Author Topic: Случајни муабети  (Read 828336 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #795 on 19.11.2010, Friday, 15:48:51 »
до понеделник  :o  :(

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #796 on 19.11.2010, Friday, 17:18:19 »
Еве еден интересен линк како да се направи адаптерче за програмирање чипови во SOIC пакување. Типот го направил од PCI конектори извадени од стара матична, текстот малце ќе ви биде чуден пошто е преведен со гугл ;)

Code: [Select]
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=auto&tl=en&u=http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php%3Ft%3D2178
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #797 on 19.11.2010, Friday, 17:24:58 »
Еве еден интересен линк како да се направи адаптерче за програмирање чипови во SOIC пакување. Типот го направил од PCI конектори извадени од стара матична, текстот малце ќе ви биде чуден пошто е преведен со гугл ;)

Code: [Select]
http://translate.google.com/translate?js=n&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=auto&tl=en&u=http://www.swiatelka.pl/viewtopic.php%3Ft%3D2178

WOW, закон ;D, ова можеш во туториали да го ставиш ;). Ова не мора да се користи само за програмирање на SMD, може да се искористи и за тестирање на SMD чипови или за поврзување на SMD со DIP куќишта... па скоро за се ;D. Браво, на кој и да му текнало ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #798 on 19.11.2010, Friday, 17:31:40 »
Па пред да го ставам во туторијали би сакал прво да го направам, да видам како ќе функционира, а не само да го ставам линкот или да му го прекопирам текстот и сликите на човекот што му текнало ;) ;D, ајде ти си по компјутерите, најди некој PCI конектор да го очерупаме па да видиме како функционира ова...:o ;D 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #799 on 19.11.2010, Friday, 17:37:08 »
Па пред да го ставам во туторијали би сакал прво да го направам, да видам како ќе функционира, а не само да го ставам линкот или да му го прекопирам текстот и сликите на човекот што му текнало ;) ;D, ајде ти си по компјутерите, најди некој PCI конектор да го очерупаме па да видиме како функционира ова...:o ;D 8)

хахахааха ;D ;D ;D... ова туториалчево се најде како 1 на 10-ка, Бојан само што ми даде еден тон неупотребливи матични плочи, PCI конектори има за вадење еден тон ;D. Првите што ќе ги извадам ќе ти ги дадам, и онака ќе има фазла ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #800 on 19.11.2010, Friday, 17:52:02 »
хахаха и тоа како ке има фазла...ке фрлш и накај мене некое.. :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #801 on 19.11.2010, Friday, 20:14:09 »
Ајде, чекаме PCI конектори... :) 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #802 on 19.11.2010, Friday, 20:15:32 »
Па ми треба шеми од некои постари и сега понови Тв приемници и објаснување за сите тие блокови кои се наоѓаат во телевизорот(пал декодер, нф засилувач, колор кинеско, напојувачки дел на телевизорот,)
за овие работи ми треба материјал, слика од тој делот , и шема  :)
Девил што направи со материјалот ке можеш до недела вечер да го ставиш бидејќи ми треба за во понеделник  :) ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #803 on 19.11.2010, Friday, 20:18:17 »
хахаха и тоа како ке има фазла...ке фрлш и накај мене некое.. :D

Ајде, чекаме PCI конектори... :) 8)

Ќе фатам да ги одлемувам сега, ;), и онака пауза правам од учење, мада прееска пробав и зезнав еден AGP слот :S. Ама ако, има уште 4 или 5 AGP слотови за вадење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #804 on 19.11.2010, Friday, 20:25:38 »
ама и како нарачан дојде кај мене...да не дојдеше ке ги фрлев тие матичните...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #805 on 19.11.2010, Friday, 21:26:41 »
Ќе ви покажам 3 слики
да видите шо се занимавам ко ќе немам шо да прам
ако некој се насмее ќе го банирам, така да си знаете ;D ( се зафркавам ова не сваќајте озбилно )




- не го гледајте многу во носот, знам дека му е крив


-малку боја, ама не испадна ккао што сакав

инаку ова ми е прво нешто во 3D да праам до сега никогаш не сум работел така да колку е толку е
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #806 on 19.11.2010, Friday, 21:35:05 »
а не си можел ли слушалките да ги направиш посебни па после тоа да ги додаваш??? иначе во маја или 3D MAX црташ???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #807 on 19.11.2010, Friday, 22:01:42 »
Ваљда во 3D Studio Max, со Vertex, јас го работам 3D Studio Max - от некое време, лани пред крајот почнавме да го прајме техничко во 3D со неколку другари, рендериравме училница, знам не е перфектна, има мали недостатоци, неонките се погоре-подолу, има рефлексија на куќиштата од компјутерите итн, ама тоа е тоа, веројатно некогаш ќе го завршиме тоа што го почнавме :)
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #808 on 19.11.2010, Friday, 22:05:13 »
вие ова сте го правеле??? е па тогаш niceEEEEEEEEEE
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Re: Случајни муабети
« Reply #809 on 19.11.2010, Friday, 22:10:21 »
Да, секој по нешто, еден ѕидовите на школото, друг елементите, трет осветлувањето, а четвртиот средуваше нешто и рендерираше, има компјутер од 2500€.. Без него оваа училница 3 дена ќе се рендерираше ;D.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“