Author Topic: Случајни муабети  (Read 828196 times)

Offline MilerovEfekt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 176
Re: Случајни муабети
« Reply #5925 on 26.02.2016, Friday, 22:10:10 »
Калај : после некое време оксидира и потемнува
Калафониум : најгрдото нешто што постои - изгледа грдо, се лепи, лошо мириса

Јас практикувам да користам пластик спреј (го имаш во логинг за отприлика 300 денари спрејче). Многу брзо се суши. Плочката блеска и може да се леми низ него без проблем, алкохол го нагризува и остранува.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5926 on 26.02.2016, Friday, 22:16:50 »
Незнам зашто имаш толку негативно мислење за калофониумот, лепи да, зашто е смола тоа, ама ако работиш внимателно нема да се залепиш, за мирисање не мириса, многу брзо се суши, а кога лемиш калајот останува сјаен, и не губи сјај со тек на време :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5927 on 26.02.2016, Friday, 23:10:26 »
+1 за калафониум, издробен и растворен во алкохол, после ден-два кога ќе се исуши убаво веќе не лепи, а ја чува плочката заштитена и сјајна. Имам видено стари уреди (квалитетни!) кај кои плочката е премачкана со калафониум по лемењето, после неколку децении лемовите изгледаат како туку што да се направени.
Со пластик спреј имам лошо искуство, не се сушеше никако, остануваше леплив со недели, дали беше некоја таква безвезна серија не знам, ама еднаш купив и никогаш повеќе. Исто кога лемиш преку него поцрнува и лемното место грдо изгледа...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #5928 on 26.02.2016, Friday, 23:45:31 (Edited 26.02.2016, Friday, 23:55:11) »
Ех скоро една година не сум правел плочка сега набрзо пак ќе правам една, неможе си викаш дај батали доста е и пак те јаде имам направено 52 плочки во животов до сега и најдобра заштита според мене калофониум добро издробен со гумен чекан удиран песок издробен и врз него нитро разрегивач не обичен оној нитро за перење алат што е кафенион разрегивач и нанеси со некоја убава мала четка, после некое време се суши плочката ден скоро, а еве четири години ми се стари плочките лемовите се стакла да се огледаш на нив ;D 8) ;D.Секако користен е добар калај но водовите се како сега да е правена плочката  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5929 on 27.02.2016, Saturday, 00:03:14 »
јаде имам направено 52 плочки во животов до сега
аман де, водиш и евиденција и на тоа ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Re: Случајни муабети
« Reply #5930 on 27.02.2016, Saturday, 20:51:17 »
А дали може да се најде во Скопје,освен во трговски.Бев во трговски центар во продавницата за музички инструменти и вработената ми кажа 500денари за коцка.Белким не е толку скапо.?

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5931 on 27.02.2016, Saturday, 21:16:07 »
Има во старата чаршија кај еден мајстор што прави жичани инструменти, заборавив како се вика, околу 200ден. кутивче, некој австриски е, екстра чист, светло жолт-проѕирен...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Re: Случајни муабети
« Reply #5932 on 27.02.2016, Saturday, 22:02:13 »
Јас купувам од логинг, 70 денари е едно кутивче, квалитетен е, едно кутивче е за растварање во одприлика 300 милилитри 98 постотен алкохол :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5933 on 27.02.2016, Saturday, 23:23:45 »
Дали некој ја користел услугата препорачана пратка за пратки од интернет (ebay, aliexpres и сл.) и како иде процедурата за некој производ кога ке го нарачувам да ми го пратат со препорачана пратка ? Бидејки дел од нарачките што ги имам нарачано не ми ги имаат доставено, имам traking бројче и вика дека пратката е тука во Скопје а во Македонска Пошта ми викаат дека пратката сеуште не е стигната па се сомневам дека може некој ја има украдено пратката и од пошта се вадат на таков начин а после ке ми речат аааа поминаа 15 дена, ја вративме пратката.

П.С. Дали знае некој како се движат цените на препорачаните пратки
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5934 on 10.03.2016, Thursday, 19:53:15 »
Имал ли некој искуство со QART ТV  со smart технологија  - имено може да се снима програма (пример- филм) на УСБ ,во некој  media type формат ,ама репродукција не може да има на РС поради * недостиг на кодеци *,освен на самиот телевизор.  Дали некој пробал овој формат да го конвертира во некој друг видео формат кој може дасе  гледа на РС ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5935 on 11.03.2016, Friday, 10:25:37 »
Провери го фајлот со MediaInfo, види што ќе ти јави, paste на резултатот на форумов ;).

Code: [Select]
https://mediaarea.net/en/MediaInfo
Ако имаш инсталирано K-Lite Mega Codec Pack, со него стигнува и MediaInfo Lite заедно со shell extension за да го имаш во right click menu под Windows ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5936 on 11.03.2016, Friday, 16:15:24 »
Она * media type формат * е верувам само широк поим,а не и тип на формат. Ова *смарт* е андроид платформа,па верувам дека форматот е од тој тип. Во проспектот пишува дека смимениот материјал не е  можно да се гледа на друго место,освен на ТВ.Иначе  имам инсталирано K-Lite Mega Codec Pack,ама не го отвора ни преку него.

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Re: Случајни муабети
« Reply #5937 on 11.03.2016, Friday, 23:42:07 »
 ;D ;D ;D batka, не си ја мачи душата, и да е најпрост .avi фајл, пак нема да можеш да го отвориш на било кое друго место затоа што е енкриптиран, нешто слично како што е HDCP протекцијата, High-Bandwith Digital Copy Protection. Истото е и кај MaxTV, Blizoo и сличните на нив.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5938 on 11.03.2016, Friday, 23:46:30 (Edited 11.03.2016, Friday, 23:48:37) »
Не е така со ова. 8) Ми кажаа некои работи колегиве,треба да се проба,само што ТВ апаратот не е кај мене за проба сега. ;D

Споено мислење: 11.03.2016, Friday, 23:48:37
.dvr е форматот  ;)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #5939 on 12.03.2016, Saturday, 00:08:32 »
Колеги здраво едно прашање.Имаме полнач за батерија од штрафилка.Трафото дава струја од 3 ампери на секундар имаме напон од 23 волт.Е сега сакам да го користам како полнач за батерија од штрафилка 18 волтна батерија 1000mAh.Кажете ми како најубаво според вас да ја ограничам струјата на излез до 300mA.Бидејќи нели ако се полни со поголема струја батеријата грее.Ви благодарам однапред.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш