Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 198630 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Да немаш подесено "2-step verification" па затоа да бара број за да прати порака?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нееее, тоа сигурно немам ставено, знам дека нема како да го отворам потоа LOL ;D.

Хм, сега пак ми дозволи... можеби претходно го немам забележано тоа, но еве што ми пишуваше кога ќе пробам да се логирам.



Инаку, имам внесено некој непостоечки број. Е после, откако ќе стиснеш на Next, те носи на страна за phone number verification (не направив screen shot од неа) и таму има опција Confirm, ама изгледа не сум забележал, веднаш под неа, има и опција Skip. Епа треба на Skip :P :D.

Сега ме логираше... мада неколку пати пробував, менував IP, чистев cache и cookies, па тргав броеви, статавав други, па ова направи преку app-от, она смени и некако проработи, еве, пробав неколку пати ме логираше и одлогираше без проблем :).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Skip обично го прават да биде незабележителен.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да... намерно, претпоставувам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Слично сум приметил и кај yahoo mail кога ќе побара повторно пасворд има skip.
Вероватно е намерно за да те натера да те води кон разно-разни верификации за потврда од твоја страна.


Offline spiritos

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
  • Gender: Male
  • A waking ghost
Колеги здраво,
Деновиве ме мачи една нарачка од Бугарија. До пред 2 месеци, редовно нарачував од shelly cloud работи. Деновиве има добар попуст но испораката е исклучиво преку DHL. За нарачката од 150 евра, dhl изнесува 18 евра. Проблемот што ме мачи е дали робата е подложна на царина. На dhl страната неможев да најдам конкретен одговор,  на телефонскиот број за контакт, никој не се јавува. Кажете искуства

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Над 90 евра има царина, данок + шпедитерски услуги доколку иде преку DHL апашите.
Во вкупната цена се пресметува и шипингот!


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Со DHL имам само лошо искуство, кај нив све под дифолт иде на царинење, така да рачунај дека скоро сигурно ќе имаш царина и шпедитерски трошоци.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ако пратката доаѓа преку DHL во Македонија пратката ќе заврши на царина, дали ќе платиш царина и данок  зависи од пратката и царинарникот (дали му дала жена му пред да оди на работа).
Сигурно ќе платиш шпедитерски трошкови на DHL порано беа 1200ден за поштенски пратки, сега незнам колку се.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пратки со вредност 1-2$ (семплови) пратени преку DHL ми завршуваа на царина, и тоа сите до една без исклучок. Никогаш повеќе ништо преку нив.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline spiritos

  • Нов член
  • *
  • Posts: 15
  • Gender: Male
  • A waking ghost
Фала дечки. Со овие ајдуци никогаш да не си на чисто  Иначе му пишав на администраторот на sheely во бугарија, ми вели до сега никаде никој  во европа не се пожалил дека праката завршила на царина и имал дополнителни трошоци

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Нека ти прати по регистрирана пошта и ќе биде се` во ред.


Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Со DHL јас имав проблеми само во Македонија, затоа еден период порачував на адресата на DHL во Петрич Бугарија, ѓи земав пратките од таму. Мислам дека DHL во Македонија намерно ѓи праќаат сите пратки на преглед за царина за да наплаќаат шпедитерски трошкови.
Пробај со некоја друга опција, регистрирана пошта, UPS или некокја друга, колку ќе ти се исплати незнам.
Немаш гаранција дека пратката нема да заврши на царина и/или дека ќе платиш царина.
Моето искуство со царината во Македонија се сведува на расположението на царинарникот кој ја прегледува пратката(дали му дала женаму пред да оди на работа).
Ако живееш во близина на Бугарија можеби поисплатливо и посигурно ќе ти биде да ја подигнеш од таму DHL/UPS имаат пунктови за подигање пратки во Петрич.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вероватно е намерно за да те натера да те води кон разно-разни верификации за потврда од твоја страна.

Хммм... држи вода... ама во тој случај, имаат или екстремно комплексен и тешко пробивен систем направено, или е крајно глуп и тотално за никаде ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Паааа... мислам дека е за поголема заштита на корисниците.