Author Topic: Случајни муабети  (Read 828782 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5445 on 21.07.2014, Monday, 21:44:48 »
Од Ebay, ама поефтина варијанта ти е да направиш... Натриум хидроген карбонат (Сода бикарбона) со загревање се распаѓа на Натриум карбонат и јаглерод диоксид, еве ти почетни информации... ;) А за што ти треба всушност, можеби некој друг метод би бил препорачлив? ;)
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5446 on 21.07.2014, Monday, 22:28:34 (Edited 21.07.2014, Monday, 22:31:38) »
Мислев за во македонија каде ина.
порачав од интернет и после 50 дена уште не е стигната.
изработка на плочки со фото негатив филм.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5447 on 27.07.2014, Sunday, 16:20:55 »
Дали знај некој во Скопје имало фабрика што наводно произведувале лим, како му е името ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5448 on 27.07.2014, Sunday, 16:42:45 »
МАКСТИЛ = железара,барај го Минчо Јорданов.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5449 on 27.07.2014, Sunday, 20:04:07 »
Некој ми го избриша постот или така ми се чини  :o ???

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5450 on 27.07.2014, Sunday, 21:23:50 »
Сигурно е избришан.Не е од мене,од некој друг е ,ама она * имам два транзистора што ми стојат дома дајте шема....* И јас имам 1000 транзистора дома ,ама ако постувам барања за секао пар транзистори кои ги имам дома,кај ни е крајот.Бидере реални и објективни во барањата.Имаш и Гугл,пребарај малку,па ако најдеш нешто стави ја шемата да дискутираме. :P

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5451 on 27.07.2014, Sunday, 23:17:00 »
Фала  :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5452 on 27.07.2014, Sunday, 23:35:18 »
Па пребарав , ништо неизлезе .. А од појачало ги извадив и затоа ве прашувам ..  :-\ Што ке биде ако за секоја ситна работа отвараме нови теми ? Затоа и пишав во случајни муабети ..  ::)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5453 on 28.07.2014, Monday, 00:01:19 (Edited 28.07.2014, Monday, 00:22:49) »
Исто ти е каде прашуваш.во која тема.Подобро прво провери на Гугл,па ако најдеш нешто што ти одговара да дискутираме,а не * ова не ми одговара има такви делови,или - го немам оној кондензатор... и на крај сосема нешто трето ќе побараш.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5454 on 28.07.2014, Monday, 00:23:52 »
Јас имам една голема метална шипка, кажете ми како од неа да направам јака антена, и дајте ми шема и за предавател оти антена како антена не ја личи осамена. Имам и едно трафо па кажете како да направам напојување со него.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5455 on 29.07.2014, Tuesday, 00:25:12 »
Доколку таа шипка е алуминска или месингана идеална е за антена. доколку е од метал што рѓосува, не е препорачлива
Hams do it! With Frequency

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #5456 on 29.07.2014, Tuesday, 00:55:22 »
имам бела кола со црвени линии, да ми каже некој марка што е??? Dx-er сите викате за некој кога ке даде такви некои „опишувања“ на делови што ги имаат по дома а сакаат да направат нешто, или па бришете теми...па дај ти барем (како админ) покажи ни како треба еден асален пост да се напише, што шипка, какво трафо (W,U,I, било што) па да ти се одговори како што треба...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #5457 on 29.07.2014, Tuesday, 01:02:39 »
Зарем не разбирате дека Dx-er намерно напиша така? За да видиме како не треба да се пишува  ;D ;D ;D

Жан

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #5458 on 29.07.2014, Tuesday, 06:21:37 »
Е сега дури зајдов од смеење :D ;D >:(.Е стварно немојте така за членот Dx-er нели досега не научивме колку саркастично ги кажува работите.Стварно мислите дека он го напиша ова намерно.Човекот толку предаватели има направено до сега PLL излази еве ја од него ја земав шемата со транзисторот 2SC1972 он ја има постирано во под форумот ВФ засилувачи и шемата работи супер толку шеми има од него се проверени.Зарем стварно мислевте дека Dx-er ова го напишал ве молам се изнасмеав. 8) ;D ;D ;D.Он ми помогна за мојот прв предавател од емитер број дванаесет 2005 година он ја најде грешката во шемата во осцилаторот беше емитерскиот отпорник со многу мала вредност беше.И по негова препорака ја средивме шемата.Сигурно човек кој се разбира во електрониката не би напишал вакво нешто а Dx-er е супер одма ја најде грешката и тоа во експресно време.Па ова е сарказам 8) ;D ;D.Се изнасмеав
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5459 on 29.07.2014, Tuesday, 06:26:44 »
Јас имам една голема метална шипка, кажете ми како од неа да направам јака антена, и дајте ми шема и за предавател оти антена како антена не ја личи осамена. Имам и едно трафо па кажете како да направам напојување со него.

а да измааш некого со шипката..  :o