Author Topic: Случајни муабети  (Read 854840 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5670 on 04.04.2015, Saturday, 19:00:21 (Edited 04.04.2015, Saturday, 19:04:36) »
Батка, дозволете ми преку ПП да ви ја испратам подготовката, па Вие да ми кажите ваше мисчење. За овој натпревар бев исрено спремен, ги разбрав сите работи околу мојот проект и нешто додатно научив за евентуално ако ме прашаат. Бидејќи бев единствен, како тие од автоматика и роботика директно секретарот на НТ не прогласи за прво место. И уште еднаш Ви велам дозволете ова да Ви го пратам по ПП. Благодарам.

Споено мислење: 04.04.2015, Saturday, 19:04:36
П.С за на државно ќе се спремам уште повеќе. Ќе го проширам знаењето и ќе го подобрам Вашиот впечаток пре Чесен збор.ма мене.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5671 on 04.04.2015, Saturday, 20:28:20 »
Чесен пионерски збор? Ти верувам,ќе видиме.Белки ќе нема друг натпреварувач во конкуренција - применета физика! Ако бидеш сам- не ти бега прво место! Гарантирам!!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5672 on 04.04.2015, Saturday, 20:31:38 »
Не се подбивајте. Туку, дајте да средиме ова со ПП, да Ви го слушнам вашето размислување ако може. :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5673 on 04.04.2015, Saturday, 20:44:47 »
Колега,диши малку,денес и јас бев до 14 часот на натпревари,остави ме да одморам! Едно е јасно : знаењето никој не може да ти го земе! Биди уверен дека ако си спремен и ако презентираш се како треба,никој нема да ти го одземе тоа прво место.Во Велес никогаш немало местење,бар не од типот * јас тебе- ти мене* како што се случувало,најчесто на натпревари во Скопје! Крај на муабетот!

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5674 on 04.04.2015, Saturday, 20:48:04 (Edited 08.04.2015, Wednesday, 12:58:47) »
Ова беше за на меѓуопштинско. Е сега за на државно ќе биде проширено и подобро. Дајте ми ваше мислење околу ова и што треба да се измени, додаде итн. Па со професорката ќе средиме.

Code: [Select]
ЛИНКОТ Е ИЗБРИШАН
Добро, но сепак погледнете. Ако не во ПП, нека оди во темата тука. Повелете, и очекувам размислување ваше, а секако и од другите кој сака да даде.

Споено мислење: [time]05 Април 2015, 19:04:10[/time]
@batka
Дали го прочитавте? Ако може и мислење..Или од некој друг член. Благодарам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5675 on 05.04.2015, Sunday, 22:37:30 (Edited 06.04.2015, Monday, 00:09:51) »
Батка,ни го прочитав,ниту можам да го прочитам.А веќе и не сакам да го прочитам.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5676 on 06.04.2015, Monday, 04:42:39 »
мада кај мене го отвори...

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5677 on 06.04.2015, Monday, 13:16:51 »
Копирај го линкот, и стави го во табот каде се пишуваат АДРЕСИТЕ. Така ќе го отвори. И зашто да не сакате?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5678 on 07.04.2015, Tuesday, 16:21:19 (Edited 07.04.2015, Tuesday, 16:49:46) »
Батка Атанас ,абе немам време многу да се занимавам со теми направени  за натпреварите- за тоа си имаш наставник! 8)
Второ,кај тебе и кај останати вакви *проектанти* е што се буквално препишувате! А наставничката верувам не го ни прочитала.
Еве само еден пример:

Трансформаторот е изграден од следните делови:

-Магнетно коло (????????)
-Намотки  ( примарна и секундарна)
-Изолација

па даваш симбол на трансформатор со јадро.Погоре имаш дадено вакво нешто:

Трансформаторот се состои од затворено челично јадро, на кое се наврени два калема од изолирана жица, со определен број на навивки.

Не знам што е тоа магнетно коло - веројатно некој нов израз за трансформатрско јадро ! Или сум грешка??

Или :

“Приборот што служи за лесна и економична промена на напонот и јачината на
наизменичната струја, со непроменета фреквенција, се вика трансформатор. “

Уште еден многу лош ( веројатно не е твој превод ова! ) превод на македонски од странска стручна литература.
Потоа даваш куп формули ,ама никаков решен пример.Каде е тука твојот прорачун за проектот??
И на крај велиш :

 
 Заклучок:
 
 
Овој уред, до сега нема голема примена. Таа може да се користи во затворени простории, со ограничен домет на струите. На пример овој уред може да се користи за:
 
Осветлување на LED-диоди (светилки)
 
Полнење на батерии
 
Користење на безжичната енергија за напојување на некој уред и слично


За ова освен тебе мора и наставничката да размисли, бидејќи за ваков БИСЕР и Никола Тесла би се замислил и би полнел батерии ( за телефон) ,ако ништо друго .

Те молам без прозивање понатаму.Не сум должен да прегледувам домашни и оцени да ставам!


Споено мислење: [time]07 Април 2015, 15:43:08[/time]
Не ме чуди ова погоре.На линкот

Code: [Select]
http://bro.gov.mk/docs/standardi/osnovno/fizika/fizika_VIII.pdf
ке најдете страшни работи - што се треба да знае еден ученик во 8 одделение

-последното е добро - мора да знае да пали оган со дурбин!!

Иначе,општоприфаен поим е дека трансформаторот е статичен електромагнетен уред.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5679 on 07.04.2015, Tuesday, 17:48:20 »
Тоа јас не го измислував за трансформаторот ..Така имаше во учебниците по физика. А иначе тоа беше само за на регионално, за на државно ќе има формули итн. Назад кај користената литература се наведените книгите од каде што е тоа напишано.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5680 on 07.04.2015, Tuesday, 20:30:50 (Edited 07.04.2015, Tuesday, 20:34:40) »
Ако не бил за на Државно, што ми го праќаш? И не форсирај со Форумов,бидејќи уште десетина големи грешки ќе најдам.Впрочем,наставничката ти е ментор и таа треба да ти каже што чини,што не.Уште од насловот - зошто е се подвлечено? Знае ли впрочем  наставничката како треба да изгледа насловната  на  темата??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5681 on 07.04.2015, Tuesday, 20:38:04 »
"-последното е добро - мора да знае да пали оган со дурбин!!"
 сака некој некому око да извади или како? јас на учебниците би им ставил 18+ етикета.
Исто така дефиницијата за атом што ја имаше во учебникот од 7-мо одд, кога учев јас"...и понатака недделлива честица". За тоа што се расправав со наставничката дека атомот Е понатака деллива честица, односно може да се раздели јадрото на атомот имав 1 на некое си тромесечие. Факт за тоа се хирошима нагасаки чернобил Тсар итн итн.. како и сонцето што не грее секој ден.
Така слично ми стана јасно зошто не е возможно перпетуум мобиле дри во гимназија, не знам зошто ама секогаш одговорот од наставничката по физика беше "Така, не може".
И ден денес се сеќавам коага се раправав со покојниот ми учител(Бог да го прости) сиљан  во 3-то одд и и изгубив кладба со соучениците дека стоев цвртсо зад мојот став дека сонцето е ѕвезда и дека сите ѕвесди се слични на нашето соне и дека се мооогу поголеми од нашето(а има и помали) ... Така да како што гледам образованието ни е катастрофа.. Од кај ќе знае атанас или било кој што е трансформатор додека некој не му каже или ако не прочита.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #5682 on 07.04.2015, Tuesday, 20:55:06 »
Bicikle,абе поимот * Ментор* нешто значи. На овие натпревари борби водат Менторите! Тоа е нивна борба,за звање,бодови,за престиж.Некој ги користи родителите ( кои се воглавном стручни или имаат одвише пари ).Значи,менторот е тој кој треба да провери,дополни,прешкрта- што е добро,што не! Проблемот ги  вади сега учениците на протести.Атанас нема уште 14 години,а се фаќа со прблеми поголеми од него! Не е чудо и прво место да земе ( ако нема други пријавено 8) ;)).

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Re: Случајни муабети
« Reply #5683 on 07.04.2015, Tuesday, 22:01:10 »
Многу убаво кажано батка и дури во стручните книги во средно за електро има по некоја грешка ама не се фатални.Али ова со физикава што е бе бисер до бисер.А за трансформаторот немам коментар и воопшто за проектов на Атанас.
Инаку еве ти Атанас нешто за трансформатори англиски сигурно знаеш а и не е нешто сложено полека објаснуваат на видеото.Супер видео  8) 8) е вака работи а не некој бисери што ги прочитав погоре.Мислам дека тие треба да одат во бисери на електрониката :D :D 8) 8)
Многу добро видео
TRANSFORMERS
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5684 on 08.04.2015, Wednesday, 00:10:04 »
Тоа капак батка, зна како е скоро секој го јадел истиот стап, се сложува со тебе.. него ја да не ја разврзуваме..