изгенерираниот POV фајл и кликаш Run.

Колку што разбрав од текстот, тоа е тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1082 on 11.01.2011, Tuesday, 19:10:26 »
нема таква екстензија,не го чепкам.Каде што ми е инсталиран ПОВот има еден фолдер кој се вика ini дали е тоа нешто,дека внатре нема ништо :'( да барам на нет за тоа,па да видам нешто да ми покаже,па да симнувам?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1083 on 11.01.2011, Tuesday, 20:39:57 »
нема таква екстензија,не го чепкам.Каде што ми е инсталиран ПОВот има еден фолдер кој се вика ini дали е тоа нешто,дека внатре нема ништо :'( да барам на нет за тоа,па да видам нешто да ми покаже,па да симнувам?

Ако не пробај со методот под A, го имам објаснето во претходниот post ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1084 on 11.01.2011, Tuesday, 22:43:41 »
GigaWatt колку јака бројка на напишани постови имаш, тоа е: 4096 :)
Ако некој се прашува зошто? Епа еве зошто, 1+1=2 2+2=4 4+4=8 8+8=16 16+16=32 32+32=64 64+64=128 128+128=256 256+256=512 512+512=1024 1024+1024=2048 2048+2048-4096

А и јас имам една златна бројка од 4000 поста, сега 4001 :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1085 on 11.01.2011, Tuesday, 23:17:15 »
е па ај нека ви се множат...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1086 on 11.01.2011, Tuesday, 23:48:58 »
a фала фала, исто и кај тебе да се множат ;)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #1087 on 12.01.2011, Wednesday, 04:32:55 (Edited 12.01.2011, Wednesday, 10:41:51) »
ќе се множат, што ке прават ;D негооо...тоа потписот што ти е стај го статичен човек треба да го брка тоа линкот за да го кликне ;D

Споено мислење: 12.01.2011, Wednesday, 10:41:51
што викате луѓе од максим да ни пратат по еден ваков примерок???

Code: [Select]
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=21615&Itemid=24
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1088 on 12.01.2011, Wednesday, 15:09:06 »
знам дека не е толку добро што се врти од причина што тешко се клика на линкот ама глеј што ме натера на тој чекор, знаеш дека си имаме мака со пишуање на лоши наслови. Иако во правилата е добро објаснето пак се кршеше тоа правило па на крај фатив напишав објаснение за ниво и мало дете да може да свати и ставив во потпис линк до таа тема ама ете тоа е тоа пак се пишат лоши наслови и на крај реков епа нека се врти па може ке им боде очи и полесно ке го видат. Тоа е тоа...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #1089 on 12.01.2011, Wednesday, 17:06:29 »
... и на крај реков епа нека се врти ...

Значи сепак се врти ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #1090 on 12.01.2011, Wednesday, 17:08:32 »
Сега ми текна на Горан од зевзекманија што вика: Се се врти и се се менува, само зевзекот останува ист  :D :D :D :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1091 on 14.01.2011, Friday, 19:37:25 »
Колеги,ај помош ми треба со ова ТиЦефка-ва :D.Незнам што плугин или што и да треба да инсталирам за да проработе YouTube-от,цело време си се вртка тоа кругчето и црна е сликата,звук нема.Освен змија да играш со тоа друго ништо хахах :D.Кај што е тоа со жолто ќе кликнам „upgrade now“ и ми ја отвара adobe страницата за да го симнам adobe flash player и ќе го симнам и инсталирам,ама пак исто,ова на одредени клипови ми прави,на тие што се музика и само една слика тие супер се пуштаат ама овакви цели клипови не ги пушта т.е ги пушта ама само одредени...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1092 on 14.01.2011, Friday, 19:51:36 »
што користиш Mozilla или Internet Explorer?Или пак нешто друго?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1093 on 14.01.2011, Friday, 20:08:38 »
што користиш Mozilla или Internet Explorer?Или пак нешто друго?
Mozilla... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1094 on 14.01.2011, Friday, 20:14:31 »
да не имаш некој тројанец??Провери да не имаш некој,јас имав сличен проблем ама инсталирав АВГ и сега шибам ;D