Author Topic: Случајни муабети  (Read 828435 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5700 on 18.04.2015, Saturday, 18:43:46 »
Дали некој имал/видел вакво нешто ?



Јас имав слично нешто на ова на почетокот на 90тите :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5701 on 18.04.2015, Saturday, 21:05:04 »
Електро пионир комплети ;). Нешто слично беа на комплетите по ОТП од 7-мо и 8-мо одделение, оние што беа со електромагнетите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5702 on 18.04.2015, Saturday, 21:29:14 »
Електро пионир комплети ;). Нешто слично беа на комплетите по ОТП од 7-мо и 8-мо одделение, оние што беа со електромагнетите ;).

Овие комплети ги правеше Механотехника -Изола ,Словенија и испаднаа некаде 80-тите години. ;) Комплетот за 7-мо одделение по ОТП немаше електромагнети.Само за 8-мо одделение.Вие Скопјаните работевте по метод-Стајковци  ;D,а потоа Бонитехна (и денес има комплети).Девеесетите години Народна Техника -Велес ,за прва пат са 7-мо одделение стави во комплетот електротехника,а во 8-мо електротехника и електроника.Имавме градба на електромагнет,електромагнетно реле и електромагнетна зујалка!! Во делот електроника имавме на универзална плочка 5 уреди  за градба -мигавец,мерач на ниво на течност ( 1 и 2 варијанта),квиз машина и  мала зујалка со пиезо елемент! Ги работевме само 4 години!! Ние го направивме и првиот учебник за 8-мо одделение каде беа обработени електроника и електронските елементи.Коавтор ни беше проф. Крсте Василески. Само да се знае! ;D ;D

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Re: Случајни муабети
« Reply #5703 on 18.04.2015, Saturday, 22:24:49 »
Мислам дека јас го имам фатено велешкиот компет во седмо и осмо :) И на сите им ги направив зујалиците и заради тоа добив единица :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5704 on 18.04.2015, Saturday, 23:46:31 (Edited 19.04.2015, Sunday, 00:15:07) »
E,па не си единствениот,знам многу електроничари кои поради моите вежби добиле единици,за тоа што помагале!! ;D ;D Имавме и мал електромотор со кој се правеше пила кружна,па бансек..Интересно беше што за комплетот електроника дури и се скаравме со Мара Митовска,тогаш Републички инспектор во Бирото за образование,која беше против овие вежби,ама и докажавме на два пати,на Семинари во Кавадарци и Струмица дека било кое дете за два блок часа ( така беа предвидени) да ја направи вежбата.Посебно за децата беше добар мигавецот и се трудевме да ставиме лед во две разни бои,поради ефект.Имавме покасно варијанта и со НЕ555 на универзална плоча,на која се работеа дури 7 уреди! Но,поради некои работи по 4 години престанавме со изработка ,па Бонитехна дојде.Но,тие нашата универзална плоча ја поделија на пола(скржави беа одсекогаш! :D).Таму беше главен еден имењак твој Борче ;) ,а потоа отидоа во крајност со оние пластики нивни.Скоро го гледав учебникот за 8-мо одделение,кој благо речено ми личи на албум со слики од животинско царство.Тоа нема врска со учебник! За жал!! :(

Споено мислење: [time]18 Април 2015, 22:50:59[/time]
Нешто го нема денес Атанас!?? 8) :D ;)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5705 on 18.04.2015, Saturday, 23:51:06 »
Дали некој имал/видел вакво нешто ?

Јас имав, си го купив со мои пари кога бев пето-шесто, и знам дека не беше баш ефтин тогаш... Еее, колку саати и саати утепав со него... ;) ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5706 on 18.04.2015, Saturday, 23:53:17 »
Да, мислам дека беше сто и нешто иљади тогашни динари (80-тите години),кога татко ми земаше 5-6000 динари плата. ;D

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #5707 on 19.04.2015, Sunday, 10:37:28 »
Имав на времето таков комплет од Механотехника. Го купив од продавница "Тутун". Беше многу скап за мене тогаш, долго време собирав пари за да го купам и исто толку долго време го гледав во излог. Тогаш бев четврто или петто одделение. Можете да замислите колку бев радосен на денот кога го купив. Ги имав направено сите можни вежби. Ако се продава некаде, пак би го купил  :)
Жан

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5708 on 19.04.2015, Sunday, 16:31:00 (Edited 19.04.2015, Sunday, 21:14:20) »
Дали некој имал/видел вакво нешто ?


 :) :) Ова беа моите почетоци со електротехника.. Некаде пред 1990 ми го купија моите, тогаш уште не одев во школо.. Не сум правел вежби по некој редослед ама поврзував да работи.. Комплетот работеше со 4,5 в батерија (изгледа беше најзгодна за поврзување и имаше погоден напон), и знам многу пати ќе ја заборавев поврзана (или краткоспоена) и после тоа утредента ќе ја најдам испразнета - па ајде моли се да ти купат нова .... адаптер - тоа мисловна именка беше ... времиња :)

А ова кој го имал?

Избришано од админите ,бидејќи не е кодиран линкот !
Кога тргнав во прво одделение ми го купија од Бугарија  :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Gocko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 64
Re: Случајни муабети
« Reply #5709 on 19.04.2015, Sunday, 16:47:35 »
Да, мислам дека беше сто и нешто иљади тогашни динари (80-тите години),кога татко ми земаше 5-6000 динари плата. ;D
Batka , да не згрешил малку со овие ,,сто и нешто иљади тогашни ...''  , може си сакал да пишеш ,,сто и нешто денари'' ?!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5710 on 19.04.2015, Sunday, 18:22:22 »
@batka
Многу розово го опишавте Државниот натпревар на млади техничари во Велес 2015..  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5711 on 19.04.2015, Sunday, 20:39:30 (Edited 19.04.2015, Sunday, 21:05:03) »
Да, мислам дека беше сто и нешто иљади тогашни динари (80-тите години),кога татко ми земаше 5-6000 динари плата. ;D
Batka , да не згрешил малку со овие ,,сто и нешто иљади тогашни ...''  , може си сакал да пишеш ,,сто и нешто денари'' ?!


Батка знае што пишува,затоа што живеел во тоа време,кога не си бил сигурно роден.Тогаш имаше 100.000 динари ,имаше инфлација,ама парите повеќе вредеа од сега! Цената е точна.По сегашни цени тоа би било приближно 5-6000 денари. 8)

Атанас,се слизна ли на банана ,или.... 8) За жал ,јас бев во организирањето и водењето на МАССУМ 2015 кој се одржа во 2 дена во Велес.Имаше бина,свирка.спортски натпревари,се одиграа во Бели Мугри 17 драматизации,па Модна ревија,Извини,немав време за Народна техника, а слушам се било во ред и без мене таму  :D :D

Споено мислење: [time]19 Април 2015, 19:48:54[/time]
Затоа и Марјан ти го тргнав од Комисија.. ;D

Споено мислење: 19.04.2015, Sunday, 21:05:03
@batka
Многу розово го опишавте Државниот натпревар на млади техничари во Велес 2015..  :)

Ова не го разбирам - што е тоа *розово* ????  Да не беше *црвено*? Каде прочита дека сум опишувал однапред натпревар на кој не сум бил??

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5712 on 19.04.2015, Sunday, 21:09:52 »
Земав 3-то... Но, во сите дисциплини не беше фер спрема натпреварувачите од другите градови, односно Скопје и Велес, не беа фер спрема другите... Кај мене, во Применета Физика, можам да кажам дека имав најубедлива презентација, дури и добив пофалби за презентација, спрема тоа дека сум немал трема, дека сето тоа течно сум го испрезентирал итн. Првата награда беше доделена на Скопје, преку ветерна турбина осветлуваше две ЛЕД-диоди,а плус и презентацијата беше во 3 минутно видео, што најверојатно некој возрасен и го има правено исто и проектот, таа не кажа ни еден збор освен што се претстави. Втората беше доделена на еден батка што незнаеше да зборува, цело време Ммм; Ахх и такви некои непријатни звуци, не објасни ништо, а проектот му беше многу едноставен. Имаше два гранитни садови кои меѓусебно беа изолирани од воздух, а најдолу под двата имаше свеќа.. И кажуваше дека гранитот можел да прими многу висока температура. Толку. Рече ти дека во Велес нема местенки, а всушност цел натпревар беше местен. Жалосно..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5713 on 19.04.2015, Sunday, 21:19:05 »
Добре дојде во реалноста! 8) Ти реков дека ,ако јас бев ,немаше баш така да биде,ама не бев! Морав да бидам со Средниве школи на МАССУМ .Е, мал си уште,ќе видиш какви местенки ке има допрво! :D Ајде,млад си догодина второ место ке бидеш сигурно. Почни некој проект,ама нешто  поефектно и со некаква употреба.А,точно е дека Скопјани *мрчат* најмногу , ама тоа ти е. ;)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5714 on 19.04.2015, Sunday, 21:20:18 »
Еве ти слика претходно каде што имаш кажано, нешто слично на ова тука.



Споено мислење: 19.04.2015, Sunday, 21:21:22
П.С Вие влијателен сте во Народна Техника ?