Author Topic: Случајни муабети  (Read 828233 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6405 on 02.08.2017, Wednesday, 13:43:30 »
Поправа ( програмира ) некој контролери? Ми покапа вода на машина за перење и десит, најверојатно микроконтролерот е зезнат ( r5f2127 6nfp k2eb )...
Ар и си беа горење програматорите, цела машина да ја потопиш гајле немаше, кај се ставало процесор во вода... Или ако знае некој плоча цела каде би нашол...

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6406 on 02.08.2017, Wednesday, 21:43:40 »
Дали некој на форумов поседува Raspberry Pi?  И да ми каже од каде го има купено?

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6407 on 02.08.2017, Wednesday, 22:22:29 (Edited 03.08.2017, Thursday, 00:18:22) »
Под тоа се подразбира широк поим само бејзик развојната околина 2000 малку по другата тие 4000 и кусур во Логинг Raspberry Pi 3 ти е преку 50 евра во логинг па имаш разни аксесори НФ засилувач за него скапа работа а и незнам дали има на лагер. Шалтај 1 2 3 во линков на логинг соленки се цените
Code: [Select]
http://www.loging.mk/-1/0/5/35/15/browseProducts/1/byk/raspberry+piЗа bicikle порано кога живеев во близина на Љуботенски пат имаше еден мајстор продаваше кај него многу одеа имаше кршови отпад за машини купува стари и продава исправни делови од нив поволно. Од Скопје ли си знаеш каде е луботенски пат или кога одиш одоздола од бутел према радишани одма десно на мостот вртиш голема табла зајо вулканизер има се гледа од главната улица прашај го овдека имало човек што продава делови за машини ќе ти каже не му знам број но некаде на крајот на улицата беше. Не живеам сега таму ќе ти дадев и контакт. Си чул ли за рекламата амортизерите кај Зајо ќе ги средиме во таа улица кај луботенски пат. Ако си од Скопје. Друго е да имав број ќе му се јавеше одма
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6408 on 02.08.2017, Wednesday, 23:38:23 »
на ebay Raspberry pi 3 42.50$
Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/Raspberry-Pi-3-Model-B-Quad-Core-1-2GHz-64bit-CPU-1GB-RAM-WiFi-Bluetooth-4-1-/141136387726?epid=1361168837&hash=item20dc625e8e:g:WkMAAOSwBnVW-foz  го има и подруги интернет продавници разни цени и разни модели
Сепак се ВРТИ !!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6409 on 03.08.2017, Thursday, 00:09:10 »
Го знаете дечково германец е а збори на англиски во клиповите. Нормално во матичната земја си снима. Секоја недела става интересно клипче и објаснува и креативен е доста. Сигурно го знаете одамна постои
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=7ctPSgaLxbc
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6410 on 03.08.2017, Thursday, 00:43:54 »
Под тоа се подразбира широк поим само бејзик развојната околина 2000 малку по другата тие 4000 и кусур во Логинг Raspberry Pi 3 ти е преку 50 евра во логинг па имаш разни аксесори НФ засилувач за него скапа работа а и незнам дали има на лагер. Шалтај 1 2 3 во линков на логинг соленки се цените
Code: [Select]
http://www.loging.mk/-1/0/5/35/15/browseProducts/1/byk/raspberry+piЗа bicikle порано кога живеев во близина на Љуботенски пат имаше еден мајстор продаваше кај него многу одеа имаше кршови отпад за машини купува стари и продава исправни делови од нив поволно. Од Скопје ли си знаеш каде е луботенски пат или кога одиш одоздола од бутел према радишани одма десно на мостот вртиш голема табла зајо вулканизер има се гледа од главната улица прашај го овдека имало човек што продава делови за машини ќе ти каже не му знам број но некаде на крајот на улицата беше. Не живеам сега таму ќе ти дадев и контакт. Си чул ли за рекламата амортизерите кај Зајо ќе ги средиме во таа улица кај луботенски пат. Ако си од Скопје. Друго е да имав број ќе му се јавеше одма

Ако сакаш на гугл мапс... ?

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6411 on 03.08.2017, Thursday, 01:03:57 »
nsu во Логинг да бидеме искрени е прескапо.

Заинтересиран сум за најновиот модел. На нивната официјална страна ја имаат  наведено страницата element14.com како препродавач. Дали сте слушнале и дали имате искуство? Оригинал кошта околу 35 фунти, па сакам оригинал, а за на ибеј може да ми пратат и фејк.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6412 on 03.08.2017, Thursday, 01:24:15 (Edited 03.08.2017, Thursday, 01:37:11) »
Да да затоа убаво си знаеш само на интернет барај еве поискусните што имаат нека кажат. bicikle еве
Code: [Select]
https://www.google.com/maps/search/Зајо/@42.0507736,21.4523953,15z?hl=enЕте бутелска и гледаш пред рекичката после расадник а пред бел камен на тоа гледаш на мапата десно скретничката за вртење тоа е како мост надвозниче мало и не продолжуваш право него одма то пише нели стрит 8 улица осум тука би требало значи десно и пак десно не десно и право. Има на мапата епа во таа улица е човекот е сега која куќа беше другар сум заборавил. Но го знаат тука продавниче има луѓе работи во сервис од петок до сабота така да навечер или во недела само така ми рекоа. Инаку не е дома преку ден си работи електроника кај приватник. Ова му е хоби и ќе види што има. Ми го кажа комшија 60 годишен мајстор за старите машини овој е помлад човеков а мајсторов стар е му даваа црева и лагери да мења само врска нема од електроника ништо. И телефонот му се зезна крнтија со копчиња да се заебе али тоа е. Така да брат немам број за контакт. Ама таму е од зајо надоле не према реката серава него према љуботенски осмица последна кај што оди. Ах да ми беше близу ќе прашав за кој модел ќе ми кажеше ќе те известев може вака има може нема се е можно
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6413 on 03.08.2017, Thursday, 02:34:14 »
Таман си е, ќе се снајдам со мапата. Фала.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6414 on 03.08.2017, Thursday, 03:05:31 »
Оригинал кошта околу 35 фунти, па сакам оригинал, а за на ибеј може да ми пратат и фејк.

А што е важно дали е fake или не ако работи ???.

Па и јас USB Blaster нарачав од ebay, веќе одамна не се произведуваат, така да, сигурно fake е, ама што ми е гајле ако работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Prime

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6415 on 03.08.2017, Thursday, 09:46:11 »
Другар добродојде па мој совет е со членовите радиоаматери. Значи да се радиоаматери и да се активни на форумов на пример DL1BT, DX-er има и други само прашање е колку се слободни сите тие. Воопшто тука е и батка кој има искуство огромно многу пати отварал разни теми а и самиот бил радиоаматер се бавел и со CB. Неуспеав мојот класен да го наговорам член да стане кој е голем стручњак во областа на телекомуникациите. Но сепак прашање е другар колку имаат време овие членови. Најубаво отвори некоја тема за која сакаш да дебатираш и кога тогаш ќе ти одговорат. А или сакаш да оствариш радио врска ете DX-er е активен радиоаматер. Извини не те сватив добро сакаш да дебатираш за некоја тема во телекомуникациите или сакаш радиоврска да одржиш?Уште еднаш добродојде

Сакав да разговарам со членови кои се занимаваат со радио врски, остварување на радио врски, преку репетитори, радио аматери све то. За опрема што ке ми треба, антени засилувачи, па и од правната администрација, како дозволи, рестрикции, бројки и слично.. Од некаде да започнам, оти цел живот ме интересирало тоа, и сеа конечно имам шансите да се посветам на тоа.

Поздрави !
...but wait, there is more!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6416 on 03.08.2017, Thursday, 14:47:54 »
Оригинал кошта околу 35 фунти, па сакам оригинал, а за на ибеј може да ми пратат и фејк.

А што е важно дали е fake или не ако работи ???.

Па и јас USB Blaster нарачав од ebay, веќе одамна не се произведуваат, така да, сигурно fake е, ама што ми е гајле ако работи ;).

@GigaWatt Не знам зошто, но таков сум по душа.  ;D Се што купувам сакам да е оригинал, иако некогаш знам да направам исклучоци.  ;D Затоа прашувам оригинал од кај може да се купи, за ибеј знам дека е наједноставно решение за се.  ;)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6417 on 03.08.2017, Thursday, 15:07:48 (Edited 03.08.2017, Thursday, 15:09:46) »
Е добро другар така е Атанас и јас лично би сакал оригинал. Но лично незнам за овие работи а многу луѓе се фалеле вака копија ама иста е како оригиналот. Имам еден колега ардуина неколку од e-bay зема и никогаш не му згрешиле. Види како иде тоа таму репутација. Јас реално само еднаш од кинезите Zastone радио станица имав набавено VHF и фала богу не ми утнаа ништо. Види што ќе правиш размисли мада денес што има оргинал се е преплавено веќе но да те служи да си учиш со него
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #6418 on 03.08.2017, Thursday, 16:36:37 »
@Atanas: Не ти се исплати да бараш оригинал. Барајќи, ќе ти тутнат некоја копија... па ти дичи се дека е оригинал ::).

Побарај Banana Pi на ebay. За парите се супер. CPU: ARMv7 Dual Core @ 1GHz, 1GB DDR3, Gigabit Ethernet, W-Fi... што сакаш може да правиш со тоа чудо. Е сега, 2 USB порти има, нема 4, ама hub-че едно ќе си купиш и терај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6419 on 03.08.2017, Thursday, 21:09:44 (Edited 04.08.2017, Friday, 00:36:59) »
Знам дека претходно дебатирав баш во случајни муабети околу акумулатори алансери и триста чуда центрифугална кочница на алансер вака така.
Него што ми се случува две години стар акумулатор се киселински H2S04 со оловни плочи класика.
Полнењето се си е исправно. Него минус клемата почна бело да ми фаќа а стегната е колку може нормално ќе ја исчистам бакарот ќе го стругнам и после некое време на затегната клема минус пак бело.

Не е страшно ми вели автоелектричарот со кој сме работеле заедно а во стручни литератури баравме нема објаснување никакво. Но после почна многу често е сега е страшно вели.
Вели и он незнам зошто се случува се е исправно се вози полнење си има но така приметив. Вели он а и неможевме да најдеме објаснување зошто кај експлоатирани акумулатори се дешава тоа некогаш а добар е уште држи струја акумулаторот. Сами велиме некогаш се јавува тоа. Зошто и како па ако некој знае нека пише ме интересира онака. Ај батериите стари кога ќе остарат во играчките побелуваа на контактите. Но сепак овој дава струја бре може остарел па две години.
Па сме чистеле и со мајсторов клеми ех ќе ги подмачкаме со коломаст тоа сме сугерирале на луѓе редовно одржувани клеми. Али кај мене ова ќе очистам се и пак бело фаќа.
Се снајдовме само да не ми испадне нови клеми мајсторов немал волку очаен квар до сега но мене металот ми е уништен скроз. Абе вика толку години сум мајстор вакви очајни клеми не сум видел за плав камен имаше чуено али за ова не еве од што е белото. Пардон очајна минус клема уништена немавме видено не стопена почнала помалце не скроз но црн бакарот станал џабе чистење не да позелени ако не е заштитен поцрнување.
Ваљда од греење ќе ставиме нова па ќе видиме.
А не се приметува бе летно време пали лесно и не дигаш хауба кај дизел пумпата вакумска нова држи притисок и нема друхање.
А тоа можеш да изгориш еј
 
Quote
Sve zavisi od vrste kleme, od koje legure metala je napravljena. Jedna prljavština je bela, skoro praškasta. To je najčešće ako su kleme olovne. To belo je sulfat koji uništava i ovako i onako akumulator, samo iznutra. A poznato je da je sulfat olova veoma slobo rastvorljiv u vodi i da je veoma loš provodnik. Zato sulfatizovani akumulatori se greju i imaju ogroman unutrašnji otpor. Druga prljavština je plavkasta i najčešće se to dogadja na klemama koje su mesingane. Ta plava supstanca je bakar sulfat ili poznatiji u narodu kao "plavi kamen". Njime moja tašta (...hm, hm, hm...) prska paradajz i vinovu lozu. Plava boja prljavštine potiče baš od bakra.
Kako god, sve je opasno i nije dobro. Video sam mnogo puta da je taj oksid, sulfat, šta god, nije bitno, skoro upola "pojeo" kleme koje se nalaze na krajevima priključnih kablova. Ljudski nemar i lenjost...
Još jedna, možda i najopasnija stvar koja može da se desi u spoju izmedju izvoda akumulatora i klema na kablovima je - loš, labav spoj. Posle dugotrajne upotrebe takvog akumulatora, naročito kod vozila koja u trenutku paljenja povlače ogromnu struju od preko 1000 ampera, što praktično znači sva vozila sa velikom zapreminom motora i naročito dizel motori, dolazi do topljenja izvoda na akumualtoru i nepovratnog gubitka dobrog spoja. Ima leka-bar kod onih koji se meni obrate. Imam čoveka koji izliva nove kleme i izgledaju i imaju funkciju kao i fabričke. To mu je potpuno sporedan posao, bravar je po zanimanju. Uslov je da ima bar malo od stare kleme da bi mogao "da nakalemi" novu.
Лошо за мене искочи во секој случај ќе ставиме нови клеми ни нема спас.
Еве го изворот многу корисен со вакви проблеми и многу слични. Толку сум читал стручна литература и малку пракса имав обавено но незнаев зошто но изворов е супер.
Еве го линкот да си го има некој и да знае од што е ако има сличен проблем и му затреба.
Code: [Select]
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.mk/2013/10/polovi-izvodi-kleme-akumulatora.html?m=1
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш