Author Topic: Случајни муабети  (Read 828549 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #4995 on 28.11.2013, Thursday, 22:11:34 »
не е проблем да го направам и да е нешто посложено, само проблемот е тоа што тешко се наогаат некои специфични елементи. затоа прашав дали ке може без електроника, ама нема везе ке пробам и со електроника и така не ме кошта ништо  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Re: Случајни муабети
« Reply #4996 on 28.11.2013, Thursday, 22:16:33 »
Нема никакви специјални делови :

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #4997 on 29.11.2013, Friday, 01:31:15 »
Ајде доста вакви муабети тука, темата е во секцијата „Општо“ - се што е надвор од областа на електрониката. Отворете си тема или побарајте на форумов, можеби има веќе некој отворено тема со вакво побарување.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Re: Случајни муабети
« Reply #4998 on 29.11.2013, Friday, 19:12:33 »
сакам да ве прашам за транзистори да се идентични т. е дали одговараат 2sa1246  i како замена ми го дадоа bc556b, знам дека колектор база и емитер не се на исто место ке видам од шемите ме интересира дали онака си одговараат, ми треба за во телевизор ?
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #4999 on 29.11.2013, Friday, 19:45:35 »
сакам да ве прашам за транзистори да се идентични т. е дали одговараат 2sa1246  i како замена ми го дадоа bc556b, знам дека колектор база и емитер не се на исто место ке видам од шемите ме интересира дали онака си одговараат, ми треба за во телевизор ?

dejanpetrus што бара овој пост овде???

ЗАР не гледаш дека одма последен пост бил овој, каде се опоменива исти прекршок како твојот:

Ајде доста вакви муабети тука, темата е во секцијата „Општо“ - се што е надвор од областа на електрониката. Отворете си тема или побарајте на форумов, можеби има веќе некој отворено тема со вакво побарување.

И секако, забрането одговор на постот на dejanpetrus во оваа тема! Кој одговори, 6 часа бан.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Trolko

  • Guest
Re: Случајни муабети
« Reply #5000 on 29.11.2013, Friday, 22:02:16 »
Кој одговори, 6 часа бан.

Еј да ? И после зошто луѓето сѐ помалку и помалку го посетуваат форумов

Споено мислење: 29.11.2013, Friday, 22:02:57
Признајте, колку пати ви се има случено ова

"Recall the countless times you desperately needed a 1KOhm resistor to fix an amplifier at a party, only to see the girl you were trying to impress slip away with an OCaml programmer?"

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5001 on 30.11.2013, Saturday, 02:50:42 »
Еј да ? И после зошто луѓето сѐ помалку и помалку го посетуваат форумов

Да ги следеа членовите правилата, немаше да мораме вакви работи да пишуваме ::). Убаво си пишува оваа секција за што е. На истава страна од темава еднаш опоменав. Веднаш по мојата опомена, dejanpetrus ја направи сосема истата работа за која веќе еднаш опоменав ::). Епа сега... членовите треба само да прочитаат, ништо повеќе. Не можеме и тоа да го правиме за нив.

Вака е за се кај нас. Мора стапот да заигра за да бидеш сватен сериозно, инаку сите некако си мислат као „ај бе, остај го, така збори“ ::).

Признајте, колку пати ви се има случено ова

"Recall the countless times you desperately needed a 1KOhm resistor to fix an amplifier at a party, only to see the girl you were trying to impress slip away with an OCaml programmer?"

Искрен да бидам, на забави ретко гледам девојки ;D. Најчесто уживам во музиката, а ако не ми се допаѓа музиката, гледам ако можам надвор да излезам и да се најдам во некој муабет ;D. Така да, вакво нешто не ми се случило ;D.

А инаку, да, ме викале за да средам некој проблем... ама најчесто сум бил преокупиран со проблемот и не сум обрнувал многу внимание на девојки и што се случува од страна ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5002 on 30.11.2013, Saturday, 16:54:34 »
Гига па дај не се зезај, посвети им малце внимание само не премногу, да не се вообразат :P

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5003 on 30.11.2013, Saturday, 17:00:24 »
Гига па дај не се зезај, посвети им малце внимание само не премногу, да не се вообразат :P
Паметно!!!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5004 on 30.11.2013, Saturday, 17:08:41 »
Дефинитивно тоа највеќе ме нервира кај девојките. Трчаат по тебе, ти се лигават се додека не им посветиш внимание. Кога ќе ја направиш таа „грешка“, толку од идилата, одма се вообразени и недопирливи   ::)
Кога сме кај девојките, прочитав една интересна изрека;
„Човек е среќен со една жена се додека не ја засака“
Најверојатно тука има многу вистина  8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Случајни муабети
« Reply #5005 on 30.11.2013, Saturday, 18:07:03 »
Гига па дај не се зезај, посвети им малце внимание само не премногу, да не се вообразат :P

Никогаш не сум одел на забави со цел „леле, мора да падне нешто“. Сум одел за забава, да си поминам убаво, па ако има нешто, ОК, ако не, пак ОК ;). Затоа изгледа и не сум обрнувал премногу внимание ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5006 on 30.11.2013, Saturday, 21:17:43 (Edited 30.11.2013, Saturday, 21:24:08) »
Кога сме кај девојките, прочитав една интересна изрека;
„Човек е среќен со една жена се додека не ја засака“
Најверојатно тука има многу вистина  8)

Ееееееее баш баш такви се! И кажеш дека ја сакаш и највероватно толку :( Затоа жените често ги споредуваат со нешто ептен комплицирано и најчесто не знаат ни сами што сакаат. Уствари сакаат да си забавувач ( по можност циркузант ;D ), да имаш гооолемо искуство со жени (женкарош/курвариште), богат, да возиш BMW, Golf, Mercedes или Audi, "се друго не е кола"... До душа ова подвлеченово повеке за спонзорушите, ама тоа пред него изгледа за повеќето. Електроничарите по дифолт не се во оваа категорија на мажи (секако има исклучоци)

Уште нешто, жените се гоолеми манипулаторки и секогаш ги вртат работите во нивна корист и се прават дека за се се во право, никако не можеш да излезеш на крај со нив и нивниот долг јазик па и фактите и Бог да се на твоја страна.
Сакаат да е по нивно, ама не ти кажуваат што сакаат, треба да читаш мисли. Иначе ништо.
Пазете колку сте искрени, искреноста не секогаш се исплати, понекогаш е добро да лажете и да памтите што сте кажале ама ако си 100% искрен, мисли му ја!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Re: Случајни муабети
« Reply #5007 on 30.11.2013, Saturday, 21:24:37 »
туу, имало акција во логинг на униметрите од флук, имале 30% попуст, ама за жал акцијата трае само до денес.  :-[ :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Re: Случајни муабети
« Reply #5008 on 30.11.2013, Saturday, 22:23:36 »
Quote
За долг и успешен брак треба секогаш да ја слушате сопругата
Code: [Select]
http://zase.mk/video-za-dolg-i-uspeshen-brak-treba-sekogash-da-ja-slushate-soprugata/
Longest US marriage Connecticut couple to mark 81st anniversary
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Re: Случајни муабети
« Reply #5009 on 30.11.2013, Saturday, 22:29:49 »
Eбате мажот ебате ако нема сопствен став и мора секогаш и за се да и биде слуга. Абе ова нема врска, ова е за саможивни и себични жени, а за нормалните не ке да е.... Ако те сака ке биде со тебе и ке се грижи за тебе, ако не нема да биде со тебе и крај на прикаската. А од такви жени што сакаат да биде се по нивно и тоа ти го кажуваат или уште полошо од оние што викаат дека ти си мажот што треба да донесува одлуки и да ја водиш жената АМА онака како таа што сака (да и читаш мисли) бегај!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.