Author Topic: Случајни муабети  (Read 828442 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5430 on 04.07.2014, Friday, 13:56:50 »
За новите членови има ограничување за огласувањето.Лимитот е 50 постови на различни теми.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #5431 on 09.07.2014, Wednesday, 20:52:35 »
луѓе му текнува ли на некој како се викаше тема една (или кај да ја барам) членот со еден UTP кабел имаше поврзано и компјутер и телевизор, не беше со некоја електроника само дел од париците ги имаше искористено за телевизија а другите за интернет....ама не ми текнува ни кој член беше ни ништо...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Случајни муабети
« Reply #5432 on 09.07.2014, Wednesday, 23:20:42 »
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=12162.0
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5433 on 16.07.2014, Wednesday, 21:27:44 (Edited 17.07.2014, Thursday, 01:20:13) »
Има ли некој драјвери за Alcatel onetouch pop C3 (4033x) за  win XP?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5434 on 17.07.2014, Thursday, 10:11:35 »
Не го наоѓа како обична USB Flash меморија?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5435 on 17.07.2014, Thursday, 15:56:14 »
Не,го наоѓа како removable disk!Ама за комуникација(слики,звуци...) бара драјвери.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5436 on 17.07.2014, Thursday, 22:35:05 »
Ако го наоѓа како Removable Disk, би требало во таа меморија да ги зачувува сите слики кои се сликани со телефонот. треба таму некаде да биде и фолдерот за аудио.

Во случај да ја јавува меморијата како празна, еве, најдов некои драјвери кои можно е да ти дозволат да пристапиш до делот од flash меморијата на која е инсталиран Android.

За MTK chipset:

Code: [Select]
https://app.box.com/s/aan83wd3m6zn06fhooh1
Code: [Select]
http://www.4shared.com/rar/NZ6m7ywfce/ALCATEL_ADB_RNDIS_Driver_For_M.html


За Qualcomm chipset:

Code: [Select]
https://app.box.com/s/4ogq18pgodybgod9xddb
Code: [Select]
http://www.4shared.com/rar/tTSIY0ldce/ALCATEL_ADD_Driver_Qualcomm_AD.html


Најверојатно е со MTK chipset, прво со тој драјвер пробај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5437 on 17.07.2014, Thursday, 22:49:45 »
 И јас ги најдов овие драјвери,ама не функционираат ни со едниот ни другиот.Ја симнав и она комбинација со два чипсети заедно,за да си распознае кој му треба по автоматизам,но не оди и така.Ќе пробам уште нешто,ама можеби е и до телефонот.Не знам дали некој имал вакво искуство со овој телефон??

Споено мислење: 17.07.2014, Thursday, 22:50:16
Сепак фала ти Гига! 8)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5438 on 17.07.2014, Thursday, 23:53:56 »
Едно големо УАААААА за обожавателките на серГЕЈ ЧЕТНИКович  ;D ;D ;D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5439 on 18.07.2014, Friday, 01:05:17 »
И јас ги најдов овие драјвери,ама не функционираат ни со едниот ни другиот.Ја симнав и она комбинација со два чипсети заедно,за да си распознае кој му треба по автоматизам,но не оди и така.Ќе пробам уште нешто,ама можеби е и до телефонот.Не знам дали некој имал вакво искуство со овој телефон??

А меморијата која ја јавува како Removable Disk е празна или не сака да ја отвори? Има ставено MicroSD картица во телефонот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5440 on 18.07.2014, Friday, 09:15:37 »
Ја вадам картицата,ама и со и без картица истото го јавува.И како Removable Disk не сака да го отвори,јавува  порака - стави диск.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5441 on 18.07.2014, Friday, 12:59:24 »
Хмммм.. најверојатно имаш проблем со телефонот. По правило, треба да јави два Removable Disks или евентуално еден Removable Disk и една интерна Flash меморија. Таа Flash меморија треба да е достапна во секоја комбинација, а Removable Disk треба да го отвори само ако имаш MicroSD во телефонот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5442 on 18.07.2014, Friday, 19:40:55 »
Батка не знам дали ги има истите опции како на мојов телефон но сепак провери вака:
Оди во Settings> More settings> Usb utilities> Connect storage to PC.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5443 on 18.07.2014, Friday, 23:00:42 »
Проблемот е до телефонот дефинитивно! На истиот РС со тие драјвери друг Алкател си работи добро.Фала на соработката. 8)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5444 on 21.07.2014, Monday, 19:16:46 »
Каде може да се купи Натриум Карбонат.
Сепак се ВРТИ !!!