Author Topic: Случајни муабети  (Read 828283 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #6390 on 28.07.2017, Friday, 15:29:41 (Edited 28.07.2017, Friday, 15:31:12) »
Quote
Колку што ме занимале аута и акумулатори, нити пак акумулаторот може да ги даде тие 300-400А повеќе од 2 секунди.


Quote
NAJVAŽNIJA karakteristika STARTNIH akumulatora je STARTNA STRUJA-CCA "cold cranking amperes". To odmah da se razumemo. Ko je drugačije mislio-pogrešio je.
Šta je CCA?
CCA je struja (broj ampera) koju može da obezbedi akumulator u roku od 30 sekundi na temperaturi od minus 18 stepeni a da napon ne padne ispod 1,2 V po ćeliji, ili 7,2 V za akumulator sa 6 ćelija. Prostije, ako akumulator ima 600 ampera startne struje ( solidan akumulator za malo veći dizel), tada akumulator mora da obezbedi tih 600A u roku od 30 sekundi dok napon ne padne na 7,2V. Ta karakteristika se ispituje u fabrikama i posebnim laboratorijama koje testiraju akumulatore (npr. nemački ADAC). To je "struja hladnog strarta". Zašto se testira na -18 stepeni? Zato što su olovni akumulatori veoma osetljivi na niske temperature, i njihova kapacitet pada 1% sa svakim stepenom, mereno na 25 stepeni. Jasnije, ako akumulator ima npr. 400 A na 25 stepeni, on će na 0 stepeni da ima za jednu četvrtinu manje snage-300 A. Zato akumulatori "stradaju zimi". Ne, oni ne stradaju, samo pokazaju svoje lice, tj. kako su održavani. Akumulator koji je održavan kako treba (manje ili više) NE SME  da otkaže ni na minus 20 stepeni. Pod uslovom da nije u pitanju loše punjenje alternatora, kratak spoj... Ljudi imaju pogrešno mišljenje da "akumulatori stradaju zimi".
Повеќе
Code: [Select]
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.mk/2013/07/definicije-raznih-parametara-olovnih.html
800A како пример!

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6391 on 28.07.2017, Friday, 16:59:38 »
12а*800А се неверојатни 9,6kw. Друга работа никогаш акумулаторот нема да ги даде тие 800А повеќе од 2 секунди. Поготово не акумулатор постар од 1 година. Нити па анласерот би ги издржал тие 10киловати. Друга работа тој акумулатор е за некое v10 ауто, или камион, што прво го немам, второ ако го имам сигурно нема да се зезам со него јас, него ќе го однесам на стручни лица. Голфот мој има фабрички акумулатор од 65ах и 600А старна струја, но без проблем зимно време пали со 12ах и300Амах. акумулатор, само таков акумулатор не би ти дал втора шанса да заврглаш и брзо би рикнал. Да, со стартер по споро ќе ги достигне номиналните рпм моторот, но може (теоретски) безконечно долго да верглаш, или практично имаш фора да го верглаш 10-тина пати. Ако е запали од 10-та, значи провлемот не е до акумулаторот...
Сепак ваков уред не ена одмет да се има дома за некои 1500-2000 ден, поготово со постаро возило. Ова го кажувам од искустово, затоа што многу пати ми се случило да ми ослаби акумулаторот преку ноќ од студ, па + 80А и тоа како би биле добредојдени.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6392 on 28.07.2017, Friday, 23:06:48 (Edited 29.07.2017, Saturday, 14:42:09) »
Така е bicikle ова може да ти успее не сум во кучевиште во село. Ова го имам со трафо направено за еден скопски црногорец он исто како тебе и голфот двојка и мерцедесот 300D ги тера со стартна ударна сила од 450 ампера а не зема од оние од 680ампера што пишува на нив. И си намота вакво трафо баш. Дури на електро дистрибуција црвен доч стар заверглавме. Се ви е наместо. Само мало дополнување за бензинци моќноста електрична за алансер се пресметува запремнината во литри на моторот по 0.4 вредноста на моќноста е во киловати. За дизел со директно убризгавање се множи со еден за дизел со преткомора со 1.5. Овие пресметки ги прават фабриките и така се одредува колкава моќност ќе се стави алансер кој е најак потрошувач секако.Она што го кажа Тома на место е со тоа српското цитирано.  Се знае зимно време посебно кај киселинските акумулатори паѓа снагата се е друга песна не е како сувите помодерниве. Но се знае за тоа за голф цвајка се зема акумулатор со стартна снага три пати поголема од онаа при најголемо оптеретување што ја влече алансерот пример 200 ампери или десет пати поголема стартна струја од онаа во празен од пример 60 ампери изваден од автомобилот кога е. Кога тестираме алансер во празен од ми покажува 60 ампери под јако оптеретување го тераме и до 200 кај камион рипа и 400. Не ми е јасно зошто и ти си како црногорецот еден што ми дојде ахахах не си купиш појак акумулатор за зимоска и некој поскап хахаахах. Не ме сваќај озбилно онака се нашалив. Ех вие да видите Т72 што алансер има 48 волти напон кола е со автоматче на вилушката лупа бендекс систем. На камионите 24волти со ударно квачило цело делко системот. А тенк бендексот воздушен е за кога ќе лупне на замаец луппнато да е. Инаку со мајсторов јас кога работам он си има појачало си го вика професионално трафо до 700ампера дава константна струја без да грее и на 24волти и на 12 и на 6 професионално со тркала и тешко со ампер метри волт метри се. Но баш сега едно искрино помало преносно поправаме како што кажа bicikle три трансформатора паралелно врзани за да знаеш ако ти треба појака моќност. Си има склопка и и сакаш едно работи или сите три. А црногорецов баш од микробранова само за малку да му помага и му помага зимно време обично трафо премотано брцни во штекер и толку. Еднашка доџ запаливме е загреа малце и тоа јакичко но за кратко запали. Или ќе викаш bicikle ајде цвајката голф да ми го гурнете бре ојјј. Ако немаш power bank на испомош или трафоа. Тоа беше тоа другари толку имам за темава ми се свиѓаше многу муабетот па споделив некои мои искуства околу темава што се збори таков сум тоа што сум го правел го споделив. Баш како што мислиш ти bicikle. И само една песничка за цвајката да се расположиме
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=cE0Qu87VHQM Се најубаво на сите. Се читаме во некоја наредна тема интересна за мене каде ќе имам што да напишам  :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6393 on 29.07.2017, Saturday, 00:31:45 »
Мојот акумулатор е ексајд премиум кагбон бост 100ах и 900А стартна стуја али зимно бреме ако не го запалам една недела, и ако не запали на од 2-3пати, џабе е. Натака веќе не вергла како што треба и мора да се полни. Не е двојче, тројка е 1.9 дизел, али сепак е 20 години и моторот е истрошен, што значи на -20 ќе се намачи додека да запали. Вака ќе се освежи акумулаторот 5 минути ќе се поднаполни, плус струјата од тафото би требало да е подобро. Секако тоа се дешава ретко, али кога ќе дојде да се деси да си бидам спремен. Друга работа се случува да се заборават светла,радио, контакт па де се испразни акумулаторот, а например се брзаш за на пат некаде па додека чекаш да се наполни акумулатор или да дојде некој да турка, вака ставаш стартерот и палиш.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6394 on 29.07.2017, Saturday, 00:57:30 (Edited 29.07.2017, Saturday, 14:56:42) »
Ооо ептен си бил истиот го имам добар избор секоја чест. Исправно полни се е да и мене со дизелот ми се случува му ставав затоа и нови греачи форд ескорд 1.8 ТD 1997 година.Е тоа е затоа јас немам ни светло во багаш ни во кабина само жмигавци светла брисачи доста е. Немам ни радио ни звучки во автомобилот. Е ова ти е најпаметно во секој случај исто за малку би му требало да му додадеш некој ампер со трафо. Тоа решение што го сакаш е и она што ти треба. Секоја чест ексајд брадер брача по ексајду то је марка бре како ајфон ајфон ма како најнов самсунг  траат искрено. Супер се колку ти е стар?
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6395 on 29.07.2017, Saturday, 01:25:04 »
Мирна глава имавме до сега, но алгоритмо се зафркна малце изгледа. ???

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6396 on 29.07.2017, Saturday, 04:13:17 »
Мирна глава имавме до сега, но алгоритмо се зафркна малце изгледа. ???
Атанас уште учите од таа сивата книга во прва година програмирање за почетници во C++ од Битолчаните автори. Зошто се задеваш бујрум кажи нешто околу алансерите јас што имав си кажав јас на твои 15 години на пример не ги знаев алтернаторите ич од алансери почнав. Целиот бев уканален. Инаку тоа што го реков погоре податокот за ваттажата како се добива точно денес самите алансери се уште помали имаат планетарен механизам. Знаеш што се рол лагери сега се ги прават со редуктори затоа се многу помали алансерите. Пластичен редуктор за да не е бучен низ кој врти планетарниот механизам. Да видиш на пежо 308 колку е малечко алансерчето мало роторче а 1.4 HDI али јак редуктор има. Еве ова го кажав од практично искуство.  Те молам не се судирај со мене јас искоментирав во темата бидејќи имав што да додадам во нејзе и се обраќав пред се на bicikle а не тебе ако нешто имаш да кажеш за муабетот кажи ако не остави ме мене.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #6397 on 29.07.2017, Saturday, 14:15:46 »
Батки,малку закочете и темава префрлете си ја на друго место, а не тука во ова рубрика!.НСУ добродојде  назад и закочи со објавување километарски постови.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6398 on 29.07.2017, Saturday, 14:47:29 (Edited 29.07.2017, Saturday, 14:57:03) »
Јасно е тоа морав во темава малце пошто го сфатив bicikle што сака една испомош да има зимно време за акумулаторот на голфот па дискутиравме искуства што сум видел на разни коли дизели стандардите. Стандардите што ги почитуваат фирмите брз тром алансер имало порано новиве со планетарни механизми и така дебатираме околу тоа. Не сакав да упропастувам ништо. А добро може некоја друга тема да се има да. Благодарам добро ве најдов кога ќе имам што да кажам ќе се јавам. :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6399 on 29.07.2017, Saturday, 15:32:18 »
Ова е теоретски дел, кога ќе дојде на ред ќе го напишам све убаво објаснето во башка тема, и онака е сега на муабет :) И онака темава е пи лабава? Да не чкртаме во други теми.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6400 on 29.07.2017, Saturday, 20:20:03 »
Е добро кога ќе набавиш трафоа и ќе почнеш со проектот  ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6401 on 31.07.2017, Monday, 03:49:30 »
Каде може да се купи Азотна киселина 90+ % во Македониа ??
Сепак се ВРТИ !!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6402 on 31.07.2017, Monday, 06:20:11 (Edited 01.08.2017, Tuesday, 15:46:47) »
Додека ние губиме време или не еве како некој си користи по шест милиони прегледи има
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?v=HMSykXhG3IwИли со пиезо и моторчиња до милион и кусур прегледи ова да се пресмеете само
Code: [Select]
https://www.youtube.com/watch?feature=share&v=OuAfbA9210YНека се врти. Уф 90+ dr-mr незнам може ќе ти каже некој искусен. Да видите вие пошто рафинерија више не работи процесот какви некои тешки киселини пакуваа и некој ги купи. Свашта а за што ќе ти е ако не е тајна за лемење алуминиум полесно да оди или сосема друго.
Кај нас неможев online да најдам а додека во Бугарија online има продавници се еве и по форуми имаат муабети за разно
Code: [Select]
http://forum.eshop.bg/viewtopic.php?t=18998Еве наш Алкалоид вели дека има на асортиман на линков да им појдеш и да прашаш
Code: [Select]
http://www.alkaloid.com.mk/hemikalii-za-laboratoriska-i-za-industriska-upotreba.nspxНезнам ако не најдеш зошто ја спомнав рафинерија незнам би требало да чувам едно шише сулфурна киселина.
Значи јак концентрат 90 посто сулфурна киселина и ти да си купиш од земјоделска аптека калиум нитрат бел за димни бомби правење оној што е.
И со намешавање ќе ја добиеш се чува само во сулфурна киселина разблашена слабо азотната киселина.
Али незнам дали чувам. Ако не е тајна за што ти е ќе ја користиш разблашена за губриво азотната експлозив ќе правиш од нејзе, за полимерски пластични маси,  лак.
Прашај во Алкалоид сепак
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Prime

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #6403 on 02.08.2017, Wednesday, 13:09:55 »
Добар ден:D

Мило ми е што сум овде на форумов и ми е драго што ке се дружиме.

Сакав да прашам со кого можам да се сврзам за да си помуабетиме за радио комуникации како
аматери и вообшто за телекомуникациони врски?

Jас сум студент во Р.Бугариjа учам комуникации и физична електроника, и многу сакам да навлезам во тоа поле на радиото.

Поздрави !  :)
...but wait, there is more!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #6404 on 02.08.2017, Wednesday, 13:24:12 (Edited 02.08.2017, Wednesday, 13:34:30) »
Другар добродојде па мој совет е со членовите радиоаматери. Значи да се радиоаматери и да се активни на форумов на пример DL1BT, DX-er има и други само прашање е колку се слободни сите тие. Воопшто тука е и батка кој има искуство огромно многу пати отварал разни теми а и самиот бил радиоаматер се бавел и со CB. Неуспеав мојот класен да го наговорам член да стане кој е голем стручњак во областа на телекомуникациите. Но сепак прашање е другар колку имаат време овие членови. Најубаво отвори некоја тема за која сакаш да дебатираш и кога тогаш ќе ти одговорат. А или сакаш да оствариш радио врска ете DX-er е активен радиоаматер. Извини не те сватив добро сакаш да дебатираш за некоја тема во телекомуникациите или сакаш радиоврска да одржиш?Уште еднаш добродојде
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш