Author Topic: Случајни муабети  (Read 828413 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6585 on 10.06.2018, Sunday, 22:03:34 »
Имам бар 10-тина ТП линка од овие 2-3 месеца во кош! 8) И тие не се нешто, велам, како да ти  се падне на лотарија! :( Во секој случај зависи  од серијата! Најдобро прашај си кога купуваш како се покажала пратката (серијата!) ;).Друго не те вади!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6586 on 11.06.2018, Monday, 03:47:02 »
Имам бар 10-тина ТП линка од овие 2-3 месеца во кош!

Прати ги навака, ќе им го најдам јас крајот 8) :).

Најчесто сум имал проблеми со firmware-от со нив... ама стави им некој од оние алтернативните од кои ставив линкови, супер си работат ;).

И не мислам на проблеми со адаптери, тоа сите го имаат. Стави им адаптер 1 или 1.5A, на пример од напојување за екстерен 3.5" HDD и супер си работат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6587 on 11.06.2018, Monday, 12:56:45 »
Најголем проблем е наднапонот кој на влезот се појавува кај кабловскиот интернет.Таа кабловска мрежа собира електрицитет и го подига напонот во мрежата и до 200 волти. Адаптерите не се никаков проблем

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6588 on 11.06.2018, Monday, 16:15:40 »
Ами на таков напон ептен класа што се нема да прегорат, и тоа не е со гаранција....

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6589 on 11.06.2018, Monday, 18:43:27 »
Cакам да прашам дали некој знае или има сознанија колку чинат и каде се набавуваат сензорите за мерење загадување (РМ честици).Слушам имало модели кои се врзувале мрежно и можело на веб страна да се прати загадувањето во реално време?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6590 on 12.06.2018, Tuesday, 01:11:36 »
Тоа може со апликација за телефон да се направи ;). Мислам и дека има една, знам жена ми користеше нешто такво зимава на телефонот нејзин.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6591 on 12.06.2018, Tuesday, 14:24:01 »
Ми треба за поозбилна работа и поголема количина. Ме интересира дали некој набавувал, местел или користел вакви мерачи.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6592 on 12.06.2018, Tuesday, 18:33:29 »
Ова може да се изведи и со Raspberry PI, на кој што ќе биде закачен ваков сензор. Добиените податоци од сензорот, исто така ќе се запишуваат на некој Cloud, на кој што може да се пристапи мрежно. Raspberry-от ќе треба во овој случај да биде константно поврзан на интернет, тоа се подразбира.  ;D
Сензор кој што мери PM честици и е компатибилен со Raspberry PI мислам дека постои. Тука, нема многу хардверски дел, се останува на програмерот да го изработи алгоритмот итн итн...
Претпоставувам дека нешто вакво барате @batka ?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6593 on 12.06.2018, Tuesday, 19:45:14 »
Ама мислам дека на Батка муабетот му е да си набави сензор. Па после софтвер. Исто како сензор за темп, па дали ќе се пали клима, дали ќе се гаси лемилица дали вода ќе се пушта некој вентил, небитно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6594 on 12.06.2018, Tuesday, 21:51:40 »
Се работи само за собирање на податоци за количина на РМ  на определени мерни места и нивно презентирање во реално време. Се работи за најмалку 15-20 мерни места врзани мрежно. Секоја идеа е добра.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6595 on 12.06.2018, Tuesday, 22:08:50 »
Да, ја сфаќан идејата, затоа и се вклучив.  ;D
Без разлика, еве за пример го зедов микропроцесорот Raspberry PI кој што може да ја обавува оваа работа.  Ова е сензорот за кој што зборувам:

Code: [Select]
https://sensing.honeywell.com/HPMA115S0-XXX-particle-sensors
Кога би се поставиле повеќе вакви станици ( се подразбира на Raspberry PI и овој сензор ) сите би биле поврзани меѓусебно по интернет врска и би комуницирале. Податоците кои пак ќе се добиваат има можност да се запишуваат во реално време во некоја база ( или немора ), при што би се прикажувале на некоја апликација, веб страна и слично. И би биле пристапни во секое време.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6596 on 12.06.2018, Tuesday, 23:52:30 »
Прашањето ми е дали некој набавувал и работел со вакви сензори и какво искуство има?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6597 on 13.06.2018, Wednesday, 00:32:04 »
Конкретно јас, немам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #6598 on 13.06.2018, Wednesday, 12:53:30 »
Новата играчка... ;)





People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #6599 on 13.06.2018, Wednesday, 13:00:32 »
Ааа некој имал за честење...  ;D
Со здравје да се користи!
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.