Author Topic: Случајни муабети  (Read 828526 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6855 on 08.02.2019, Friday, 13:56:29 »
Мислам дека секој што има таков „проблем“ би можел да напише во -ПОНУДИ-
http://elektronika.mk/index.php?board=85.0.
Таму би понудил да му биде направено, изработено, програмирано и.т.н... а договорот на ПП (приватни пораки-messages) .
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6856 on 08.02.2019, Friday, 16:31:17 »
Јас до некаде би се сложил со предлогот на tanatos само поради тоа што, кој и да е членот што можеби треба да ја изврши таа услуга, можно е да се нема логирано одамна или последниов месец... која и да е ситуацијата, можно е некое време да не е активен, а вака, кој и да е барачот на услугата, ќе може да го контактира членот преку email... или на било кој друг начин (не би препорачал да се оставаат јавно мобилни телефони, евентуално како слика, исто важи и за mail-овите).

Ако нема никој ништо против, би отворил ваква тема, па кој сака, може да ја надополнува... со негови информации за услуги кои ги нуди или би ги понудил, бесплатно, со финансиска надокнада... кој како сака... концептот за начинот на post-ирање го оставам на членовите... се разбира, да биде концизен и не премногу „наџиџан“ (без букви што трепкаат, ѕвездички, сијалички и што уште не :P ;)). Се разбира, не е задолжително членовите да имаат свој „профил на услуги“ во оваа тема... доброволно, кој како сака ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Re: Случајни муабети
« Reply #6857 on 08.02.2019, Friday, 21:49:52 »
Ај да прашам, абе неколку пати со ред, не ни сакаше да ми го отвори форумот, сега кога, и да пробам, многу бавно се вчитува...
Ова трае, неколку дена уназат, има некој проблем со серверот или ?!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6858 on 08.02.2019, Friday, 22:19:45 »
мене околу 00:00 ми прави така...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6859 on 08.02.2019, Friday, 23:38:41 »
има некој проблем со серверот или ?!

Да, има... правам муабет со tech support од hosting компанијата... изгледа не сакаат да признаат дека си имаат проблем со серверот ::)... најверојатно им е преоптоварен, ама... не сакаат да признаат.

Ако продолжи вака работата, можно е да барам да биде фрумот физички преместен на друг сервер. Ако има ваква промена, ќе бидете известени благовремено ;)... иако, не верувам дека ќе има некој голем downtime, можеби час или два, не и повеќе од тоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Re: Случајни муабети
« Reply #6860 on 09.02.2019, Saturday, 16:03:47 »
Дали имате дома книги или табели, кои што имаат изведено мерни единици.
Пример(не значи дека е точен)
N= kg/m^2.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6861 on 09.02.2019, Saturday, 17:32:04 (Edited 09.02.2019, Saturday, 19:01:13) »
1. Дали го знае некој некој сио Влатко од водно, сервисер за аудио и звучки премотувал.
2. Сакамда направам е бајк ( за субвенции од 100к евра :D * ) и некој ако може да даде идеа како би одел торк/рпм т.е. автоматски да се регулира торк/рпм према обртаите. Имаше некој склоп во видеото, ама не забележав таква контола, па секоја идеја е добредојдена

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6862 on 09.02.2019, Saturday, 19:04:19 »
Првото прашање ќе остане без одговор.Не кажа зошто ти треба, можеби да го истепаш! ;) ;D
За второто прашање прогуглај малку - има готови тркала со веќе вграден мотор на нив, со пренос и контроли.Не се многу скапи мислам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6863 on 09.02.2019, Saturday, 20:44:54 (Edited 09.02.2019, Saturday, 22:40:27) »
За да ми премотат звучник е*аго xD
Па зависи како гледаш на работите, ама за мене 1000еу се многу. Толку се тие со тркало, подобрите, поефтините се максимум 500W...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6864 on 09.02.2019, Saturday, 21:54:32 »
Дали имате дома книги или табели, кои што имаат изведено мерни единици.
Пример(не значи дека е точен)
N= kg/m^2.

Барем јас, не... имам Word документи два со табели со таблични интеграли... мислам дека и на форумов имав некаде отворено тема и ги имав ставено во attachment документите.

Ако му требаат на некој, нека пише или нека ги побара на форумов, би требало уште да е тука темата ;).

2. Сакамда направам е бајк ( за субвенции од 100к евра :D * ) и некој ако може да даде идеа како би одел торк/рпм т.е. автоматски да се регулира торк/рпм према обртаите. Имаше некој склоп во видеото, ама не забележав таква контола, па секоја идеја е добредојдена

PWM. Наједноставно е за примена во системи кои работат на еднонасочен напон. Околу контролата, сега можно е веќе да има готови модули за контрола кај Кинезиве (порано немаше, требаше сам да ги правиш со MCU), така да, сега најверојатно потешкиот дел од работата можно е да ти е готов ;).

Првото прашање ќе остане без одговор.Не кажа зошто ти треба, можеби да го истепаш! ;) ;D

Значи само ти можеш вака да ме изнасмееш ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6865 on 09.02.2019, Saturday, 23:58:28 »
Алтернаторот тешко дека ќе го натераш да работи на еднонасочен напон... А го имам алтернаторот, е сега за pwm треба и дц мотор да барам, поснажен. А мислам и по ефикасен е алтернаторот. Мада може и регулацијата да е он/оф, ама позгодно е да е линиска... Не знам каков е регулаторот од линкот од видеото ( го има во коментари од авторот ). Ама кога возиш спото не секогаш ти треба максимален торк... Тоа мислам во пракса би придонело до загуби/побрзо трошење на батеријата...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6866 on 10.02.2019, Sunday, 00:55:05 (Edited 10.02.2019, Sunday, 04:04:41) »
 Не бре Бицикле цел велосипед да купуваш - имаш само тркало со мотор да си купиш и да си го вградиш на твојот велосипед! Освен тоа можеш да купиш или да си направиш додатна опрема( регулатор, полнач, акумулатор итн. Тркало со 1000 ватен мотор во Хрватска е околу 2000 куни , а комплет 5000 куни.Тоа е во Хрватска, а на Али баба му дава многу поевтино.... ;) :)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6867 on 10.02.2019, Sunday, 03:24:23 »
Така де предно тркало сосе елктроника. Прашував филан чоек, на друг форум,  ми даде совет дека едино за конверзија вредат тие и тие, а баш тие и тие беа 1000еу +, на поефтиниве не знам што не им чинело/не вределе. Го видпв клипот и ми се виде доста едноставно ова со алтернаторов, ем имам алтернатор, електрониката е 100еу, ама не знам дали е баш соодветна и дали има контрола на торкот. Оти ако се менува само фрекфенција баш на максимјм туража и на ниски вртежи ( кога кинисуваш ) ќе има минимален тор, а баш тогаш ти трњба кај овие мотори...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6868 on 10.02.2019, Sunday, 04:17:55 »
Алтернаторот тешко дека ќе го натераш да работи на еднонасочен напон...

Заборавив дека всушност се исправува напонот за да добиеш еднонасочен на излез од алтернаторот... упс :P :D.

Не е критично, може да користиш PWM и за контрола на мотор кој работи на наизменичен напон, само што претпоставувам дека тука веќе ќе треба и фреквентна контрола (не знам точно како се изведени алтернаторите), така да, ќе ти треба MCU што врши фреквентна контрола на наизменичниот напон, т.е. ја менува фреквенцијата, а не само соодносот импулс/пауза. Исто така, најверојатно ќе треба да се менува и вредноста на максималниот напон кој може да ја изгенерира електрониката за да има момент на сила (ова е torque на Македонски ;)) моторот кога ќе тргнуваш (од позиција на стоење). И ова може да се изведе, но, ако го изведуваш од нула, многу време треба. Не знам дали некој има разработено проект на оваа тема... заедно со код за определен MCU. Сепак, верувам дека Кинезиве имаат нешто такво направено. Прашање е само како што треба да се бара на eBay ;).

Но, сметај дека при фрквентна контрола на ваков мотор, најверојатно драстично ќе му се зголеми термичката дисипација (ќе грее многу). Прва причина - не е наменет да работи како мотор. Втора - можно е да му донесеш сигнал со многу ниска фреквенција, некоја која не бил наменет ни да ја генерира. Сметај дека ќе треба да компензираш за ова со дополнително ладење на моторот (читај, додај и некое кулерче :P).

Поентата ми е... не се чуди ако грее :P :D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6869 on 10.02.2019, Sunday, 08:14:30 »
Класичан трофазен мотор е кога ќе ги извадиш диодите. Епа да така трњба да работи како што кажа, но малце зезнато е да се изведе, а ако го имаат кинезите топ рабпта, само не најдов или не знам како да побарам тоа што ми треба. Фараф фазно пулсна контрола но.... не најдов нешто соодветно.
Си има алтернаторот перки, а и максимумот ќе се користи само неколку секунди додека да земиш залет. Сега не планирам да возам 120 на велосипед па да прегрева моторот :)
Мада можда поедноставно е да се изведе со мотор од машина за перење на пример, ама ептен е гломазен во однос на алтернатор. Друга варијанта е анласер, но е многу моќен, моментално може да повлече 500А, притоа да испрегори све и да искрши цела спрега за погон, не е економичен т.е. троши многу струја. Самата конструкција му налага да се користи во крстки интервали, па за 10мин вожња најверојатно ни кулер нема да го спаси. Можда некј друг дц мотор на 12v иди ви предвид, но алтернатор мислам дека е подобро решение ради што може поглатко и подетално ( но и по комплицирано ) да се контролира и е по економичен т.е. по ефикасен. Ќе прошетам деновиве на бувљак, може ќе начекам нешто интересно....
П.с. уствари и предложената контрола може да е добра, ама нема  поим и нема нешто поопширен опис... Од клипот контролата...