Author Topic: Случајни муабети  (Read 828532 times)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6735 on 21.12.2018, Friday, 15:37:35 »
Што е финтата овде, зошто се елементите монтирани и лемени „на кант“, односно исправени...?
До сега не сум видел вакво нешто, дали е за да изгледа целата плочка поинтересно, пошто не гледам ниту една практична придобивка од ваквото монтирање на елементите... :-\ :P

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6736 on 21.12.2018, Friday, 16:57:51 »
Кој знае, можеби така им бил подесен роботот за поставување и лемење на елементите ???. Или се „збрлавел“, па не знаеле да го оправат, а не игра некоја улога, па ај, остај, нека иде така :P :D.

Можно е и некоја финта да е со магнетни полиња, кој знае... гледам LA9242 е некој ASP за CD плеери, така, ако е плочката од некој аудиофилски уред изваден, можно е некој да сакал да „глуми лудило“, „еве како елиминиравме 70% од THD и стигнавме до 0.0000001% THD“ ::). Не дека некој ќе ја чуе разликата, ама ајде ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6737 on 21.12.2018, Friday, 17:28:39 »
Да, “аудиофилска“ е плочката, од Shigaclone (Shiga MKII CD transport) кој моментално го склопувам за еден муштерија... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6738 on 21.12.2018, Friday, 21:30:41 »
Има некоја теорија дека така поставените елементи подобро се ладат,особено ако на нив е усмерен воздух од некој појак (поголем) кулер. Одамна беше некоја таква мода (5-6 години), ама нема никакви докази дека ефектот е подобар.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6739 on 21.12.2018, Friday, 22:10:59 »
Ниеден од тие елементи не се грее.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6740 on 21.12.2018, Friday, 23:23:20 »
Абе... аудифили и се е можно ::).

Пак ќе кажам... дури и да е подобро вака, нема никој да ја чуе разликата ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6741 on 22.12.2018, Saturday, 01:23:01 »
не верувам дека и на инструмент ќе има, ако е баш току аудиофилски нека ги замотаат сите елементи посебно во фолија..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6742 on 22.12.2018, Saturday, 06:35:51 »
Инструмент ќе покаже, ама уво нема да чуе. Така и имаат докажано дека THD навистина го спуштиле на 0.000000...000001% ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6743 on 23.12.2018, Sunday, 18:33:51 (Edited 23.12.2018, Sunday, 18:53:19) »
Еве на што се работи кај мене во работилница.Поточно,Raspberry Pi компјутер од 3-та серија,мониторот е од стар лап топ и е купен конвертор HDMI->LVDS.Работам во Processing и Python,за изработка на интерфејси и контрола на GPIO пиновите.Пробував и успешно завршив некои кодови,кои се надевам за брзо време ќе ги поставам на форумов.


Изглед
 
каде се работи

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6744 on 23.12.2018, Sunday, 18:54:40 »
Добар setup, ми се допаѓа ;).

Ајде, па да видиме некој резултат ;).

ПС: Тоа жицата од маса ти е поради EMI или ??? :D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6745 on 23.12.2018, Sunday, 19:14:00 »
Добар setup, ми се допаѓа ;).

Ајде, па да видиме некој резултат ;).

ПС: Тоа жицата од маса ти е поради EMI или ??? :D?
Фала на комплиментот  8) .После празнициве ќе ги досредам фајловите,кодовите,слики ќе направам па со надеж за брзо ќе е се тука.

ПС: Жицата од маса ми е замена за држач.Немав пари за да набавам некој пристоен држач за на ѕид,па отидов на варијанта со жица.Претходно беше потпрен на ѕид,а стоеше на самата работна маса(се случуваше да излизга неколку пати и морав да постапам вака!) и од страв да не го пукнам самиот екран,искористив жица за маса.Пред се многу добро се покажа оваа варијанта,не ме издаде...  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6746 on 23.12.2018, Sunday, 19:22:12 »
А да ти дадам една идеја ;). Ја видов кај еден пријател 8). Ги знаеш оние што се траките пластични со кои се пакуваат картонски кутии, како ленти се, многу се јаки, ги има во различни бои, но најчесто ги имам начекувано во бела или зелена (поретко сина и само еднаш имам видено црвена). Епа, земи со нив направи „јамка“ од двете страни на мониторот и прицврсти го другиот крај од лентите за ѕид ;). Може и со обични клинчиња да ги заковаш, ама прво направи им мала дупка со леткум за да не се цепат по должината (ако ти текнува за какви ленти правам муабет, знаеш дека се цепат по средина ако ги прекршиш или расцепиш :-\).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6747 on 23.12.2018, Sunday, 20:09:06 »
Ако би можел слика да поставиш?Вака не ми паѓаат на памет кои се тие ленти  ??? .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6748 on 24.12.2018, Monday, 00:29:07 »
Се утепав од Гуглање за да најдам како се викаат ;D. Полипропиленски ленти (не знам дали го преведов како што треба, нека ме корегира LordZi, он е по хемијата :P :D). Еве како изгледаат ;).



Се гледа, се користат за многу тешки товари. Порано почесто се пакуваа работи на палети со ова, сега гледам користат пластична фолија.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6749 on 24.12.2018, Monday, 00:36:26 »
Искрен да бидам, не знам ни кај да барам сега вакви ???. Имам дома вакви, ама потенки, ми требаат подебели за мониторот во работилница :-\.

Абе SKOLS, ти требаше да дојдеш за да ме потсетиш дека треба ова да го направам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."