Author Topic: Случајни муабети  (Read 828148 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6630 on 30.09.2018, Sunday, 14:22:45 »
Па може на старо и не е лоша идеја, е сега нели колку толку се разбираме во машини и да процениме дали е сочувана или некаде в подрум користена, на пример дали бучи лагер, дали е бигоросана, дали дихта, но некој познаник кој е специлијазиран во таа област може да го замолиме да ни сугерира.
Види, бекото за перење пере солидно, но изолацијата е катастрофа,кога е пуштена на вриење лете е прежешко в купатило ( кај што се наоѓа машината), значи топлината бега, ако ставиш ќебе, или некои потешки алишта како јакна треба или да ја осигураш или да си до нејзе за центригуга или да ја исклучиш центригугата. Имам гледано машини тоа напред им е како комора за подобра изолација.
Кај мене фрижидерот е на ист термостат и комората за длабоко и нормалната комора, што е голем хендикеп т.е. или све ќе биде мраз или длабокото ќе пушти.
Есега не можам да ти кажам земи тоа и тоа ама од беко бегај. Пак ке спомнам, може примерот од гига е нај оптимален.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6631 on 30.09.2018, Sunday, 17:33:10 »
ОК, Аристон дефинитивно отпаѓа како варијанта.
За сушарите знам дека собираат и дека не се ставаат сите алишта наеднаш ама тоа жена ми ќе се замара, и така нејзина идеја е се ова... ;)
На старо не би земал, само ново, можда сега сушара некоја поквалитетна, пошто таа ни е попотребна, па понатаму перална, ќе видиме.
GigaWatt, заменски филтри искрено не видов нигде, ама добро е да се знае, ќе пазам на тоа во иднина... ;)

Ако има некој друг мислење или искуство на ова тема слободно нека пише... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6632 on 01.10.2018, Monday, 03:37:38 »
GigaWatt, заменски филтри искрено не видов нигде, ама добро е да се знае, ќе пазам на тоа во иднина... ;)

Еден колега на работа имал такво искуство... многу лошо :S. Ај што дознал дека филтрите се заменски, ај, човекот се помирил со тој факт, си рекол „тоа е тоа, кога не гледам, ќе си фрлам по 300 денари на неколку месеци“, згора на тоа по 5 години откако ја купил, престанале да ги носат тие филтри во Македонија ???. Као демек престанале да ги прават ::). Дали е навистина така, не знам, а не верувам ни дека он знае. За среќа нашол копии некаде по пазариве од истите филтри и почнал од нив да купува и тоа по 100 денари еден, така да, евтино прошол ;)... што не значи дека за секој модел има такви кај нас, ама ете, него му се погодило, изгледа некој по продаван модел кај нас имал земено (ми кажа и бренд и модел, ама искрено, не ми текнува кои беа сега).

А да, и гледај да е кондензаторска сушарата. Не знам што е разликата меѓу обичните и кондензаторските, за нијанса се поскапи (1000 или 2000), но као демек подобри биле и тоа била иднината... појма немам што значи тоа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6633 on 01.10.2018, Monday, 09:23:57 »
Секако ќе биде со кондензатор ;), разликата е во тоа што не треба да имаш/копаш одвод за пареата, да влечеш црева до него и сл., кондензаторската ја собира водата во еден сад кој после само го празниш... 8)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6634 on 01.10.2018, Monday, 10:39:35 »
Мада јас, по некоја случајност, имав одвод на местото на кое планирав да ја ставам (не е над машината за перење ;D), така да, искрен да бидам, не ми значеше многу тоа :D... затоа изгледа и не ја сватив разликата ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6635 on 03.10.2018, Wednesday, 22:11:30 (Edited 04.10.2018, Thursday, 02:25:27) »
Дали некој знае како се спојуваат тие goоseneck мислам дека се викаат, го порачав од интернет како држач за плочки но дојде со разделени краци.

Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6636 on 04.10.2018, Thursday, 02:22:24 »
Ми изгледа како да се два различни типови на goosenecks, едни потенки, други подебели... не ми изгледа како да може да се спојат едните со другите :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6637 on 04.10.2018, Thursday, 10:24:03 »
Би требало со притисок сегментите да влезат еден во друг, фабрички ова се изведува машински, во домашни услови треба да се снаоѓаш некако... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6638 on 04.10.2018, Thursday, 13:29:57 »
Не се два разјични типови, го порачав како држач за плочки и стигна така, краците на половина.
Пробав со притискање пробав со загревање , со подмачкување но безуспешно. Незнам колкав притисок треба за да влезат а да не се сокршат.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6639 on 04.10.2018, Thursday, 16:56:17 »
Ќе дознаеш откако ќе скршиш едно ;D ;D ;D.

Или пиши им на Кинезиве „алооо, врнете парте, ова не работе“ ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6640 on 05.10.2018, Friday, 20:21:45 »
Со малку повеке сила и загреванњ успеав да ги спојам крацоте без да скршам ниеден :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6641 on 05.10.2018, Friday, 21:00:58 »
Quote
Сепак се ВРТИ !!!

Сепак се врти :)

btw ... ако може линк од каде и колку ги плати? tnx


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6642 on 05.10.2018, Friday, 21:41:56 (Edited 06.10.2018, Saturday, 02:57:05) »
Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/LED-LIGHT-Soldering-Iron-Stand-Clamp-Clip-Helping-Hand-Magnifying-Circuit-Board/32265896759.html


Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/LED-LIGHT-Soldering-Iron-Stand-Clamp-Clip-Helping-Hand-Magnifying-Circuit-Board/32354310721.html


Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/ESPLB-Multi-6/32874540544.html

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6643 on 05.10.2018, Friday, 23:46:46 »
јас ги земав пред неколку месеци  мислам од banggood цената не знам колку беше, когас ги добив пробав да ги составам но не успав и ги оставив сега расчистувајки низ работилница ги видов пак и пробав повторно сега усешно :)
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6644 on 06.10.2018, Saturday, 02:47:47 (Edited 06.10.2018, Saturday, 04:00:46) »
Со малку повеке сила и загреванњ успеав да ги спојам крацоте без да скршам ниеден :)

Браво ;).

Да бидам искрен, јас сигурно барем едно ќе е*ев ;D.

Не сум пробал да ги користам овие goosenecks, ама не мислам дека нема да ми бркаат работа... основата им е некако многу мала... барем така ми изгледа, а и сигурно не е тешка. Имав некоја моја идеја да направам еден поголем и потежок држач (трето раче), ама никако да стигнам да ја реализирам таа идеја :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."