Author Topic: Случајни муабети  (Read 827955 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #990 on 19.12.2010, Sunday, 17:22:42 »
добро сега,треба да се пишува на чисто Македонски јазик,тоа е исто како јас да пишувам на латиница,треба да се има правило како што е правилото да се пишува на кирилица а не на латиници.
Не заборавајте ова е Македонски форум.Се користи кирилично писмо и чист македонски јазик.Ја можам на Скопски да "тресам" и што,нема никој да ме разбере,ќе им биде чудно на сите.
ПС.Ова може да влезе во правилата на овој форум,што викате админи и модератори?

Не мора сеа баш до толку, битно е да се разбираме, ако пишувавме сите литературно Македонски, не теба да се користи на BTW, степ мотор (по правило, на нашкиж, теба да биде чекорен мотор, ама ако го каже некој така, ретко кој ќе разбере за што станува збор) и некои други термини, така да, нема потреба. Искрено, јас барем гледам (ако веќе користам жаргони) да користам некои кои се попознати, кои ги знаат повеќето членови, без разлика дали се од Скопје или не (едноставно се познати, како жаргони), и се разбираме, така да мислам дека не е до толку проблем тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Случајни муабети
« Reply #991 on 19.12.2010, Sunday, 17:38:14 »
tie sto neznaat moze da prasat porano nie vikavme obrazovanie a sega site se educirat
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #992 on 19.12.2010, Sunday, 17:54:13 »
Е,па вака: Македонија - не се слагам секое село да си зборува како сака! Да,може дома секој да зборува како сака,ама ако е ова форум треба да се ТРУДИМЕ да зборуваме ЛИТЕРАТУРНО!!! Иако  си предпоставувам во странство,сепак пишуваш политературно од некои други на Форумов.Тоа го земам за + ,но поготово- средношколциве - треба да се трудат барем дел од контактите да ги прават на некое ниво.Јас сите ги разбирам,ама сепак ако е ова МАКЕДОНСКИ ФОРУМ,треба бар оние ,прости конверзии,да ги правиме - литературно.Денес е ден на Блаже Конески.Можеби не можеме на македонски да преведеме,како вели ГВат, степ-мотор,гејн,инпут,... или имаме ,ама не секогаш ги преименуваме.Сепак - јас повторно би нагласил:
Пишувајте ( барем трудете се!) литературно - македонски! Да си го чуваме јазикот!!! Благодарам.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #993 on 19.12.2010, Sunday, 17:56:15 »
епа и јас тоа го викам.Еве се трудам и јас да не забегам накај Скопскиот акцент ;D

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Re: Случајни муабети
« Reply #994 on 19.12.2010, Sunday, 18:19:14 »
so k e bese da pisah na strumicki
Z33MK

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #995 on 19.12.2010, Sunday, 18:55:09 »
Колеги бидејќи досега не сум поставувал шеми кои се цртани на форумов и текст со нив заедно ке можете да ми препорачате да симнам некое програмче за да ставам на форумов едно туторијалче за изработка на пасивни свртници  :) ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #996 on 20.12.2010, Monday, 15:02:49 »
Колеги бидејќи досега не сум поставувал шеми кои се цртани на форумов и текст со нив заедно ке можете да ми препорачате да симнам некое програмче за да ставам на форумов едно туторијалче за изработка на пасивни свртници  :) ??

Симни си го sPlan, за цртање на поедноставни шеми е супер, а и за покомлицирани е добро ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #997 on 21.12.2010, Tuesday, 18:17:06 »
Македонска  Викиликс
Code: [Select]
http://www.mkleaks.mk/index.html
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #998 on 21.12.2010, Tuesday, 18:29:19 »
Забрането е копирање- колку да знајш, инаку мисла дека беше истата во двата броја, т.е. истиот проект е поделен во два броја, што не ми се допаѓа што прават така дечките, ама ете тоа си  е нивна политика.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #999 on 21.12.2010, Tuesday, 18:36:33 (Edited 22.12.2010, Wednesday, 14:13:17) »
Забрането е копирање- колку да знајш, инаку мисла дека беше истата во двата броја, т.е. истиот проект е поделен во два броја, што не ми се допаѓа што прават така дечките, ама ете тоа си  е нивна политика.
Знам знам,ама па што да правиме,сите викаат дека до некоја година 2001-2002 ЕМИТЕР било супер списание,а сега полно со некои ла*на и шитови што немаат никаква врска со електрониката-електротехниката.Едвај по некое проектче да се најде,ама па и тие ич не се интересни у последно време...А што ќе фрлам пари 130-150 ден колку е таму за само 5-6 листови што можеби ќе ми притребаат некогаш,кај што се проектите,а другиве страници колку се таму 30-50 за џабе,едино да ги однесам за потпала кај дедоми,за каминот :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1000 on 21.12.2010, Tuesday, 19:36:43 »
Е така е, не сум во можност сега, кога ќе појдам дома ако го "откопа" тој број (мислам го имам) ќе видам што можам ако не ти се брза

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1001 on 21.12.2010, Tuesday, 19:42:22 »
Е така е, не сум во можност сега, кога ќе појдам дома ако го "откопа" тој број (мислам го имам) ќе видам што можам ако не ти се брза
Не се брзам,кога можеш тогаш ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1002 on 23.12.2010, Thursday, 23:42:29 »
Дечки да не има некој што шитка мемориска за пс2?Да не шлапам теми па тука да ве прашам. :) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1003 on 24.12.2010, Friday, 08:43:16 »
другар има старо ПС2,си купи Х-бокс.Па ако ја продава мемориската ќе ти кажам ;) ;D
ПС.Ново е ПС2,чувано е ептен

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #1004 on 24.12.2010, Friday, 12:22:30 »
другар има старо ПС2,си купи Х-бокс.Па ако ја продава мемориската ќе ти кажам ;) ;D
ПС.Ново е ПС2,чувано е ептен
Имам сони 2,и сега пред два месеца го чипував,сега остана мемориската.Гледав нешто на eBay имаше мемориски од 128Мb :o,значи не од 8Мb како што се стандардниве,него ептен по јака...Цената и беше негде 12$,сепак се исплати + free shipping.Ај да ја натерам мајками да ми даде тоа виза-та па да си ја купам :D ;D

Code: [Select]
http://cgi.ebay.com/128MB-Memory-Card-128-MB-PlayStation2-PS-2-PS2-/180581841816?pt=Video_Games_Accessories&hash=item2a0b843b98
If you're good at something, never do it for free... -Joker