Author Topic: Случајни муабети  (Read 828498 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #825 on 20.11.2010, Saturday, 21:28:50 »
ако сакаш 40W имам, ако сакаш кажи...
Nope,минимум треба да е 50W или па нагоре негде 55-60W ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #826 on 20.11.2010, Saturday, 21:54:09 »
Ајде, чекаме PCI конектори... :) 8)

Успешно изваден PCI слот и успешно исечен PCI слот, бидејќи не знам каков ќе ти треба ;) ;D.

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #827 on 20.11.2010, Saturday, 22:06:09 »
Ајде, чекаме PCI конектори... :) 8)

Успешно изваден PCI слот и успешно исечен PCI слот, бидејќи не знам каков ќе ти треба ;) ;D.



јакоооо со фенот ги вадеше??
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #828 on 20.11.2010, Saturday, 22:21:55 »
јакоооо со фенот ги вадеше??

Не само со него, упропастив (делумно) 3 PCI слота и еден AGP слот работеќи само со фенот :S, мора прво да се исвади калајот рачно, со пумпица и обичен леткум поставен на максимум (на мојот максимална температура му е 420 степени) за да може побрзо да се загреат дел од пиновите бидејчи дел од нив се врзани за маса или за напојувачките водови кои се подебели и им теба малку повеќе време за да се загрее калајот (околу 10-тина секунди за да се стопи). е одкако ќе се извади калајот од дучињата (треба од сите лемни места да е изваден калајот, буквално од сите, инаку може некое пинче од PCI слотот да се извади од лежиштето и после да не може пак назада да се врати :S). Е после, одкако сите лемни места се празни (да може да се гледа низ другата страна од матичната плоча), е тогаш стапува на сцената фенот ;D. Јас мојот го држев на максимална температура од 480 степени, но јачината на издувот на воздухот на многу ниско ниво (на околу 2.5 од 8, така барем е обележано на мојот фен, инаку не знам со која мерна единица се мери јачина на издув ;D, ако воопшто постои мерна едицница ;D). Е сега, малку е проблематично бидејќи на толку јака температура може да да се оштети плочата (што и се случи ;D), но не ми беше многу гајле бидејќи и онака плочата беше зезната, така да не направи некоја голема разлика ;) ;D. Но кога би го вадел истиот PCI слот од некоја исправна матична плоча, дефинитивно би пазел, или кога би го лемел на некоја исправна матична плоча, би пазел при вадењето на неисправниот ;), значи на помала температура (околу 250 до 300 степени) би го вадел PCI слотот.

Ќе направам и туториалче како да се вадат и лемат пак слотови, само уште малку повеќе да ја разработам тактиката ;). И за AGP слотови исто бидејќи и онака горе долу принципот е ист ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #829 on 20.11.2010, Saturday, 22:33:23 »
Пробај извади го слотот/сокетот за процесорот,има маааалце пинови :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #830 on 21.11.2010, Sunday, 09:00:10 (Edited 21.11.2010, Sunday, 11:03:09) »
Колеги дали може и каде да се најдат во Скопје ласерски диоди  :) ?
Знаете за кои диоди зборувам оние моќните кои можат да горат хартија, палат цигара и слични работи  ;)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #831 on 21.11.2010, Sunday, 10:58:54 »
јакоооо со фенот ги вадеше??

Не само со него, упропастив (делумно) 3 PCI слота и еден AGP слот работеќи само со фенот :S, мора прво да се исвади калајот рачно, со пумпица и обичен леткум поставен на максимум (на мојот максимална температура му е 420 степени) за да може побрзо да се загреат дел од пиновите бидејчи дел од нив се врзани за маса или за напојувачките водови кои се подебели и им теба малку повеќе време за да се загрее калајот (околу 10-тина секунди за да се стопи). е одкако ќе се извади калајот од дучињата (треба од сите лемни места да е изваден калајот, буквално од сите, инаку може некое пинче од PCI слотот да се извади од лежиштето и после да не може пак назада да се врати :S). Е после, одкако сите лемни места се празни (да може да се гледа низ другата страна од матичната плоча), е тогаш стапува на сцената фенот ;D. Јас мојот го држев на максимална температура од 480 степени, но јачината на издувот на воздухот на многу ниско ниво (на околу 2.5 од 8, така барем е обележано на мојот фен, инаку не знам со која мерна единица се мери јачина на издув ;D, ако воопшто постои мерна едицница ;D). Е сега, малку е проблематично бидејќи на толку јака температура може да да се оштети плочата (што и се случи ;D), но не ми беше многу гајле бидејќи и онака плочата беше зезната, така да не направи некоја голема разлика ;) ;D. Но кога би го вадел истиот PCI слот од некоја исправна матична плоча, дефинитивно би пазел, или кога би го лемел на некоја исправна матична плоча, би пазел при вадењето на неисправниот ;), значи на помала температура (околу 250 до 300 степени) би го вадел PCI слотот.

Ќе направам и туториалче како да се вадат и лемат пак слотови, само уште малку повеќе да ја разработам тактиката ;). И за AGP слотови исто бидејќи и онака горе долу принципот е ист ;).

Јас такви големи конектори вадам со brute force метод, т.е. со плински бренер, ќе ја печеш плочката од доле додека се стопи калајот и после ќе ја чукнеш од маса и конекторот испаѓа, знам дека звучи страшно ама функционира ;D Едина мана е што мора да го правиш ова на отворено, пошто се ослободува многу чад (густ, црн и најверојатно многу отровен :o), а и после ова плочката можеш да ја фрлиш...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #832 on 21.11.2010, Sunday, 11:06:42 »
daniel spasovski, аман престани да ставаѓ директни линкови од гугл имиџес, ако веќе сакаш да ставаш некоја слика отвори ја сликата ( кликни на тоа „Погледни ја сликата со целосни димензии“) и копирај го линкот тука, а не вака како што правиш со тоа огромните линкови на гугл
на пр. кај операта ако отворам некоја тема со ваков линк изгледа ептем грдо треба да скролам 2 минути на десно за да го најдам текстот, ај шо треба твојот текст да го барам треба и од другите да го барам

следниот пат ко ќе постираш од гугл линк да знаеш дека ќе ти ги бришам !
ставај директно од страниците и од сликите
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #833 on 21.11.2010, Sunday, 11:31:14 »
Колеги дали може и каде да се најдат во Скопје ласерски диоди  :) ?
Знаете за кои диоди зборувам оние моќните кои можат да горат хартија, палат цигара и слични работи  ;)
Прво не се викаат ласерски диоди :D ;),него се викаат ласер-диоди. ;) ;D Јас едно време барав вакви ама не најдов нигде освен во логинг...ама таму тие се со се тој модулот за во двд режач или цд ром,а ептен се скапи да ги купиш посебно...може поскапи се и од самиот двд-режач :D ;D.Така да нај убаво ти е од циган пазар да земеш некој двд-режач и да му ја извадиш ласер-диодата па после да играш со нејзе ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #834 on 21.11.2010, Sunday, 12:00:10 »
daniel spasovski, аман престани да ставаѓ директни линкови од гугл имиџес, ако веќе сакаш да ставаш некоја слика отвори ја сликата ( кликни на тоа „Погледни ја сликата со целосни димензии“) и копирај го линкот тука, а не вака како што правиш со тоа огромните линкови на гугл
на пр. кај операта ако отворам некоја тема со ваков линк изгледа ептем грдо треба да скролам 2 минути на десно за да го најдам текстот, ај шо треба твојот текст да го барам треба и од другите да го барам

следниот пат ко ќе постираш од гугл линк да знаеш дека ќе ти ги бришам !
ставај директно од страниците и од сликите
Извини Девил ке нема проблеми со сликиве понатака  ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #835 on 24.11.2010, Wednesday, 10:43:53 »
да не знае некој што марка е ова?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #836 on 24.11.2010, Wednesday, 10:51:25 »
Е(закривено)-made in china! :P

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #837 on 24.11.2010, Wednesday, 10:52:51 »
значи не е марка туку е noname ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #838 on 24.11.2010, Wednesday, 11:44:59 »
Еве еден проект кој сака може слободно да изработи само да набави буре од пиво  :).

Code: [Select]
http://www.motika.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=20610&Itemid=23&limit=1&limitstart=0

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #839 on 24.11.2010, Wednesday, 12:15:44 »
да не знае некој што марка е ова?


Mислам дека е на TIP semiconductor ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker