Author Topic: Случајни муабети  (Read 828296 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6660 on 15.11.2018, Thursday, 15:24:29 »
Ама ова изгледа е за се живо и диво, не само за Ni-Cd/Ni-Mh.

Не знам конкретно за овој, но еден колега зема од Кинезиве од ebay некој полнач на батерии со микроконтролер и подесување за начини на полнење, со константна струја или константен напон (секое од нив се подесува со аналоген повеќеобртен тример потенциометар)... искрено, тоа не ми остави некој добар впечаток бидејќи ги полни сите келии паралелно, ако ставиш повеќе ќелии. Ова пред се мислам од аспект на Li-Ion/Li-Po, бидејќи тие се проблематични и треба да пазиш кога ќе ги полниш. За Ni-Cd или Ni-Mh, би требало да биде добар и да брка работа ;).

Овој од кој ти имаш ставено слика, да бидам искрен, по професионално изгледа, со LCD дисплеј, избирач за број на келии... сите салтанати. Тој на колегата имаше само еден LED дисплеј на кој менуваше прикажување за влезен и излезен напон, струја на полнење и моќност на полнење. И многу ми беше неразбирлив за подесување, има само еден тастер, па стискаш еднаш за бирање, па трепка нешто, па треба долго да стиснеш за да избереш, со кратко се менуваат модовите... не знам... некако комплициран ми беше за работа, ниеднаш не успеав да го подесам како што треба :P.

Само не видов дали има опција за само една батерија ???. Има дополнителни пинови за баланс, за приклучување измеѓу батериите, за да може да мери напон на секоја од нив?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6661 on 15.11.2018, Thursday, 15:43:50 »
Види овај дали ти одговара, доса фален и поуздан
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/Liitokala-lii-500-LCD-3-7V-1-2V-AA-AAA-18650-26650-16340-14500-10440-18500/32554090199.html?spm=2114.13010708.0.0.2f3b4c4dBtEV96

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6662 on 15.11.2018, Thursday, 16:10:56 »
Каде прочита дека е доста фален и “поуздан„ кога има само 3 гласања и тоа без коментар а се порачани само 5.
Тоа и онаа погоре се две сосема различни апаратури и по квалитет и по функција.
Напиши на Гугл SKYRC IMAX B6 MINI или skyrc imax b6 mini review и читај, и што си разбрал напиши!



Original Skyrc imax b6 mini Vs imax B6 clone

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6663 on 15.11.2018, Thursday, 17:29:09 »
Ова Toma што го има post-ирано е очигледно професионален универзален полнач со мал милион опции (не знам која цена е, но верувам дека вреди за парите ;)), а околу квалитетот... јас пак би купил клон бидејќи верувам дека е 10-тина од цената на оригиналот, а би се кладел дека се разликува само во SMPS секцијата и квалитетот на електролитите, евентуално MOSFET-ите или биполарните транзистори кои се користат на влез и излез од колото... не верувам дека има некоја друга разлика, а тоа лесно се менува и може да се сменат веднаш по купувањето на копијата ;).

Освен тоа, Кинезиве се усовршуваат со секоја наредна верзија на копијата која ќе ја направат, така да, ако таков бил дизајнот пред една година, не значи дека е ист и сега.

На крајот на краиштата, ако не е прескап, би го разгледувал и оригиналот, но судејќи по опциите кои ги има... не би рекол дека е евтин.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6664 on 15.11.2018, Thursday, 17:39:48 »
Онаа што е постирано од мене, нема напојување во него туку се приклучува на надворешен извор за напојување.
Разликата во цената помеѓу оригиналното и клонот е релативно мала а и на второто видео се гледа разликата во квалитетот и функционирањето.
Цената на оној што е постиран е $ 30.91,
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6665 on 15.11.2018, Thursday, 17:49:29 »
Онаа што е постирано од мене, нема напојување во него туку се приклучува на надворешен извор за напојување.

Да, ама пак на крајот, за да може да има контрола врз полнењето, мора да има некое коло за контрола на напон, струја, итн... значи пак мора да има некое switching коло во него, нема друг начин како да се изведе тоа ;).

Не знам дали има видео од вакво расклопено чудо. Ако има барем еден MOSFET и калем, нема шанси да не е switching напојувањето (бидејќи, нели, сепак, полнач е, но тоа е „напојување“ за батериите ;)).

Цената на оној што е постиран е $ 30.91,

Хммм... тоа и не е баш прескапо... имав некоја сума блиска до $100 на ум.

Линк? Ги има по online продавнициве по кои најчесто пазариме (ebay, aliexpress, итн.) оригиналите? По што ќе познаам дали е оригинал или копија? Освен штампата на кутијата, друго нешто гледам не се разликува. Ги менуваат штампите на оригиналот врз база на серија (оваа година, ваму ќе пишеме B6 со овој фонт, другата на друго место)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6666 on 15.11.2018, Thursday, 17:57:54 »
Дали е оригинал на следната адреса.
Code: [Select]
http://verify.skyrc.comВо првото видео е дадено како да се гледа дали е оригинално, си има QR cod.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6667 on 15.11.2018, Thursday, 17:59:24 (Edited 15.11.2018, Thursday, 18:08:59) »
тој кабелот од зади за што му е? а и ако имаш 4с батерии како ќе ги балансираш ако не ги расклопиш ?
Code: [Select]
https://www.fasttech.com/p/9625503 Ако не е стајлед и ако е аутентик 99% е оригинал. 1% се кинези :)
ете и ривјуа за литокалата
Code: [Select]
https://www.fasttech.com/p/8730000
Code: [Select]
https://www.fasttech.com/products/0/10018115/3984500-authentic-liitokala-lii-500-4-slot-intelligent
Code: [Select]
https://www.fasttech.com/products/0/10018115/8730000-authentic-liitokala-lii-402-4-slot-battery-charger

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6668 on 15.11.2018, Thursday, 18:06:19 (Edited 15.11.2018, Thursday, 23:37:16) »
Пример



Code: [Select]
http://blog.lincomatic.com/?p=1725
Code: [Select]
https://f.ptcdn.info/441/053/000/ovrt62d9z4WKh484w49-o.jpg
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6669 on 15.11.2018, Thursday, 18:36:25 (Edited 15.11.2018, Thursday, 23:40:21) »
Ако е како на сликата, ќе си ги вадиш батериите ќе ги наполниш, ќе ги вратиш. Така правам јас, еве го моето.   Освен ако не е запечатена батеријата.


Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6670 on 15.11.2018, Thursday, 18:58:33 (Edited 15.11.2018, Thursday, 23:42:02) »
Еве како некој го решил. Само еднаш ги отворил го направил приклучокт и толку!



Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6671 on 15.11.2018, Thursday, 19:04:07 »
Епа бурмашината ја зедов без батерија, и ако прегори една ќелија може само таја да ја смена без отварање... Исто може да полнам едни, а да користам други.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6672 on 15.11.2018, Thursday, 19:10:41 »
Во примерите погоре сакам да добиете претстава како треба да се полнат првите оригинални батерии кои ги добивате со новата „бурмашина“ од причина што секоја батерија во склопот се полни посебно!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Случајни муабети
« Reply #6673 on 15.11.2018, Thursday, 19:11:08 »
Јас имам кинески ваков, потполно идентична копија, најголем дел од овие имаат еден мал проблем, а тоа е кога ќе поврзиш батерија со повеќе ќелии ја појавува како со една ќелија помалку, на влез има некој мосфет/ транзистор што е изгорен (во 90% од случаеви) и тој ја прави цела зафрканција.

Ако е кинески прво нешто што треба да се провери се тие работи на влез и да се стави термална паста на мосфети.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6674 on 15.11.2018, Thursday, 19:14:12 »
Во примерите погоре сакам да добиете претстава како треба да се полнат првите оригинални батерии кои ги добивате со новата „бурмашина“ од причина што секоја батерија во склопот се полни посебно!
Е нова за 150 денари нема :D Затоа изгледа така :) Али брка работа за парите.