Author Topic: Случајни муабети  (Read 828336 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #750 on 15.11.2010, Monday, 18:45:33 »
Колеги го изработив трепкачов ама имам мал проблем  :-\ Свети само една диода а тоа е диодата долу десно на шемата
Еве ја шемата па кој може нека ми помогне -
Code: [Select]
http://www.circuitdiagram.org/images/555-LED-Flasher.GIF
Чисто онака види дали си ги споил 8 и 4,и 6 и 2 пиновите.После види дали осцилираат NE555-ките...Провери за ладни лемови едно друго,види да не има некој „микро“ спој помеѓу некои пинови... ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #751 on 15.11.2010, Monday, 18:50:04 »
Колеги го изработив трепкачов ама имам мал проблем  :-\ Свети само една диода а тоа е диодата долу десно на шемата
Еве ја шемата па кој може нека ми помогне -
Code: [Select]
http://www.circuitdiagram.org/images/555-LED-Flasher.GIF

Па на тебе всушност не ти работи колото, тоа е диодата која индицира дека уредот се напојува (му стига напон за напојување). А што всушност теба да прави колото, да свети едната група на диоди па кога ке се изгаси таа, да свети другата група?
Да да Гигават ама незнам зашто несака  :-[

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #752 on 15.11.2010, Monday, 18:51:44 »
Колеги го изработив трепкачов ама имам мал проблем  :-\ Свети само една диода а тоа е диодата долу десно на шемата
Еве ја шемата па кој може нека ми помогне -
Code: [Select]
http://www.circuitdiagram.org/images/555-LED-Flasher.GIF

Па на тебе всушност не ти работи колото, тоа е диодата која индицира дека уредот се напојува (му стига напон за напојување). А што всушност теба да прави колото, да свети едната група на диоди па кога ке се изгаси таа, да свети другата група?
Да да Гигават ама незнам зашто несака  :-[
A на ппк го имаш правено или на оваква универзална? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #753 on 15.11.2010, Monday, 18:52:54 »
Да да Гигават ама незнам зашто несака  :-[

Убаво ти рече Malecko, провери да не имаш некој краток спој направено некаде, да не не стига напон за напојување на двете 555-ки, дали се е врзано како што треба, ладни лемови, итн. ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #754 on 15.11.2010, Monday, 18:56:41 »
Колеги проблемот е до некаде решен батеријата од 9 волти ми била слаба па ставив напојување со мало трафо ама сега свети само едната група на диоди и не се менува  >:(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #755 on 15.11.2010, Monday, 19:00:37 »
Колеги проблемот е до некаде решен батеријата од 9 волти ми била слаба па ставив напојување со мало трафо ама сега свети само едната група на диоди и не се менува  >:(
А што е финтата,и двете пара на лед диоди да светат-трепкаат или првин едниот пар па другиот?Види дали од првото 555 пинот 3 ти е поврзан преку 10нанофаради кондензатор на пинот 6и2 од другата 555-ка.. :)Ако нејќе така поврзиго пинот 3 од првата 555-ка исто преку 10 нано кондензатор ама сега на пинот 5 од втората 555-ка. ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #756 on 15.11.2010, Monday, 19:08:08 »
Нејќе ни така малечко  :'( :'( :'(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #757 on 15.11.2010, Monday, 19:08:46 (Edited 15.11.2010, Monday, 19:12:16) »
Нејќе ни така малечко  :'( :'( :'(
Ни накај пин 5 нејќе?Ај пробај без тој кондензаторот...

Споено мислење: 15.11.2010, Monday, 19:12:15
E*ате шемата не можам да се снајдам >:(.Еве иди по оваа полесна е,а и полесно ќе се снајдеш... :DИ кажи на што плочка го имаш правено? Шемата...
Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/wp-content/uploads/2009/03/flashing-led-unit-circuit.jpg
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #758 on 15.11.2010, Monday, 19:16:11 »
Иста е како мојата шема малечко  :-[

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #759 on 15.11.2010, Monday, 19:26:53 »
Иста е како мојата шема малечко  :-[
Значи светат/или трепкаат само едните лед диоди,само тие горе на шемата,а другиве не мрдаат??
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #760 on 15.11.2010, Monday, 19:29:56 »
Значи вака малечко - горните лед диоди цело време светат и таа долната десно лед диода преку отпорник 150 оми свети цело време  >:(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #761 on 15.11.2010, Monday, 19:33:46 »
Значи вака малечко - горните лед диоди цело време светат и таа долната десно лед диода преку отпорник 150 оми свети цело време  >:(
Ах тоа значи дека првото NE555 не осцилира,а штом тоа не осцилира,нема ни другото... ;DАј види компонента по компонента дали се е залемено добро-како што треба,да не си промашил некоја компонента,ладни лемови...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #762 on 15.11.2010, Monday, 19:40:33 »
Колега сега све видов тоа лемење премостувања и све друго е океј ама кога ке ја притиснам долната не 555 -ка кај што несветат диодите кај горната не 555 лед диодите се гасат/палат (тоа значи дека имам спој кај долната не555-ка ) ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #763 on 15.11.2010, Monday, 19:42:44 »
Колега сега све видов тоа лемење премостувања и све друго е океј ама кога ке ја притиснам долната не 555 -ка кај што несветат диодите кај горната не 555 лед диодите се гасат/палат (тоа значи дека имам спој кај долната не555-ка ) ???
Види да не има спој со маса штом така прави(ама не би требало)...види случајно пин 2 и пин 1 да не се допираат кај долната 555-ка. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #764 on 15.11.2010, Monday, 19:47:11 »
Нема сега проверив  :-[ Што може да биде  :( :( :(