Author Topic: Случајни муабети  (Read 828221 times)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Re: Случајни муабети
« Reply #5085 on 16.01.2014, Thursday, 02:34:21 »
Дали појачалово вреди за 1500 ден alpine 3547, и што вуфер би можело да полни и фала многу

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Re: Случајни муабети
« Reply #5086 on 16.01.2014, Thursday, 16:05:04 »
вредит, во мост мојт доста снажен вуфер да возит.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Re: Случајни муабети
« Reply #5087 on 16.01.2014, Thursday, 17:07:44 »
Ако сакаш да му кажам на еден пријател на татко ми, тој изработува се во врска со аудио техника, од високотонци, нискотонци, појачала, предпојачала, дури и звучници за домашна употреба, на времето беше еден од најдобрите во Македонија, можеби и најдобар.
Ако сакаш, да го прашам...
ако не ти е мака, чисто онака прашај :)
Не ми е мака, близу до мојата куќа седи.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Re: Случајни муабети
« Reply #5088 on 16.01.2014, Thursday, 17:13:12 »
А и да кажете кај да најдам кабли (за поврзување на појачало од кола) по скопје не многу скапи, гледам некои сетови кабли на странава на дог многу ми е 1500 за кабли јас толку појачалово ќе го земам

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #5089 on 16.01.2014, Thursday, 19:47:07 »
абре друже колку пари толку музика...иначе имаш кабли и на пазарчињава што се низ скопје и во продавници за електроника (гац, бт, логин...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline T1000_series

  • Нов член
  • *
  • Posts: 30
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5090 on 17.01.2014, Friday, 03:43:24 »
Дечни, да не знаете за колку би се продал еден 3 фазен мотор од 180 W ??? сакам да го продадам  ;D
Сите генерализирања се неточни. Дури и ова :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5091 on 17.01.2014, Friday, 07:32:36 »
А и да кажете кај да најдам кабли (за поврзување на појачало од кола) по скопје не многу скапи, гледам некои сетови кабли на странава на дог многу ми е 1500 за кабли јас толку појачалово ќе го земам

Купи го најдебелиот двожилен напонски кабел со пластичен ширм од пазарче и терај ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #5092 on 20.01.2014, Monday, 01:18:16 »
да се пофалам си купив smd rework station (леткум на воздух) ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5093 on 20.01.2014, Monday, 01:29:00 »
со здравје да го користиш.Од каде ја зема таа дувалка?Ако не е тајна,секако  :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #5094 on 20.01.2014, Monday, 03:53:17 »
од БТ, a колку пари не ме прашувај дека и други работи земав и не ми текнува колку точно беше :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5095 on 20.01.2014, Monday, 07:45:45 (Edited 20.01.2014, Monday, 07:47:28) »
да се пофалам си купив smd rework station (леткум на воздух) ;D

Ајде, со среќа да си ја користиш ;). Ако можеш, не е лошо и некоја фотографија да видиме ;).

Ако доаѓа заедно со обичен леткум, добар избор си направил ;). Тие летумчиња се појаки и од оние на Solomon ;).

И неколку совети за SMD Rework Station-от ;).

1) Ако има аналогна регулација (со потенциометар), не ја користи како обичен леткум. Што всушност ова значи ;D. Значи, не ја подесувај температурата со која сакаш да дува дувалката, како што правиш со обичен леткум, па тогаш да ја пуштиш да дува, туку стави го потенциометарот на минимум, пушти ја дувалката и полека зголемувај ја температурата до посакуваната вредност со чекор од околу 10-тина степени во секунда ;).

2) Ако ти изгори греачот, не тагувај и не купувај веднаш нов ;). Можно е да може да се репарира со обично преспојување на кантал жицата (ако не е голема секција од кантал жицата изгорена, ако е голема секција изгорена, тогаш мораш да купиш нов греач :S). Мојот греач е преспојуван... веќе не знам колку пати и пак работи ;D.

3) Отвори ја SMD лемната станица и види кои компоненти внатре греат. Мојата е некој постар модел, од 2007, 2008, така да, колку што забележав, подобро е изведена од поновиве. Не дека поновиве се за никаде, штампата со лемните точки е супер изведена, ама Кинеска работа :S... штедат на компоненти веќе секаде :S. LordZi ја преправаше неговата, ставаше отпорници со поголема моќност, итн. ;). Провери во оваа тема, види дали е слична со твојата и види дали би одговарале преправките ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10728.0
Па веќе ако сликаш и решиш да преправаш, не е лошо во таа тема сликите од станицата и преправките да ги ставиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5096 on 20.01.2014, Monday, 10:04:10 »
Со среќа да си ја користиш ;), отприлика знам колку си ја земал, за тие пари ептен ќе ти врши работа.
Ако е иста како мојата, не е лошо да ги направиш и модификациите...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Re: Случајни муабети
« Reply #5097 on 20.01.2014, Monday, 13:06:55 »
дап, истата е како на LordZi, и фала за препораката за да ги сменам тие отпорници, сега и така ке искачам ке отидам ке ги купам :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Случајни муабети
« Reply #5098 on 20.01.2014, Monday, 13:32:12 »
Заборавив и уште нешто, ако/кога ќе ги менуваш врвовите од леткумот немој да ги стегаш многу, врвот од греачот кај што е сензорот е направен од некој цемент што лесно се рони, јас го пукнав така целиот греач... :P
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5099 on 22.01.2014, Wednesday, 22:33:55 »
Дечки ми треба стриминиг адреса на Радио Скопје, дали некој знае како можам да ја најдам адресата за да ја пишам во Winamp и да слушам?

Еве линкови за радиото
Code: [Select]
http://mrt.com.mk/node/1584
Code: [Select]
http://checast.com/radio/mk/skopje/makedonsko-radio-1-radio-skopje/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.