Author Topic: ми требаат информации околу компјутерски мрежи.  (Read 2394 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прво, дли знае некој како се распоредени жиците од мрежниот кабел, односно која е upstream, koja e downstream, кој се duplex, koj se full duplex.  Друго ме интересира дали врви еднонасочна или двонасочна струја. Трето, како би се засилил сигналот. И најмноги што ме интересиура дали може да се модулира во радио сигнал, за еден вид безжична комуникација... Дали модулациската фрекфенција(носачот) треба да е со повисока фрекфенција од сигналот кој што сакаме да го модулираме ? До која фрекфенција работат предавателите, дали има предавател на неколку гигахерци ? Фала.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
bicikle само 22 секунди ми требаше да ја прочешлам првата сртана на форумот и да видам каде да ја објавам мојата тема.
За твојата тема ми требаа неверојатни 0,5 секунди да сватам дека има на форумот оддел за компјутерска технологија.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Дека имат и радиотехника, односно повеќе области, али ај немат веза... :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
како и да е, компјутерската технологија во најмала рака е дигитална електроника а не аналогна. ти немаш наведено дека бараш податоци за wireless мрежи.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па на еден начин да се модулира сигналот од мрежниот кабел за да може да се пренесе подалеку со радиобранови, исто како што се пренесува звукот со фм предавател и на другата страна да има некое приемниче, ама изгледа никој нема одговор, па ако нема приомени за неколку (5) дена може и да се избриши темава, за да не зафаќа место бадијала.  :(

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тоа е можно но не е ефикасно бидејки на FM фрекфенциите има шум кој недозволува пренос со големи брзини како кај другите фрекфенции кои ги користат сите бежични комуникатори за податоци
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Прво, дли знае некој како се распоредени жиците од мрежниот кабел, односно која е upstream, koja e downstream, кој се duplex, koj se full duplex.  Друго ме интересира дали врви еднонасочна или двонасочна струја. Трето, како би се засилил сигналот. И најмноги што ме интересиура дали може да се модулира во радио сигнал, за еден вид безжична комуникација... Дали модулациската фрекфенција(носачот) треба да е со повисока фрекфенција од сигналот кој што сакаме да го модулираме ? До која фрекфенција работат предавателите, дали има предавател на неколку гигахерци ? Фала.

8 -те жици во етернетот обично се поделени 4 за upstream  и 4 за downstream, а овие понатаму се групирани во парици - 2 парици за еден 2 парици за друг правец.
Еднонасочна струја не врви, ама тоа што сакаш да го направиш е многу тешко да не речам невозможно.
Прво, фреквентниот опсег незнам точно колку е ама според тоа што има 100 МБит/с би требало да е 100 Мхз. (тогаш full-duplex би било 200 Мхз??)
Сега тие 100 Мхз мора да ги модулираш на некоја повисока фреквенција - 100 Мхз е многу голем опсег во делот на FM - сигурно некаде над 1 Ghz (или 2.4) ќе треба да ти биде модулацијата.
После тоа има разлика во доверливоста на медиумот за пренос. Постоечкиот пренос е кабловски а ти сакаш преку воздушен медум. Електрониката, софтверот и системите за корекција на грешки се дизајнирани за кабловски пренос. Кај безжичен пренос се јавуваат други проблеми како голем шум, пречки и сл. а фабричките безжични мрежи имаат сложени системи за корекција со специјални модулации како и систем за автоматско намалување на брзината за да се прилагоди кон шумот кој го има во средината.
Доколку сакаш да оствариш некаква безжична комуникација - мислам подобро ти е да експериментираш преку сериската порта на компјутерот - сериска комуникација.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
8 -те жици во етернетот обично се поделени 4 за upstream  и 4 за downstream, а овие понатаму се групирани во парици - 2 парици за еден 2 парици за друг правец.

Ова е точно, ама само кај Gigabit Ethernet-от, не и кај Fast Ethernet-от. Кај Fast Ethernet-от се користат само 4 жили од кабелот, 2 за upstream, 2 за donwstream ;).

Доколку сакаш да оствариш некаква безжична комуникација - мислам подобро ти е да експериментираш преку сериската порта на компјутерот - сериска комуникација.

Многу споро решение, но да, решение со кое можеш да експериментираш, најчесто се корости за IR пренос ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
IR комуникација преку мрежните парови или ...? Знам дека за full-duplex потребни се послижени алгоритми, посложен хардвер, затоа прашав како одат жиците, за да се избегнат такви компликации. Значи фркфенцијата за пренос МОРА да биде повисока од сигналот? Дали има некоја ѓема за ир пренос ????

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
имам видено шема и видео како човек си направил бежиучен пренос преку компорт и тоа со кристал осцилатор на 1MHz и антениче од 10cm и работеше.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали има некоја ѓема за ир пренос ????

За преку COM порт има еден тон шеми, побарај на net ;). За Ethernet, мислам дека нема, мада не ме земај за збор :S.

имам видено шема и видео како човек си направил бежиучен пренос преку компорт и тоа со кристал осцилатор на 1MHz и антениче од 10cm и работеше.

Затоа реков преку COM порт може скоро се да се прави, од комуникација до генерирање, мерење, итн. Но има еден многу голем недостаток, брзината на комуникација е многу мала :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
IR комуникација преку мрежните парови или ...? Знам дека за full-duplex потребни се послижени алгоритми, посложен хардвер, затоа прашав како одат жиците, за да се избегнат такви компликации. Значи фркфенцијата за пренос МОРА да биде повисока од сигналот? Дали има некоја ѓема за ир пренос ????

Носечката фреквенција и не мора да биде поголема, ама практично во 99% од случаите е така, затоа што, на пример ако имаш сигнал со опсег од 100 Mhz нема да го ставиш во делот од 0-100 Мhz или од 20-120 Mhz него ќе го ставиш во 2.4-2.5 Ghz. Сега според некоја моја логика, кога носечката фреквенција е поголема, автоматски поголем опсег правиш со едни компоненти. Ако на пример Сигналот го сместиш во опсегот од 20-120 Mhz тогаш за пониските фреквенции имаш едни компоненти, еден тип антена, за повисоките други типови...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
IR комуникација преку мрежните парови или ...? Знам дека за full-duplex потребни се послижени алгоритми, посложен хардвер, затоа прашав како одат жиците, за да се избегнат такви компликации. Значи фркфенцијата за пренос МОРА да биде повисока од сигналот? Дали има некоја ѓема за ир пренос ????

Носечката фреквенција и не мора да биде поголема, ама практично во 99% од случаите е така, затоа што, на пример ако имаш сигнал со опсег од 100 Mhz нема да го ставиш во делот од 0-100 Мhz или од 20-120 Mhz него ќе го ставиш во 2.4-2.5 Ghz. Сега според некоја моја логика, кога носечката фреквенција е поголема, автоматски поголем опсег правиш со едни компоненти. Ако на пример Сигналот го сместиш во опсегот од 20-120 Mhz тогаш за пониските фреквенции имаш едни компоненти, еден тип антена, за повисоките други типови...
точно  така, ако правиш за микробранови правиш со SMD а ако правиш за VHF1/2 слободно може со стандардни делови. Исто и на повисоките фрекфенции пропусноста е поголема но и шумот е помал па така да имате две предности за поголем проток.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Изгледа  дека колку  е повисока фрекфрнцијата толку уредот е посложен, па дури и невозможен за изработка во аматерски услои. Незнам дали некој од вас го фати времето кога се пуштаа некои игрици прелу радио, кои се снимаа на ленти за музика, а истите се исчитуваа од уред сличен на касетофон поврзан со компјутер. Додека се пушташе играта на приемникот се слушаа црцорења и разни звуци, налик на тие од модемите. е сега тука проблемт беше што за неколку килобајт потребни беа неколку десетици минути, значи линкот е доста спор и еднонасочен....
Друга работа, до колку метри може да се воспостави комуникација меѓу 2 компјутери, со помош на стандарден етернет, и дали може да се направи појачалце за зголемување на снагата на сигналот. Би требало да е некое високофрекфентно појачалце по некоја логика за линк од 100мгб/с би требале 4 појачалца кои би работеле на 50-60 мегахерци за одвивање на сообраќајот во двете насоки, според мое размислување.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Незнам дали некој од вас го фати времето кога се пуштаа некои игрици прелу радио, кои се снимаа на ленти за музика, а истите се исчитуваа од уред сличен на касетофон поврзан со компјутер. Додека се пушташе играта на приемникот се слушаа црцорења и разни звуци, налик на тие од модемите. е сега тука проблемт беше што за неколку килобајт потребни беа неколку десетици минути, значи линкот е доста спор и еднонасочен....

Тоа го правеше 103-ка, а игрите беа за Commodore ;D. Знам, и јас така си снимав игри ;D. По правило, не смееја, ама кој ќе дознае ;D, тогаш многу малку луѓе знаеја што се авторски права ;D (само што излеговме од бивша Југославија).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."